üç fazli motoru kondansatör ile tek fazlı çalıştırma

arkadaşlar elimde 1.5 kw motor ve bunu 220 ile çalıştırmak istiyorum tek fazım var elimde yanı evde çalıştıracagım bunun la ilgili kondansatör kullanabilecegimi solediler bende dedim ki bana yarım etse etse kontrol kalemindeki degerli kardeşlerim yardım eder şimdiden tşk ederim saygılar....

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Tabloda var güzel hem de çok güzel ama anlamadığım illaki 99 olması şartmı :) 100 olsa kıyamet mi kopar :) teori doğru ama pratikte bulunuyormu 99 mF ?

bu bağlantı sonucunda yani 3 faz tek faza dönüşünce motorun döndürme gücünde bir değişiklik olurmu

%57,7 oranında güç alırsın. yani güç yarıya düşer.

çok teşekkür ederim
izninizle benim bir sorum daha olacak :ben bir süre önce önce ikinci el ağaç torna aldım fakat motoru üç fazlı (0.7 kw 1350 d/dk) çıktı
aynı değerlere sahip tek fazlı 220 ile çalışan motor aynı döndürme gücünü sağlarmı
cevap verenlere şimdiden teşekkür ederim...

a.zeki ' Alıntı:
çok teşekkür ederim
izninizle benim bir sorum daha olacak :ben bir süre önce önce ikinci el ağaç torna aldım fakat motoru üç fazlı (0.7 kw 1350 d/dk) çıktı
aynı değerlere sahip tek fazlı 220 ile çalışan motor aynı döndürme gücünü sağlarmı
cevap verenlere şimdiden teşekkür ederim...

3 fazlı için;

P = 1.73 * U * I

1 faz için;

P = U * I

Motorun etiketinde yazan güç değeri mekanik güçtür. İkisinde de 0.7 kw yazıyorsa, dolayısıyla motor milinden elde edilen güçler aynıdır. Fakat formüllerden de anlaşılacağı üzere 1 fazlı motor daha fazla akım çekecektir.

teşekkürler
yani elektrik sarfiyatımı artacak

a.zeki ' Alıntı:
teşekkürler
yani elektrik sarfiyatımı artacak

Hayır sarfiyat aynı olur. Çünkü motor gücü aynı. Toplam akım ve toplam güç değişmez.
Monofaze motorda bir fazdan geçen akım, trifazede üç faza bölünür.
700W monofazede 3,18A geçiyorsa, trifazede her fazdan 3,18/3=1,06A geçer. (Hesaplamalarda cosfi'ler ihmal edilmiştir)
P=U.I P=1,73.U.I
I=P/U I=P/1,73.U
I=700/220 I=700/1,73.380
I=3,18A I=1,06A
Sadece motora giden kablonun kalın olması gerekir. Motor gücü küçük (700W) olduğu için de 2,5mm2 yeterli olur.

Forum istatistikleri

Konular
127,961
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri