3 faz motorda akım ölçme

umutozkans

Üye
Merhaba elimde 3 faz servo motor var. Ben motorun çektiği akımı ölçmek istiyorum. Bunun için halka tipi hall-effect sensör aldım. Yani motoru besleyen kablonun etrafına bu halkayı geçireceğim ve telden geçen akımı ölçücem.
1. Fakat 3 faz olduğu için her faza bir adet sensör mü takmam lazım.
2. Toplam çekilen akım nasıl bulunur.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
istersen ayrı ayrı sensör tak istersen elindeki sensörü ayrı ayrı fazlara takarak ölç ama her fazın akımına ayrı bakman lazım.

1. Tamam ayrı ayrı fazlara bakalım ama toplam çekilen akım ne olucak. Çünkü etikette bknz. ek bir 14 A bir de 18 A diye iki farklı değer var ve benim böyle 3 adet motorum var. Toplam ana hattan çekilen akım 14*3 mü yoksa 18*3 mü?

2. Sürücü üzerinden akım görmem birşey ifade etmiyor. Ben bu akım değerini işleyeceğim.

Ekli dosyalar

• DSC04392.jpg
    DSC04392.jpg
    91.8 KB · Görüntüleme: 446
3 faz 240 voltta çalışma durumunda,18 amper akım çekecek anlaşılıyor.Bu durumda 3x18 =
54 amp / faz akım görmeniz gerekir.

Son düzenleme:
2. Sürücü üzerinden akım görmem birşey ifade etmiyor. Ben bu akım değerini işleyeceğim.

bende sürücünün üzerinden bakın diye söylemedim zaten,fanuc kullanmadım ama varsa o akım değerini okuduğu adresle haberleşme imkanınız ordan okuyup kullanın...

bence giriş akımı 18A anlaşılan 220v ile çalışıyor çıkışta 14A ve üç faz akımının otalaması

HAngi telden geçen akım 18 A tek bir faz telinden geçen mi?

resimden anlaşılan 140V da çalışırken 14A çeker 200Hz
220 da çalışırken 18 a çeker 50Hz

Forum istatistikleri

Konular
128,170
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular

Geri