Motor test-kontrol cihazı

denz52

Üye
İyi çalışmalar;

İşletmemizde motor bakımlarını yaptıktan sonra (revizeler) kendi atolyemizde voltaj verip deniyoruz ve motorun güzel bir şekilde çalıştığımı görüyoruz.
Ancak motor yerine monte edildiğinde -örneğin bir fan motoru- 2.gün yine rulmanlarda dağılma,ses gibi nedenler ile sökmek zorunda kalıyoruz.

Mekanik açıdan yük tarafında birşey olmadığını fazerederek (ki genelde makine bakımcı arkadaşlarımızı bilirsiniz sorun herzaman elektriktir) , motoru yük altında deneyecek 2 motorlu bir yük altında test-kontrol cihazı yapmak istiyoruz.

Yük tarafına DC motor (sürücülü) diğer tarafa da revize ettiğimiz motoru zaman kayışı ve/veya kayışları ile bağlayıp ( bir tork ölçüm sensörü de bağlayabiliriz) test etmek istiyoruz.En azından mekanik kısmını nasıl ayarlamalıyız? Motorları elektriksel olarak bir şekilde dönderirim.

Böyle bir test düzeneği ile uğraşan arkadaşımız veya önerisi olan var mı acaba?

Net üzerinde değişik firmaların böyle test cihazları mevcut.Ama biz kendimiz yapmak istiyoruz.

Saygılar...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
benım goruşum her elektrikle çalışan motor sargıya gırdıyse balans kontrolu yapılmalı yuksek devirli motorsa hele kesınlıkle yapılmalı

Böyle bir sistemde motorlardan birisi arıza verecektir düşüncesindeyim.Bunun yerine bir alternatör alıp çıkışlarına bildiğiniz güçlerde ısıtıcı rezistanslar ekleyin motor gücüne göre kademeli olarak yük bindirirsiniz.
Başka bir seçenekte hidrolik sistem ama bu sizin için daha maliyetli olur.Bobinajcı olduğunuza göre alternatör bulmak sizin için zor olmayacaktır.

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim..Ben Bakım mühendisiyim.
Özellikle mekanik olarak motoru yüke bindirip test etmek istiyoruz.
Yoksa elektriksel olarak , koruyucu ve peryodik bakımlar kapsamında elimizde,izolasyon test cihazı,vibrasyon ölçüm test cihazı,ses dinleme,termal kameramız mevcut. Sahadaki motorları yukarıdaki cihazlar sayesinde kontrol edip, oluşan ve/veya oluşabilecek arızalara karşı arıza tespit yapabiliyoruz.

Sorunum motoru revize ettikten sonra yük altında da test edip sonra yerine atmak.
Buna uygun bir cihaz yapmaya uğraşıyorum.

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim..Ben bakım mühendisiyim.
Özellikle mekanik olarak motoru yüke bindirip test etmek istiyoruz.
Yoksa elektriksel olarak , koruyucu ve peryodik bakımlar kapsamında elimizde,izolasyon test cihazı,vibrasyon ölçüm test cihazı,ses dinleme,termal kameramız mevcut. Sahadaki motorları yukarıdaki cihazlar sayesinde kontrol edip, oluşan ve/veya oluşabilecek arızalara karşı arıza tespit yapabiliyoruz.

Sorunum motoru revize ettikten sonra yük altında da test edip sonra yerine atmak.
Buna uygun bir cihaz yapmaya uğraşıyorum.

bu konuda çalışma yaptım balans almak için makına tasarlamayı duşundum kaba taslak proje hazırladım mekanık kısım ağirlıklı olunca vazgeçtım sonuçta herkes kendı mesleğını yapmalı mekanık benım işim değıl balans alma konusunda makına duşunursenız paslaşarak bu işi yapabılırız

ekranda eğriler filan olacak... çeşitli verilerin kayıt edilmesi akım, gerilim, ısı, ses, titreşim, termal verilerin bir yerde toplanması bunların işlenmesi esas iş zaten burada. çok güzel bir proje. çok uzun süreli araştırma yapmak ve eşdeğer yeni bir motor ile doğrulama yapmak gerekli. patent de gerektiren bir iş

Bahsettiğim rezistanslı sistem baraj inşaatlarında kullanılan dev kamyonlarda fren sistemi olarak kullanılıyor.

test çok uzun süreli olmayacaksa araç firen sistemi gibi bir şey düşünülebilir.

elektrik motorları test edilirken test cihazı biremze adı verilen bir su pompası gibi bir alete bağlanarak motorun nominal momentine göre yüklenir buradan cos fi nominal akımı verim motor ısısı kalkış momenti kalkış akımı devrilme momenti gibi veriler test esnasında görülür motor bu değerleri sağlıyorsa ve istenilen ısı içerisinde kalıyorsa test tamamlanmış sayılır diğer türlü yapılacak testler sağlıklı olmayabilir

dc motorları iş yerimizde yaklaşık 250 e kadar yüklüyebiliyoruz sistemi suan geliştiriyoruz 800A çıkartıcaz ihtiyacınız varsa yardımcı olabiliriz 0216 3537181

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri