Termostat bozuk mu ?

elek

Profesyonel Üye
Arkadaşlar, resimdekine benzer bulaşık makinası emniyet termostatını
kaynar suya sokup denedim ama kontakları açılmadı.
bilmediğim bir durum mu var.yada kesin bozuk mu.
ayrıca gövdeye bağlı iki küçük termostat var sanırım 55 ve 65 derece.
peki resimdeki niye çift kontak? iki termostat mı var içinde.
gelen bir uç sıcaklık seçme anahtarından geliyor.
öyle ise gövdedeki iki termostat nedir?
iyi günler

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

yapman gereken termostatı denerken ilk olarak makine yağının içinde bir kaba koyup yavaş yavaş ısıtman ve bu arada ısı belli dereceye gelinceye kadar yağ tutmaması için hafif bir şekilde karıştırarak yağın eşit bi şekilde ısısını yükseltmen lazım ısı belli birdereceye geldiği zaman hala termostat kontaklarını devredışı bırakmaz ise bu termostatının bozuk olduğunu gösterir. yani kaynayan suya hemen daldırman sonuç getirmeyebilir.

ayrıca termostat içerisinde röle de olduğu gibi kontaklar vardır. bunlar NC normalde kapalı diğeri NO normalde açık ve ortak uç mevcuttur. o yüzden bazıları 3 bacaklı bazıları 2 bacaklı olur.

S.A.
Bu tür termik termostatlar ani kararlılık göstermezler.Eğer denemek istiyorsanız havya ile uzaktan ağır ağır ısıtarak deneyin.Sonuçta içinde bi-metal malzeme ve bunun kontrol ettiği kon NC veya NO kontaklar var. Kolay gelsin.

içini açmaya çalıştım ama beceremedim:D
sıcak suda 1 dakika kadar beklettim ama olmadı.
ya bozuk yada daha uzun süre bekletmeliyim.
diğer tavsiyeleri denemeye çalışacağım.
pahalı birşey mi bu

bu termostadn ani ısı değişiminde kontak açıp kapatması gerekiyor. en basit çakmak ile ısıtıp deneyebilirsiniz. fiyatı 5 tl civarında. Bu termostadın arıza yapması üründe suyu ıstmamaya veya program ilerlememeye sebep olablir. Ürün de ne gibi bir şikayet yaratıyor?

Mekanik beyin kontağı yapışıyor, rezistans devamlı çalışıyor ve arkadaş duman çıkınca farketmiş.mekanik beyni hallettik,rezistans değişecek,şimdi bu termostat şüpheli.
5 tl derken küçük termostatları söylüyorsunuz sanırım,bu ilk mesajımdaki resimde olan termostat.

doğrudur. birolticaret te 8 tl. servis satış fiyatı 5,5 yada 6 tl olması lazım

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri