MOTORUN KALKIŞ AKIMI VE DÜŞÜRME YÖNTEMLERİ

48birkan48

Üye
iyi günler arkadaşlar bu konuyu daha önceden yazmalıydım biliyorum ama dönem ödevi için gerekli ne olur bana yardım edin dönem ödevinin konusu:
MOTORUN KALKIŞ AKIMI VE DÜŞÜRME YÖNTEMLERİ konu bu arkadaşlar bana bi yardım ederseniz bir dosya yapıp rar yapıp da verebilirsinizde bir kaç sayfa olur sa çok iyi olur

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Şöyle özetleyeyim sana,
Motorlar ilk çalıştıkları anda normalde çektiği akımdan yaklaşık 1.5 kat fazla akım çeker.Bunun sebebi ise motor ilk çalıştığı anda ZEMK bulunmaz.Motor sonra normal devrine döner.Yani ZEMK oluşur.

bunu dönem ödevine yazacağım az daha bilgili bi şey olsa daha iyi olur

Forumda,internette ve elektrik motorlarıyla ilgili kitaplarda bulabilirsin.

Kademeli dirençle yol verme
Oto trafosuyla yol verme
Yıldız/üçgen yol verme
Soft starterle yol verme

Bunlarla ilgili bilgiler eski meslek lisesi kumanda devreleri kitabında vardı,(soft starter hariç) halen kullanılıyor mu bilmiyorum ama megep dökümanlarından da yararlanabilirsin.

Kalkış akımını düşürme yontemleri
Asenkron motorların yol alma akımı (kalkış akımı) sınırlayıcı yontemler şunlardır,
1)motora düşük gerilim uygularak uol verme
A.yıldız üçgen yol verme
B.oto trafosu ile yol verme
C.kademeli ön direnç ile yol verme
Ders notlarımdan ...
saygılar

megep dökümanları forumda var. onlardan bulabilirsin istediğini .sonra forumda başka konularda da bulabilirsin. forum senin için yeter

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri