12 kablo çıkışlı a.o.smıth motor bağlantısını nasıl yaparım?

japoniş17

Üye
Resimlerini eklediğim motoru ev ortamında nasıl çalıştırabilirim

IMG_20140111_211901.jpgIMG_20140208_005054.jpgIMG_20140208_010356.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Evler tek faz motor 3 faz masraf yapıp inverter denen motor kontrol ünitesi alman gerek artı 60 hz hazırlanmış olduğundan tam randıman alamazsın

İNVERTER masraf olur gercekten ev şebekesi ile tek faz çalıştırmak istemiştim. güç kaybı çok mühim değil 3 fazdan tek faza güç kaybı ve 60 hz ten 50 hz güç kaybı toplamda ne kadar olur 1 hp yeter bana

sonradan fark ettim ki iki etiket var motorda ben aynı olduğunu düşündüğüm için fark etmez diye düşünmüştüm ama okuyunca fark ediyormuş :(

ikinci etiketin fotosunu ekledim.IMG_20140219_234806.jpg ve motor 36 kanal veya oluklu termal koruması var

kabloların bağlantısına gelince low voltaj olarak bağlanmış. bunun anlamı nedir
evde kondanstörle çalıştırmak için nasıl ve hangi kabloları bağlamalıyım

kablolar numaralandırılmış şöyleki
T1 T2 T3 Açık uçlar
T7 T8 T9 Kapalı uçlar
T4-P4, T5-P5, T6-P6 Uçları birleştirilip kapatılmış
yardımcı olan arkadaşlara şimdiden ço çok teşekkürler.

sonradan fark ettim ki iki etiket var motorda ben aynı olduğunu düşündüğüm için fark etmez diye düşünmüştüm ama okuyunca fark ediyormuş :(

ikinci etiketin fotosunu ekledim.Ekli dosyayı görüntüle 15943 ve motor 36 kanal veya oluklu termal koruması var

kabloların bağlantısına gelince low voltaj olarak bağlanmış. bunun anlamı nedir
evde kondanstörle çalıştırmak için nasıl ve hangi kabloları bağlamalıyım

kablolar numaralandırılmış şöyleki
T1 T2 T3 Açık uçlar
T7 T8 T9 Kapalı uçlar
T4-P4, T5-P5, T6-P6 Uçları birleştirilip kapatılmış
yardımcı olan arkadaşlara şimdiden ço çok teşekkürler.

dostum anladığım kadarıyla motorun 200 v dan 380 v e kadar çalışabiliyor ( fazlar arası ) . sen ev ortamında 220 ile tahrik edebileceğinden bağlantı şeklin low voltage şeklinde olmalı yani açık kapalı uçları oynamıyosun. bağlantı şekillerin istediğin gibi zaten.

verdiğim konuyu inceleyip kondansatör değerini bulman lazım. etikete göre fazın 1.si T1 ve T7 2. faz T2 ve T8 3. faz da T3 ve T9 a verilecek ev ortamın için bunları kısa devre edebilirsin. senin bağlantı uçların bunlar, 380 e geçip denersen sakat olur onun bağlantısı ayrı . en üstte de motor mutlaka topraklanmalıdır yazmış onu da unutma.

artık tek yapman gereken kondansatör değerini bulup söyledğim uçları kısa deve edip, konudaki verilen şekilde bağlayıp denemen.

koruma röleli ve topraklı yerde deneyin mutlaka

kolay gelsin..

edit: sonradan farkettim 2 etiket arasında devir sayısı da farklı ama bağlantı şekli aynı gösterilmiş.bağlantının problem olacağını sanmıyorum ama birde güç sekmesi de enterasan 1 1/2 şeklinde yazılmış. çok fazla pratik deneyimim yok üstadlara danışmak gerek :/

Son düzenleme:
dostum anladığım kadarıyla motorun 200 v dan 380 v e kadar çalışabiliyor ( fazlar arası ) . sen ev ortamında 220 ile tahrik edebileceğinden bağlantı şeklin low voltage şeklinde olmalı yani açık kapalı uçları oynamıyosun. bağlantı şekillerin istediğin gibi zaten.

verdiğim konuyu inceleyip kondansatör değerini bulman lazım. etikete göre fazın 1.si T1 ve T7 2. faz T2 ve T8 3. faz da T3 ve T9 a verilecek ev ortamın için bunları kısa devre edebilirsin. senin bağlantı uçların bunlar, 380 e geçip denersen sakat olur onun bağlantısı ayrı . en üstte de motor mutlaka topraklanmalıdır yazmış onu da unutma.

artık tek yapman gereken kondansatör değerini bulup söyledğim uçları kısa deve edip, konudaki verilen şekilde bağlayıp denemen.

koruma röleli ve topraklı yerde deneyin mutlaka

kolay gelsin..

edit: sonradan farkettim 2 etiket arasında devir sayısı da farklı ama bağlantı şekli aynı gösterilmiş.bağlantının problem olacağını sanmıyorum ama birde güç sekmesi de enterasan 1 1/2 şeklinde yazılmış. çok fazla pratik deneyimim yok üstadlara danışmak gerek :/

AÇIKLAMA İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

anladığım şu T1 ve T7 uçları birşetir fazı verecem T2 ve T8 uçlari birleştirip nötr verecem T3 ve T9 uçları birleştirip kondansatörün 1. ucuna kondansatörün diğer ucunada T1 ve T7 ucuna verdiğimiz fazı mı bağlayacağiz

teşekkürler

AÇIKLAMA İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

anladığım şu T1 ve T7 uçları birşetir fazı verecem T2 ve T8 uçlari birleştirip nötr verecem T3 ve T9 uçları birleştirip kondansatörün 1. ucuna kondansatörün diğer ucunada T1 ve T7 ucuna verdiğimiz fazı mı bağlayacağiz

teşekkürler

yıldız şeklinde yol vermeniz motor açısından daha kolay olacaktır. T1 T7 birleştirilip faz verilecek,

T2 T8 birleştirilip kondansatöre girilecek, daha sonra T3 T9 birleştirilip kondansatörün diğer bacağına girin ve aynı yere nötr verin.

motor gürültülü ve zor çalışırsa kondansatör değerini değiştirin. ama belli ki cihaz hassas, çok da zorlamayın derim

ekteki gibi bir bağlantı şekli buldum yararı olacak galiba Snap_2014.03.06_01h30m38s_001.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri