Solar Tracker Devreme Yorum?

ugurylmz

Üye
Arkadaşlar ben bitirme tezim için güneşe dogru panel yönlendirici prototipi yapıyorum. İnternetten bircok araştırma yaptım ve buldugum tum devreler analog devrelerdi. Cok karmaşık oldugundan hocama gösterdiğimde beğenmedi ve bana aşağıda resmini çizdiğim devreyi çizdi. Mantık olarak kafama yattım fakat devreyi kurdugumda istediğim gerilim değişimini alamadım. Sizden öğrenmek istediğim boyle bir devrenin daha kararlı çalışması için elektronik manada neler yapılabilir? Devrenin çalışması su şekildedir; LDR ler yoluyla gelen voltaj bilgisini PLCnin analog girişlerine vericem ve karşılaştırarak motorumu sağa ve sola hareket ettiricem.Kullandıgım LDR ler ne kadarlık olmalı yani büyük LDR kullansam daha net sonuçlar alırmıyım örneğin max 100klık direnç gösteren LDR ayrıca bu LDR ler için giriş gerilimim ve direncimin değeri kaç olmalıdır(Birde bicok yerde bu devreye trimpot bağlandıgını gördüm tam olarak devrede ne işe yarıyor?)Acelem oldugu için devreyi üstünkörü çizmek zorunda kaldım şimdiden çok özür diliyorum yarımlarınızı bekliyorum...

Ekli dosyalar

• solar devre.zip
    11.7 KB · Görüntüleme: 140
plc den nasıl kontrol edersin bilmiyorum onuda lm324 lü devreler var
ilgilenirsen..bi bak.ben yapmıştım gayet güzel çalışmıştı.

1 tl lik lojik entegre ile yapılabilecek bir devreyi plc veya akıllı role kullanmak ne kadar dogru? üstelik fotosel güneş ışıgını olçerken her gözden plc ye analog giriş olacak dengelemen zor difaransiyel ölçü ile denge kuran bir devre gerekiyor. fotosel yerine led te kullanman mümkün. ledlerde fotosel gibi çalışır ...

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri