basit fm verici 87----108 Mhz

**poyraz**

Üye
Basit bir fm verici (fm bug) devrede kullanacağınız pnp transistör BF606 BF324 olmalı alternatif olarak 2N3006 2SA854 kullanılabilir fakat c1 ve c2 kondansatörlerinin değerlerini değiştirmelisiniz 2N3006 için C2:27 PF C3:33 PF 2SA854 için C2: 22 PF C3: 27 PF Olmalı besleme için pc anakartlarındaki CR 2032 pil kullanılabilir

Bobin ise 0.8mm izole telden 6 tur sarılacak kalıp olarak bir kalem kullanabilirsiniz

xqgh3l.gif

2zflh78.jpg

2qlevkz.gif

antenin boyutu ne kadar olmalı ve bu dewrede frekansı nasıl ayarlıcaz.bunlar önemli ? ben işletmede kullanmak üzere bir alıcı werici devresi yama istiyorum ama bundan 2 tane yaptıgımda frekanslartının aynı olmaması lazım.bunlar önemli bir cvp yazarsan sevinirim. gerçi bu devrede ufak tefek değişikliklerle dediğim şey yapılabilir. hatta geliştirilede bilir ama belkibir cvp yazarsın

tekisyen ' Alıntı:
antenin boyutu ne kadar olmalı ve bu dewrede frekansı nasıl ayarlıcaz.bunlar önemli ? ben işletmede kullanmak üzere bir alıcı werici devresi yama istiyorum ama bundan 2 tane yaptıgımda frekanslartının aynı olmaması lazım.bunlar önemli bir cvp yazarsan sevinirim. gerçi bu devrede ufak tefek değişikliklerle dediğim şey yapılabilir. hatta geliştirilede bilir ama belkibir cvp yazarsın
bu amatör bit çalışma olduğu için frekans ayarı tam yapılamıyor anten Bobin ise 0.8mm izole telden 6 tur sarılacak kalıp olarak bir kalem kullanabilirsiniz

Bu fm vrici oldukça düşük mghz de sinyal verebilir ama bu anlaşılma derecesiyle doğru orantılı olabilirler

ya kafamı karıştırıyor, kardeşim fm vericinizin güçlü olmasıyla alakalı antenin uzatılması eğer basit bir fm verici olursa istersen anten yerine çanak anten kullan yine işlem yapmaz çünkü fm verici dediğin senin güçlü bir amfiden geçmesi gerekir ki , buda hem mesafe açısından baya geniş bendlı bir sistem olmuş olur .Demek istediğim fm vericiyi bir güçle beslemelisinki ancak sesin uzak ve net olarak başka bir yere ve ya istediğin yere doğru bir şekilde aktarımı sağlansın. Bu sayede uzun ömürlü olması sağlanmış olur.

arkadaş lar bu fm vericiye mikrofon yerine bir ses girişi yapamazmıyız. benim amacım uydu cihazından sesi alıp. telefonun radyosundan frenkansı ayarlayıp uydudakı sesi almak yardımcı olursanınz. çok makbule geçer

çok güzel sağol

lisede yapmıstım ben bu devreye benzer bi devre 500m yayın yapıyoduk biz ama üzerinde ayarlı kondansatör vardı bulabilirsem paylaşirim sizinle !!!

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri