Pacific 5520A Profilo Kazan Rulman Sesi

Merhabalar. Profilo Pacific 5310 model çamaşır makinesinin tambur rulmanları dağılmıştı. Kasnak ve üçayağı söktüm, üçayaktan rulmanları su borusuna vurarak çıkardım ve yenilerini çaktım. Keçenin ve rulmanların iç yüzünü gresledim. Üç ayağı yerine takmaya kalkıştığımda tambur milinin kalınlaştığı 2cm'lik kısma bir türlü girmedi. Mili yağlasam da fayda etmedi. Bunun pratik bir yöntemi var mı acaba? Nerede yanlış yapıyor olabilirim? Rulmanları 6205, 6206 ve keçeyi 40X70X80'likten aldım ve orijinalinde nasılsa öyle çaktım. Saatlerce uğraştım, çekiçle ne kadar vurduysam bir türlü üç ayak oturmadı. Yardımcı olabilecek aradaşlara şimdiden teşekkürler.

milin üzerinde bozuk rulmandan dolayı aşınma / bozulmalar olabilir . şayet bu tür bi sorun yok ise tambur milinin ortada kalan kısmı küfden dolayı sıkıntı çıkartıyordur. varsa zımpara taşı veya zımpara kağıdı ile temizlemelisiniz. temizlemeden takmaya çalışırsanız farklı problemlerde oluşabilir

Kazan milinin üzerinde , eski rulmanın yüksüğü kalmış onu çıkarmamışsın !

sizin dediğiniz eski masuralı rulmanlardı.o model artık üretim yapılmıyor.hatta ustam hatırlarsan üç ayağı tornada genişletip normal rulmana göre ayarlanıyordu.arkadaş rulmanların geçtiği mili çektirecek bir parça koyup kasnak vidasıyla sıkıştırıp çekmesi lazım.

MERHABA,
Bu siteye bunları neden yazıyorum. Sebep şu Teknik Servislerin müşterilerden çok yüksek tamir parası talep etmeleridir.:mad: Arçelik 5500 E çamaşır makinam var. 2 aydır çok aşırı ses yapıyordu. Tambur rulmanı olduğunu biliyordum. Servisi çağırdım. Rulmanlar ve amortisörler değişecek 200 tl dedi. Bende kızdım.:p Ben teknik bir elemansam ben hepsini yaparım dedim ve 2 saate yaptım. KAÇA MAL OLDU BİLİYOR MUSUNUZ ? 33 TL. Komik bir rakam değil mi ? :)167 TL cebimde kaldı. Bence her teknik eleman bu değişim işini yapar.;) Aşağıdaki açıklamalarla bir teknik elemen bu işi rahatça yapar . Önemli olan içindeki cesarettir.

:pGEREKLİ MALZEMELER: 6025 VE 6206 RULMAN= 15TL+ İKİ AMORTİSÖR =15 TL LASTİK KEÇE =3 TL TOPLAM MASARAF 33 TL DIR

GEREKLİ ALETLER: 13 mm iki ağızlı anahtar. 10 mm lokma anahtar, çekiç , 2-3 cm lik tahtalar.
:eek:İşlem basamakları:
:eek:
1Makinayı bir sünger veya minder üzerine yatırın ve arka kapagını çıkarın. (yatırmamızın sebebi şudur: makina dik olursa kazan içindeki rezistansa tambur düşer ve rezistansa zarar verir.) :eek:
2-Motor kayışı ve tambur kasnağını 13 mm anahtarla çıkarın. :eek:
3-ÜÇ kollu döküm yatağı 10 lokma ve 13 mm iki ağızlı anahtarlarla sök serbest kalsın. :D
4- Mil ucuna ince oklava gibi sert agaçtan mamul bir cisim koy ve çekiçle vur. :D
5- Önce döküm yatak arkasındaki 6205 rulmanı çıkacak sonra alttaki 6206 rulmanı az daha geniş olduğu için son çıkacaktır. :D
6- Dikkat BU VURMA İŞLEMLERİNİ YAPARKEN mil itildikçe üç kollu döküm yatak altına 2-3 cm lik tahta parçaları koy. Koy ki yükselsin ve tambur ve mili rahatça aşağı gitme mesafesi bulsun. Dikkat : MİLE DEMİR GİBİ SERT CİSİMLE KESİNLİKLE VURMA deforme olur. :D
7- yükseltme ve vurarak indirme işi kısa sürer. İki cm lik itme sonucu mil her iki rulmandanda kurtulup kapak lastiği üzerine düşecektir. :D
8- Üç kolu döküm yatak üstündeki her iki eski rulmanları ve keçeyi muhakkak çıkartın. Çıkarırken rulman yatakları zarar görmesin DİKKAT ! :D
9-Yeni rulmanların yan yüzeylerine su itici olsun diye azda olsa gres yağı sürebilirsiniz. :D
10- Eski rulmanları yenilerini çakma işinde kullanabilirsiniz. Çünkü aynı ebatlarda olduğu için düzgün çakma sağlarlar. AYRICA yeni rulmanları çekiç darbe ve deformasyonlarından korur. Büyük rulmanı sona ittirirken sert ağaç parçası kullanın. DİKKAT yeni rulmanın yan saç kapaklarına vurmayın yoksa rulmanı mahvedersiniz. :D
11-tambur milinde pas-pislik varsa sıfır zımparayla temizleyip silin. SONRA BU MİLİ GRESLE İNCE OLARAK YAĞLAYIN. bU GRES KOLAY GİRMEYİ SAĞLAYACAKTIR. AYRICA YAĞIN BİRDE KORUYUCULUĞU VARDIR. :D
12-üÇ KOLLU DÖKÜM PARÇAYI al. Yatık haldeki makinanın tambur miline yavaşça tak. :D
13- Önce 10 ve 13 mm vidalarını tak. En çok zorlanacağınız kısım burasıdır. Çünkü kolların altındaki lastik takozlar işi zorlaştırıyor. O lastik takozlar olmadanda olmaz. buradaki püf noktası şudur: hangi ayağın 13 mm vidasını takacaksan onun karşı hizasındaki 10 mm vida çok gevşek olmalıdır . Sonra her ikisinide sıkıca sıkmalı diğerlerinide anı şekilde takmalısın.:D
14- Üç kollu kasnağın altı vidasınıda takıp sıktıktan sonra, tambur milinin ucundaki vida deliğine 13 mm vidasını takarak mili rulmanların içine çek. 2 cmlik çekmeden sonra mil rahatlıkla rulmanlara ve keçeye geçer. :D
15- Motor kasnağı ve kayışınıda tak. Bitti. Geçmiş olsun. :confused:16- Sıra amaortisör değişimine geldi. Makina yatık vaziyetteyken amartisörleri rahatlıkla ÇÖKMEDEN DEVRİLMEDEN söküp yerine yenilerini takABİLİRSİN. ;)

ÖNEMLİ NOT: MAKİNANIN AMORTİSÖRLERİ KESİNLİKLE DEĞİŞMELİ. ;)
Bu tamirden edindiğim ana fikir şu oldu:

1- MAKİNA AMORTİSÖRLERİ NE OLURSA OLSUN ÜÇ- DÖRT SENEDE BİR MUHAKKAK DEĞİŞMELİ
2-MAKİNADA YORGAN YASTIK BATTANİYE GİBİ MALZEMELER YIKANMAMALI. ÇÜNKÜ BUNLAR YÜK DENGESİNİ BOZMAKTA VE ZAYIF AMORTİSÖRLERİ ÇABUK BOZMAKTADIR.
3- BOZULAN AMORTİSÖRLER SONUCU MAKİNA TAMBURU VE MİLİ ELİPS DÖNMELERE MARUZ KALMAKTADIR.
4- ELİPS DÖNMELER SONUCU MİL LASTİK KEÇESİ DARBEYLE EZİLMEKTE VE SONUÇTA MİLİN RULMAN KISMINA SU SIZDIRMAKTADIR.
5- EN FAZLA BİR SENE İÇİNDE 6206 RULMANI PASLANMAKTA SESE SEBEP OLMAKTADIR.
6- RULMAN KİLİTLENİRSE TAMBUR MİLİNİN AŞINMASINA SEBEP OLDUĞUNDAN MAKİNANIZA AYRICA YENİ BİR TAMBUR MASRAFI AÇILMAKTADIR.
7- BUNDAN BÖYLE BEN ÇAMAŞIR MAKİNAMIZIN AMORTİSÖRLERİNİ ÜÇ-DÖRT SENEDE BİR KENDİM DEĞİŞTİRECEĞİM. MASRAFI 15 TL
8- ŞUNU ÇOK İYİ ANLADIM ASLINDA ÇAMAŞIR MAKİNASINDA İLK BOZUNLAN PARÇALAR AMORTİSÖRLER. SEBEBİ İSE ZAYIF VE KALİTESİZLİKTEN . NEDEN ZAYIF ÜRETTİKLERİNİ BİR DÜŞÜNÜN BAKALIM.
9-MAKİNANIZ ÜÇ- DÖRT SENE SONRA ZIPLAMAYA BAŞLARASA HİÇ VAKİT KAYBETMEDEN HEMEN AMORTİSÖRLERİ DEĞİŞTİRİN.
10- Bozuk amortisörlü bir makina tambur ve kazanının içerde bir top gibi oynadığını biliyor musunuz?
Tüm bunları buraya niye yazdım ? Bilinçli bir toplum ve tüketicilere birazda olsa katkım olsun diye. BİLİNÇLİ BİR TÜKETİCİ HER ZAMAN KALİTE ARAR. Bu arayış sonucu üreticide bu arayışa cevap verir. ÜRETİCİLER DAHA GÜÇLÜ BİR AMORTİSÖR ÜRETMELİDİRLER.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ben üç ayağın içine orijinali gibi keçe ve rulmanları çaktım ama nedense bir türlü mile oturtamamıştım :) Rulmanları doğru çakamadım belki de, düzgün çakmaya da dikkat etmek lazım.

Arçelik'lerin amortisörleri çok dayanıksız oluyor. Bir kaç senede kullanılmaz hale geliyor. Ben kaç tane 5-6 senelik Arçelik çamaşır makinesi gördüysem %80'inde rulman ve amortisör arızası var. Bu yüzden hep derim mekanik cihazlarda Alman malından şaşmayın. Mekanik aksamları en az 15 sene sorun çıkarmıyor istisnalar haricinde.

Aynı dertten bende muzdaribim ama kasnak vidası ne 10 lokma nede ne alyan nede 13 lü anahtar söktü yapısıkmı ne anlamadım rulman arızası var bendede

selamün aleyküm kolay gelsin ustalarım bendede profilo pacific 5520 var su ısıtmıyor proğram kartındandır dedim ama proğram genel akışıyla devam ediyor. termostat sağlam proğram zaman sayacında termostat bağlantı kalbosunun connectörü biraz erimiş proğram başlaıyor ama faz çıkışı yok ben geçici olarak termostada direk faz verdim ve termostat kontrollü ısıtma yapıyorum. proğram zaman sayacı bozulmuşmudur? piyasa fiyatı nedir? veya yapabileceğim birşey varmı? cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

program şalterinin (beyin) kontrol swiçlerinin deforme olmasından dolayı degişimi gerekiyor.
program şalterinin koduna göre fiyatı vardır .
5041 kodlu pgs ise piyasada az miktarda mevcuttur ama 5058 kodlu ise bulma şansınız hiç yok gibidir ,bulabilmeniz tamamen şans işi diyebilirim .
fiyat sormuşsunuz olmayan malzemenin fiatıda yoktur.

bu kodlar nerede yazar derseniz,program şalterinin üzerinde ya etikette yada etiket yoksa lazer etiketle yazılıdır.

selamün aleyküm kolay gelsin ustalarım bendede profilo pacific 5520 var su ısıtmıyor proğram kartındandır dedim ama proğram genel akışıyla devam ediyor. termostat sağlam proğram zaman sayacında termostat bağlantı kalbosunun connectörü biraz erimiş proğram başlaıyor ama faz çıkışı yok ben geçici olarak termostada direk faz verdim ve termostat kontrollü ısıtma yapıyorum. proğram zaman sayacı bozulmuşmudur? piyasa fiyatı nedir? veya yapabileceğim birşey varmı? cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

problem pgs dediğimiz program şalterinden kaynaklı olabilir. rezistans kablolarını kontrol ediniz bir kablo protestata diğeri beyine girer beyine girer bu bölüm kontağı arızalı olabilir beyini yollarsan tamir edip sana gönderebilirim.

selamün aleyküm sayın yöneticim ve arkadaşlar profilo 5520A olan makinenin sıkmada aşırı ses yapıyor onun için kazan rulman ve kecesini değiştireceğim detayları okudum malzemeyi anladım inşallah hafta sonu makineyle boğuşacağız da şunu anlamadım rulman değiştirmek için kazanı makineden komple dışarımı çıkaracağım yoksa üzerinde,de değişirmi yada her iki şekilde,de yapılırmı bu kafamda soru işareti hangisi kolay vede daha sağlıklı olur ustalardan cevap bekliyorum saygılarımla. iyi ramazanlar

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri