araba teyp lerindeki motor

fatih_s

Üye
arkadaşlar araba teyplerinin içindeki kasetin dönmesini sağlayan küçük motor kaç voltla çalışıyor.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
merhaba, sn.fatih_s;
Bilindigi gibi,otomobilin iç ihtiyacını karşılayan elektrik 12 voltluk aküler yardımı ile karşılandıgından dolayı,bütün oto teyipleri 12v.d.c. ye göre tasarlanıp yapılır.
Dolayısı ile oto teyiplerinin motorlarıda 12 ve 9 volt d.c.'de çalışacak şekilde üretilir.
Saygılarımla;

peki kamyona oto teyp bağlamak için tek aküden kablo çeksek ( 12V olması için ) amper olarak bir sıkıntı yaratırmı acaba normal 12v akü otolarda 60A kamyonlarda 100A ya hani o bakımdan tşk.

peki kamyona oto teyp bağlamak için tek aküden kablo çeksek ( 12V olması için ) amper olarak bir sıkıntı yaratırmı acaba normal 12v akü otolarda 60A kamyonlarda 100A ya hani o bakımdan tşk.

amper olarak bir sıkıntı yaratmaz. Ancak oto teyp ini bağladığın akünün çabuk bozulmasına sebep olursun.
daha sağlıklı olmasını istiyorsan iki şıkkın var
1.. 24 vdc yi 12 v dc ye düşüren adaptörlerden kullanmalısın
2.. yada kamyon otobüs gibi 24 v dc ile çalışan araçlar için 24 v dc ile çalışan oto teyplerden kullanmalısı.
1. şık daha kolay olur

Selamlar. Araba teybi başlığını görünce hemen girdim okudum.
Öncelikle, şu sıralar rüzgar türbini yapımı ile uğraşıyorum ve bunun için malzeme arıyordum.
İnceleyenler vardır , sayın ŞEF'in başlıklarını. Ya da bu konu hakkında inceleme yapanlar vardır eminim. Türbin yapımında bir dinamoya gereksinimimiz var , bunu da sabit mıknatıslı dc motor ile yapacaktım. Ancak bunu nerden bulabileceğimi bilmiyordum. Biraz daha okudum bu türbin konusunu. Araba şarj dinamoları, silecek motorları, teyp motorları gayet de uygunmuş. Geçen gün kilere indiğimde bir de ne göreyim, teyp var eski , tozlanmış. Kimin olduğunu bilmiyordum ama almaya karar vermiştim. O gün almadım ama bugün annemin de onayıyla =) gittim aldım. Söktüm söküştürdüm. Ve motora ulaştım. Şu an motor mevcut. Şimdi merak ettiğim bir şey, bu motorun gücü , voltu nasıl öğrenilir ? Ya da belirli bi ölçütü var mıdır bu teyp motorlarının ?

Yanıtınızı bekliyorum.

----------------------

Bilindigi gibi,otomobilin iç ihtiyacını karşılayan elektrik 12 voltluk aküler yardımı ile karşılandıgından dolayı,bütün oto teyipleri 12v.d.c. ye göre tasarlanıp yapılır.
Dolayısı ile oto teyiplerinin motorlarıda 12 ve 9 volt d.c.'de çalışacak şekilde üretilir.
Saygılarımla;

Bu iletiyi atlamışım özür dilerim. =) Yanıtımı almış bulunmaktayım. Teşekkürler. =)

Forum istatistikleri

Konular
127,961
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri