7 segment display

said63k

Üye
sa arkadaşlar,abiler

Benim elimde 4 adet 7 seğmentli display var ben bunlarla SAİD yazmak istiyorum ama yapamıyorum nasıl olacak bi fikir verirsenis sevinirim

A.s dostum 7 segment display ile ismini ancak şu şekilde yazdırabilirsin fakat 7 segment displayde daha çook rakamlar yazdırılıyor..yazdırma olayına gecelim displaylerin ortak onad mu yoksa ortak katotlumu ???

İsim yazmak için ALFANUMERİK display kullanırsan hiç zorlanmazsın arkadaşım

said yazısını sabit olarak sürekli yakmayımı düşünüyorsun değişebilen yazılar mı yazmak istiyorsun.7 segmentlerin ortak anod yada ortak katot gibi besleyen devreye yada sizin kullanım şeklinize göre değişen besleme girişleri mevcuttur.besleme ucuyla beraber tek bir segment için 8 uçlu olanlarıda yada sayı göstermek için 5 uçlu tipleride var ayrıca 4 lü modül şeklinde farklı bağlantı tiplerinde tümleşik tipleride var.önemli olan sabit bir yazımı yazacaksın,beslemesi pozitif yada negatif mi onları belirlemelisin mesela 4 segment (4x8)+1=33 uçla yada 8+4+1=13 uçlada yapılabilir.

ben meslekte yeniyim pioneer5900 dedikleinden hiç bişe anlamadım
displayında 10 tane ucu var harelde ortak katot olması lazım

7 segmentle isim yazamazsınız alfa numerik dsipley kullanmalisiniz sayın west point arkadaşin dedığı gıbı illa ledlerle yazacağım dersenız ya led dizeceksın harfın şeklıne gore yada dotmatris kullanacaksın dotmatris ayrıca devre ıster kolay gelsın

bence amatör bi şekilde yazılır benim için çok iyi bişe olması lazım değil sadece SAİD gibi bişeler belli olsun yeter. Hem elimde bunlardan var başkada ala imkanım yok
böle bişe olsa benim için yeter

Yazıyı SAId şeklinde oluşturman lazım. Anladığım kadarıyla statik bir şekilde sadece bu yazıyı yazsın istiyorsun. Eğer böyleyse:
1-Önce dispalylerin ortak katod mu, yoksa ortak anod mu, tesbit et. Bunu şu şekilde yapabilirsin: 1.2 veya 1.5 V civarinda bir gerilimle deneme yanılma yöntemiyle displaydeki segmentlerden birinin ışık vermesini sağla. Sonra + veya -'yi değiştirerek başka bir segmentten ışık al. Eğer - ortak ise ortak katodlu bir displayin var. + ortak ise ortak anodlu bir displayin var demektir.
2-Tüm segmentleri yukarıda anlattığım yöntemle bul. 7 Segment display a,b,c,d,e,f,g ve nokta olmak üzere adlandırılmıştır.
3-İstediğin segmentleri yakacak şekilde ön dirençlerle uçları ortak katod ise +'ya (ortak uç -) ortak anod ise -'ye(ortak uç +) bağla.
4-Ön direnci nasıl hesaplarsın: Displayden 8-10mA civarında geçirmen gerek. Mesela 5V kullanacaksan 5-1.5V(Ledin iletim gerilimi)=3.5V R=V/I ise R=3.5/0.01A=350Ohm. 350 Ohm standart değildir. Yerine 330 ohm kullanabilirsin.
Başarılar dilerim.

ya ben ortak anot veya katot oldugunu sölesem siz baskı devresini çıkartırmısın ben daha çok yeniyim hiç birşey bilmiyomki

ya ben ortak anot veya katot oldugunu sölesem siz baskı devresini çıkartırmısın ben daha çok yeniyim hiç birşey bilmiyomki
proteus adlı bir simulasyon programı var hem deneyip hemde ares modunda baskı devreni hazırlayabilir hemde kendini geliştirmiş olursun hazır olarak satılan 4 dijit 7 segmentler var 4 harf için

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri