AC motor hız kontrol sistemleri

modifyer

Üye
Arkadaşlar atölye dersinden dönem ödevi aldım da konu ac motor hız kontrol sistemleri istenilen ise sürücü tipleri,sürüş teknikleri yani gerilimi artırarak mı yoksa akımı mı, özellikleri, endüstriyel ethernet haberleşmelilerde haberleşme çeşitleri tüm bunlar yüzeysel, derine girmeye gerek yok.Aradım aradım adam gibi bişi bulamadım.Siz yardımcı olursanz sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
slm arkadaşım
gerilimi yükseltirsen devir degişir
frekans degişirsede devir degişir
ama bildigim kadarı ile akım degişire devir degişmez
kolay gelsin :D

slm arkadaşım
gerilimi yükseltirsen devir degişir-------->Yük pompa veya fan ise
frekans degişirsede devir degişir -------->Her zaman
ama bildigim kadarı ile akım degişire devir degişmez----->Alakası yok :)
kolay gelsin :D

Arkadaşlar AC motorlarda Gerilimi değiştirerek hızı değiştiremezsiniz.
iki şekilde hızı değiştirebilirsiniz.
1-Frekansı değiştirerek (Bunun için Frekans İnvertörler Kullanılır)
2-Kutup sayısını değiştirerek. (Eğer motorda dahlender sargı mevcutsa iki farklı devirde çalıştırabilirsiniz (750 - 1500 gibi) yoksa motoru yeniden sarmalısınız)
Bu konular forumda daha önce işlenmişti. Biraz araştırırsanız Bulabilirsiniz.

Arkadaşlar AC motorlarda Gerilimi değiştirerek hızı değiştiremezsiniz.
iki şekilde hızı değiştirebilirsiniz.
1-Frekansı değiştirerek (Bunun için Frekans İnvertörler Kullanılır)
2-Kutup sayısını değiştirerek. (Eğer motorda dahlender sargı mevcutsa iki farklı devirde çalıştırabilirsiniz (750 - 1500 gibi) yoksa motoru yeniden sarmalısınız)
Bu konular forumda daha önce işlenmişti. Biraz araştırırsanız Bulabilirsiniz.
Yük pompa veya fan ise motorun devrilme kaymasına kadar olan bölgede (dar saha da olsa) devir sayısını değiştirebilirsiniz. Biraz araştırmak lazım tabii, katılıyorum.

akımı nasıl değiştiriyorsunuz izah edermisiniz
1 :akım değişmesi için yük değişmesi gerekir motor aşırı yüklenirse akım yükselir devir düşer
2: akım değişmesi için voltaj değişmesi lazım voltaj aşırı yükselirse akım da aşırı yükselir güç artar devir değişmez fakat sınırların dışına çıkarsa aşırı akımdan motor yanar
voltaj aşırı düşerse akım yükselir güç düşer sınırların dışına aşırı düşerse yine aşırı akımdan motor yanar

ac motorda motor etiket voltaj değerlerinin dışına çıkmamak gerekir yani motorun akımına voltajına dokunmayalım frekans değiştirmekten başka çare yok

Asenkron motorlarda hız iki şekilde değiştirilir.
1-Kutup sayısı değiştirilerek.
2-Frekans değiştirilerek.
Başka bir yöntem yok ve mümkün değil voltajı düşürün belki bi sınıra kadar mümkün devirin düşmesi fakat işinize yarayacak torku alamazsınız o yüzden frekans değiştirilir ve bu motorun torkunu etkilemez.
Akım değiştirme konusuna gelincede bu tamamen mantık dışı böyle bir yöntem yok olamazda elektriksel kanunlara aykırı,akım yükün büyüklüğü doğrultusunda şebekeden çekilen elektron miktarıdır zaten yeterli akım olmazsa motor çalışmaz,akımı normal şartlarda yükseltmekte mümkün değil,akım yükseltme konusundada konuşmak gereksiz ve yanlış eğer hoca böyle söylediyse aklınca seni deniyordur bence.

istersen oto trafo kullan hem atölyede bulabilirsin

cevaplarınız için teşekkür ederim fakat ben daha çok sürücüler hakkında yazdığım bilgileri arıyorum.şimdi vereceğiniz cevaplar için teşekkürler:D

ödevi tamamladım konu kilitlenebilinir yada silinebilinir tüm cevap yazanlara teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri