1000 W Rezistans için Reosta Yapımı?

Merhaba,

Elimde 14 adet 1000'er watt rezistans mevcut ve bunları ayrı ayrı kontrol etmem gerekiyor. Piyasada "dimmer" dedikleri reostalar var fakat bunlar yetersiz kalıyor. Reostanın triyakını epey soğutmama karşın yine de dayanmıyor. Ayrı ayrı dijital termostat bağlamak da epey tuzlu oluyor. ENDA'sı SSR'si...

Uzun lafın kısası ben bu rezistansları sürmek için yüksek güçte birer reosta yapmak istiyorum, elinizde bununla ilgili bir döküman ya da fikir var mı?

Teşekkürler..

Elektronik kontrol haricinde her yapılan Reosta (Ayarlı direnç) birer ısıtıcı olarak çalışacaktır.
Siz yine Triyak-Tristör kontrolü üzerinde yoğunlaşın derim şahsen.
P=UxI --> I=1000/220 --> I=4,5A
Piyasadaki Dimmerler'in içinde BTA08-600 serisi gibi 8A'lik Triyaklar var.Dediğiniz gibi yetersiz geliyordur.
Eğer uğraşmak istemezseniz piyasada daha güçlü Dimmerler de olabilir , araştırmak lazım.

(Bir de içinde bobin ihtiva eden Varyaklar var.Bu da işinizi görmez).

Kullandığım mevcut sistemde zaten triyak ile çalışıyorum fakat BT 138 (12A) gibi bir triyakı kullanmama ve bunu yeterince soğutmama rağmen bir süre sonra yine bozuluyor. Takribi 4,5 - 5 A işimi görüyor ama sistem günde '18 saat' çalışınca teori çürüyor.

Ben de çözüm olarak daha yüksek akımı akıtabilen bir triyak kontrolü arıyorum, en azından çıtayı çok yüksek tutarsam yüklenme durumunda bile işimi görürüm diye düşünüyorum.

İlginiz için de teşekkür ederim.

Bağladığınız soğutucu ısınıyor mu (El yakıyor mu -bakarken dikkatli olun)..

Traiyak'ın soğutucu bağlanan yüzeyi canlı(2 numaralı ayak ile aynı uç) gün içinde çalıştıktan sonra enerjiyi kesip soğutucuya dokunduğumda çok olmasa da sıcak olduğunu görüyorum.

12A'lik triyak piyasada kullanılan Dimmer'in içinde orjinal olarak mı bulunuyor , yoksa siz mi taktınız.
Veya Dimmer'i siz kendiniz mi yaptınız...Eğer öyleyse devre şemasını gönderebilir misiniz...
1000W'lık bir güç için halledilmeyecek bir sorun değil...

Hazır devre kullanıyorum fakat devre üzerindeki triyakı 12 ampere ben çevirdim.

10k direnç şu anda bağlı olan yerden çıkarılıp direk A2'ye bağlanmalı.
(Faz Lambanın bir ucuna direk girip , lambanın diğer ucu da A2'ye bağlı olacak).
LDR'yi devrede ne amaçla kullanıyorsunuz..Şu anda bağlı olduğu yer tetikleme akımını etkileyebileceğinden arızaya sebep olabilir.

Hocam kusura bakmayın ya işten yanlış şemayı attım, LDR yok devremizde.

Devre budur, buna derleme yapabilirsek çok iyi olur.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Şemada R1 yine yanlış yerde , önceki mesajda belirttiğim gibi olmalı.
Ama Dimmer orijinal ise zaten olması gerektiği yerdedir.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri