Bobin Teli Hesabı

ŞEF

Onursal Üye
Onursal Üye
Merhabalar sayın arkadaşlarım !
Endüstri Meslek Liselerinde okutulan bobinaj kitabının bir bölümünde
" Seri bağlı bobin gruplarının iletken kesiti : 1 mm2
Bir oyuktaki iletken sayısı : 40 sipir
Bir bobin gruplarını paralel bağlayabilmek için bir oyuktaki Amper-Tur ( Amper x Sipir ) sabit tutulmalıdır. Buna göre iletken kesitinin yarı değerine (1/2= 0.50 mm2), sipir sayısını da iki katına ( 2 x 40 = 80 sipir) çıkartırsak Amper-Tur sabit kalmış olur ( 1 x 40 = 40 AT, 0,5 X 80 = 40 AT). " deniliyor.

Benim kafamı karıştıran konu ise şu ;

----Bobin tellerinin kalınlıkları çap olarak mm cinsindenmi, yoksa alan birimi olarak mm2 cinsindenmi kullanılır. Mikrometre ile telin çapı ölçülebildiğine göre mm2 olarak çevrim yapmakmı lazım.

----Şayet mm2 olarak kullanırsak yukardaki hesaplama doğrudur. Çap ölçüsü ile kullanırsak yukardaki hesaplama yanlış çıkıyor. O zaman 2 tel yerine 4 tel kullanmak gerekliliği ortaya çıkıyor.

Bu konuda beni aydınlatırsanız çok memnun olurum. Hepiniz sağlıcakla kalın.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Şef'im, hatırladığım kadarıyla bobinaj telleri (kesit değilde) çap olarak sınıflandırılıyor.

sn ŞEF orda kesit demiş kesit demek alan demek alanın birimi mm2 biliyorum ben
çap deseydi mm alınmalıydı bence
saygılar

Sayın genç arkadaş'ım !
Bende öyle bildiğim için kafam karıştı zaten. Yukarda verdiğim örnekte olduğu gibi hesaplamalar yanlış çıkıyor.

Şurada bir açıklama var fevzi k diyor ki:

Arkadaşlar merhaba
Uzmanlık alanınm bobinaj
Sarım larda eğer söktüğünüz motora uygun bobin teliniz yoksa karekök bağıntısını kullanabilirsiniz.
Örnek:Söktüğünüz motorda çift tel 0.85 mm tel çapı çıktı.
0.85x1.41(karekök 2)=1.20 tek tel çapını bulursunuz.
Tabi 1.20 teli işlemek zor olduğundan
1.20/1.73(karekök 3)=0.70 mm çap olarak 3 telli sararsınız.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/sarımlarda-alternatif-bobin-teli-çapı-hesabı-çıkarma.5195/

-------------------------

Hesap doğru.
PIC_achu'nun da dediği gibi, hesabı kesit (alan) olarak yapacaz. (Siz de öyle düşünüyorsunuz zaten)
Ama bobinaj telleri çap olarak üretilip, sınıflandırıldığı için kafam karıştı birden.

-------------------------

Alternatör üretimi için ar-ge yapıyorsunuz galiba ŞEF'im.
Kolaylıklar diliyorum...

fevzi k isimli arkadaşımızdan alıntı yaptığınız bilgileri değerlendirdim ve şöyle bir sonuç çıktı.

2 adet 0,85 mm tel 1,135 mm2,
3 adet 0,70 mm tel 1,155 mm2 çıkıyor. Bu da aynı kesit anlamına geliyor.

Demek oluyorki birden fazla sayıda tel kullanacağımız zaman önce telin çapını mm2 cinsine çevirip, daha sonra kaç tane tel kullanacağımızı hesaplamalıyız.

Evet genç arkadaş'ım ar-ge çalışmalarım devam ediyor. Hem size hem de PIC_achu arkadaşıma tekrar teşekkür ediyorum. HOŞÇAKALIN

Tel çapı alternatörün gücüne ve yapılışına göre akım yoğunluğu dikkate alınarak
hesaplanır. Hesaplama çok basit olmakla beraber akım yoğunluğunun tayini oldukça bilgi ve
deneyim ister.
Akım yoğunluğu 1 mm2 iletkenden geçen akım miktarıdır. Akım yoğunluğu
alternatörlerde 5-10 Amper arasında seçilir. Uygulamada genellikle 1000 devir için 4, 1500
devir için 6, 3000 devir için 8 alınmaktadır. Ancak bu değerler kesin değildir. Bu değeri
seçerken şu hususlar göz önünde bulundurulur:

--Stator uzunluğu
--Bobin telinin izolasyon sınıfı
--Alternatörün işletme şekli
--Alternatörün soğutma şekli

I =S/√3 . E
Alternatör etiketinden gücü alındıktan çekilen akım hesaplanır.
s = I/j
j değeri tayini ile alternatör iletkeninin kesiti hesaplanır.

d =√4.s/pi hesabın kökü alınır

Bobinajcılıkta iletken çapları kullanılır.
S = Alternatör gücü (Volt-Amper) I = Alternatör hat akımı (Amper)
E = Alternatör hat gerilimi (Volt) s = İletken kesiti (mm2)
J = Akım yoğunluğu ( Amper / mm2) d = İletken çapı (mm)

yazılanları tam incelemedim aynı şeyleri söylüyor olabilirim kusura bakmayın

örneğin; bize lazım olan tel çapı 2,5mm olsun buna eşdeğer çoklu tel sarımı için

bu telin (2,5mm çaplı) kesitini buluruz (yüzey alanı) ve bunu karşılayacak şekilde (kesiti) elimizde bulunan tel kesitleini toplayarak bu kesite ulaşırız.

şu yanlıştır 2,5mm çap yerine 2X 1mm çap + 0,5mm çap = 2,5mm çap yapmaz

karşılıklar kesit üzerinden giderek bulunur. (tabi bunu hesaplamanın bir çok pratik ya da farklı yolu olabilir)

Merhebe şefim, tel çevirmelerinde kesit hesabını kullanarak çevirme yapıyorum. hepimizin bildiği Kesit: pi sayısı ile yarıçapın karesi çarpımıdır. Bu eşitliği kullanırsak ve sadeleşme yaparsak, çevirme yaparken pratik olarak : 2*Rb² = Ra² burada ikili telin çapı Rb, tek tel Ra. üç tel için 3*Rc² = Ra² bu pratik hesaba göre 0,85 mm 2 adet tel , tek tele çevrilirse 1,20208 mm çapa sahip olur.

Bobinaj ile ilgili Arkadaşlar tel hesabı ile alakalı bir prg.yaptım isteyen buradan indirip güle güle kullansın
iLTER YILMAZ

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri