Yıldız üçgen yol verme ile ilgili soru

rizababus

Üye
arkadaşlar bi sorum olacak.3 fazlı ve 3KW tan büyük olan motorlara neden yıldız üçgen yol verilir ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bak şimdi ! Ben 250 KW motoru direk bağlıyorum şebekeye ! Ne alaka 3kw üstü ?

Edit: Şaka değil ! Soft starter 2 kere arıza yaparsa 4 adet 250KW motor şebekeye sırasıyla direk bağlanılıyor .

[video=youtube;PDN-J9oZF6U]http://www.youtube.com/watch?v=PDN-J9oZF6U[/video]

Son düzenleme:
Bak şimdi ! Ben 250 KW motoru direk bağlıyorum şebekeye ! Ne alaka 3kw üstü ?

Edit: Şaka değil ! Soft starter 2 kere arıza yaparsa 4 adet 250KW motor şebekeye sırasıyla direk bağlanılıyor .

Oda bir şeymi üstad biz 500 HP yi direk şebekeye bağlıyoruz :) Ta bi rotorunda 6 grup direnç var :)

arkadaşlar bi sorum olacak.3 fazlı ve 3KW tan büyük olan motorlara neden yıldız üçgen yol verilir ?
Motor, yavas yol alsın, şebekeyı zorlamasın dıyerekden.
Şİmdi, arkadasların bahsettiği gibi, sistem/Şebeke musaıtse çok buyuk güçlere dırwkt yol bıle verılıyor. Yıne arkadaşımız bahsettiği gib, mufredatın yenılenmesı güncellenmesi gerekıyor.

Son düzenleme:
Yazım eksik cıkmış, başdan alıyorum. 60/70 yıl önce yurdumuzda elektrık mahallı dızel santrallarla karsılandıgı yıllarda, şebeke zorlanmasın dıye, bu 3 / 4 kw. kuralı konmusdu.

Arkadaşların bahsettiği gibi, bu zamanımızda çok çok büyük güçlere şebeke ızın verdıgı sürece dırekt olarak da yol verılıebılıyor. Yıne arkadasın dediği gibi, mufredatın ve kuralların yenılenmesi gerekmektedir. 70 yı öncekı çocuga dıkılen ceket artık , dede ye çok ufak gelıyor ve yırtık pırtık oldu..

bu soru o kadar çok sorulduki (tabi soruyu soran arkadaşlar form da araştırma yapmıyor) belki 1000 kere cevap verilmiştir. Kısacası bıktırdı desem yeridir.Böyle giderse bu soruya doğrumu cevap veriyorum diye kendimden şüphe duymaya başlayacağım.
özellikle forma yeni üye olan arkadaşlar zahmet edip formda arama yapsalar iyi olur herhalde

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri