zamanlı çalıştırma yardımı

tatavi

Üye
merhaba küçük bir devre yardımına ihtiyacım var, öncelikle ne istediğimi anlatayım
pır sensörden gelen sinyalle bir röleyi çekecek ve 5 sn kadar sonra bırakacak , 30 sn sonra aynı röleyi tekrar çekecek ve 1 sn kadar sonra bırakacak ilk röle çekiminden sonra pırdan gelen sinyalleri kullanmayacak bu arada
taki 1sn lik röle çekip bıraktıktan sonra eger pır dan tekrar sinyal gelirse aynı işlemleri bir daha uygulayacak
pic bilmiyorum 555 ile biraz ugrastım ama istediğim gibi olmuyor süreler çok hassas değil artı eksi 1-2 sn oynayabilir bana bir şekilde yardımcı olursanız çok sevinirim en azından yol gösterebilirseniz minnettar olacagım
şimdiden tesekkurler

Merhabalar. Ben bu dediğinizi PIC ile yaparım,size yol da gösteririm fakat siz PIC bilmiyorsunuz nasıl anlaşıcaz? :)

sana bır yol önereyım 555 ıle ıstedığın en kısa zaman dılımını bul dığer zaman dılımlerını 555 ten 4017 iki veya uç adet kullan saniyede bır sayacak gıbı mesela uç adet 4017 kullanırsan sana 30 sanıye içinde ıstedığın sanıyeden çıkış alabıleceğın devre olur saymayı durdurmak için reset ucunu kullan lojikle yapılmıyan devre pikle yapılmaz unutma ne olur pikle senın aradığın devreyı 12f675 gorur 8 bacaklı bır pik hassas olmasınada gerek yok iç osılatoru kullanırsın lojikle dene bence yapacaksın:)

sayın tekin126 sanırım söylediğiniz şeyi anladım saniyede 1 pals veren 555 kurdum diyelim
555 ten aldıgım 1sn lik clock palsini cd4017bc ile namı diğer karaşimşek devresini kurdum
sonrasında 2 4017 daha ekledim fakat takıldıgım nokta surda ilk 4017 10 kadar saydıgında --------:)sorarken anladım tabiki 1 tane 555 ve 3tane 4017 ile (1sn lik pals ile) belki en kolay ve pratik yol olmayabilir ama
30 sn lik cycle içinde istediğim gibi kontrol oluşturabilirim
bu durumda ilkçıkış ile pır ın enerjisini kesip deaktif yaparım 2den 6ya kadar olan çıkışla röle 5sn aktif olur sonra atıyorum 20 sn bekler 26 ın çıkışla 1sn lik tekrar röle çeker 27.çıkışla tekrar pırı enerjilerim 28 . çıkışla 555 enerjisini keserek pırdan gelecek sinyal ile açılacak voltajı beklemesini saglarım
acaba dogrumu düşünüyorum ?

sayın gkocak aslında tam olarak bilmiyorum değil fakat ögrenme süreci içerisinde biraz yavaş yol alıyorum pic ile yapmak istemeyişimin sebebi daha temel ilkeleri ögrenmektir
aksi taktirde eminim sonuca ulaştıracak bilgileri benim anlayabileceğim şekilde paylaşacaksınızdır ilginiz için çok tesekkur ederim pic ile denemelere basladıgımda birçok konuda sizlere danışacagımdan emin olabilirsiniz:)

Moderatör tarafında düzenlendi:
aynen öyle 3 adet 4017 1 adet 555 ıle işi bıtırırsın

sizi yoracagım ama sayın tekin126 bir şey daha sormak durumundayım son bir saattir örnek 4017 devrelerini incelememe ragmen bulamadım yada anlayamadım şöyleki
çoklu 4017 kullanımında 1. 4017 nin 14. bacagına 555 ten pals veriyoruz bu tamam 1den 10 a kadar saydırdım daha sonra 2. 4017 entegresine nasıl palsi verecegim ? bunun nasıl olabileceğini kafamda oluşturamadım , zannedersem bunu çözdükten sonra sorunumu çözebileceğim diye umut ediyorum

merhaba 4017 nın 11 ayağından ikinci 4017 nın 14 ayağına gıreceksın

aslında deneme yapıp mı göreyim yoksa sabırsızca hemenmi sorayım diye düşünmedim diil hemen sormayı sectim :) ilk 4017 nin 11 nolu bacagından 2. 4017 ye clk pals i uyguladıgımda yanlış anlamadıysam sizin önerdiğiniz gibi ilk 4017 de herhangi bir voltaj çıkışı olmuyor galiba 2. 4017 den saymaya devam ediyor (en azında öyle kurguluyorum kafamda )peki 1. den 2. ye pals çıkışı verirken sürede herhangi bir değişme oluyormu acaba yoksa 555 i ne ayarladı isem aynen devammı ediyor?

sayın gkocak aslında tam olarak bilmiyorum değil fakat ögrenme süreci içerisinde biraz yavaş yol alıyorum pic ile yapmak istemeyişimin sebebi daha temel ilkeleri ögrenmektir
aksi taktirde eminim sonuca ulaştıracak bilgileri benim anlayabileceğim şekilde paylaşacaksınızdır ilginiz için çok tesekkur ederim pic ile denemelere basladıgımda birçok konuda sizlere danışacagımdan emin olabilirsiniz:)

Ben yardımcı olmaya hazırım ;) Fakat unutmamalısınızki zayıf olduğunuz konulara ağırlık verdikçe o yönünüz güçlenecektir.. Görüşmek üzere

slm nerde kullan can benim bunu ona göre fikir sun cam:)))

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri