Akülü Araba Yapımında Dc Motor Seçimi

Mrİnn

Üye
Arkadaşlar dc motorla çalışan golf arabasına benzer bir araç yapmak istiyorum.Aracın toplam ağırlığı(üstünde kişi dahil) 200 ila 250 kg arasında olacak ve bulunduğum yerdeki max eğim 20 derece.Bu arabayı burada kaldırmak için kaç kw lık bir motora ihtiyacım oldugunu ve ne çeşit akü kullanmam gerektiğine ihtiyacım var yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
slm arkadaşım
akü olarak kuru tip aküleri kullanmanı tavsiye ederim Bakım istemez amp./saat yüksek.aynı güçteki sulu aküden daha az yer tutar ama biraz pahalıdır.akü olayını bu şekilde çöz.motora gelince arabalarda bulunan marş motorları var bilirsin.onlar çok güçlü motorlar onu tavsiye ederim hatta işin için büyük bile gelebilir.ama büyük dersen akülü forkliftler var onların motoru bi fikir üretmene yardımcı olabilir.
kolay gelsin

motora gelince arabalarda bulunan marş motorları var bilirsin

arkadaşlar marş motorları sürekli calışmaya uygun değildir, zira güçleri büyük olduğu için aküleri en fazla 2-3 dk içinde boşaltacaktır.

Araç ağırlığının yanısıra hızının ne olacağı da belirtilirse daha iyi olur sanırım

Vites yada herhangi bir redüktör sistemi oranı ne olacak. Ve bu 20 derecelik eğimi kaç m/s hızla çıkması bekleniyorsa ona göre hesap yapılabilir.
Hesap yaparkende bence potansiyel enerji kazanımından yola çıkılabilir. O yokuşu çıkış süresine bakarak ilk konum son konum yükseklik farkından aracın kazanması gereken potansiyel enerjiden motorun ne büyüklükte olması gerektiği yaklaşık olarak çıkacaktır...

Arkadaşlar arabada vites kullanılmayacak ve yokuşu da kaç kilometre hızla çıkacağı da önemli değil yokuşu çıkması kafi benim için (4-5km/h);düz yolda ise 20 km/h hızla ilerlemesi işimi görecektir.Bunlara göre bana tavsiye edebileceğiniz akü ve dc motor seçiminiz nelerdir?

Selam,

Aşağı yukarı başlangıç için gerekli bütün dataların var. Aracının tekerleğindeki momenti hesap edebilirsin.
Bulduğun değere (Kaç Nm veya Kaç Kgm ise) uygun torku olan bir doğru akım motorunu ara. (Ki Yerli üreticilerin internet üzerindeki kataloglarına bakabilirsin.) Sana tavsiyem Bulduğun tork değerinin en az iki kat daha yüksek değerde bir motor seçmen. Ayrıca bir dişli redüktör ile motor devrini en az 1/3 kadar düşür. Motoru doğrudan tekerleklere bağlama. Bu redüksiyon işlemi aracının çıkış torkunu arttıracaktır. Çıkış torkunun yüksek olması sana bir zarar vermez. Ama kalkışlarda ve aşırı yüklerde daha az akım çekerek akünün dayanma süresini arttırır. Basit bir potans devresi ile hız ayarı yapabilirsin.

Kolay gelsin.
Nezih

Mrİnn ' Alıntı:
Arkadaşlar dc motorla çalışan golf arabasına benzer bir araç yapmak istiyorum.Aracın toplam ağırlığı(üstünde kişi dahil) 200 ila 250 kg arasında olacak ve bulunduğum yerdeki max eğim 20 derece.Bu arabayı burada kaldırmak için kaç kw lık bir motora ihtiyacım oldugunu ve ne çeşit akü kullanmam gerektiğine ihtiyacım var yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler

Bunları tam olarak sırasıyla yapabileceğim elinde kaynak var mı nezih2486?

arkadaşım bu tip bir uygulamada üniversal motor tavsiye edebilirim . kullunımda ki, hesaplamalar yapılarak motorun uygunluğunu tespit ettikten sonra en ideal motor olduğunu düşünüyorum bu tür motorlar zaten kullanım alanı bakımından tüm binek otomobillerde çok fazla yer kaplıyo ;)

arkadaşım bu tip bir uygulamada üniversal motor tavsiye edebilirim

ama bu motorların devirleri genelde yüksektir ve rediksiyon oranı baya büyük bir rediktör gerektirir.

bu arada sn.Mrİnn defransiyel sistemi konusunda ne yapmayı düşünüyorsun?

Diferansiel sistemine gerek duymadık çünkü arabayı kullancagımız kosullar araba için differansiel gerektirmiyor su anda bunu yapmak bizim için kafi belirli bir bütçemiz var ve dışına çıkmak istemiyoruz

---------------------------------------------------------------------------------
Elinde bu hesaplamaları sırasıyla yapmak için döküman olan arkadaş var mı ben bir hesap yaptım ve yaklaşık olarak 79 amp/h çıkıyor

Arka arkaya mesaj yazmak yasaktır.Onun yerine yukarıdaki Değiştir butonunu kullanınız.
Düzenleme:
korkmaz_design 21.06.2008 21:03

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri