Ses İle Kontrol Edilen Role Devresi Yardım !!

sercanb

Üye
Merhaba Arkadaşlar
Ses ile 220V luk lambayı açık kapatabiliceğimi düşünerek bu devreyi yaptım devre basit bir devre hazırlamadan önce size bir danışmak istedim çalışırmı devre ve bu arada bir sorum daha olacaktı gelen 9V elektrik sesten çıktığında ölçüm aleti kıpırdıyor yani sabit bir ses verdiğimde bile hafif bir değişiklik oluyor ölçü aletinde Role ye giren 9V elektrik nasıl sabitleyebilirim ?
ŞEMA:
9MGHH75FUY6E781.gif

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba.Devredeki hataları söyleyerek de başlamak isterim bu mesajıma.Akü üzerinde 12 volt yazmasına rağmen devrede dolaşan akım 9 volt dc.dir,ayrıca jakla gelen ses,mono ses sinyali olduğu halde jak stereo jak şeklinde üç bölümlü L,R,Toprak (Şase=eksi uç) bölümlü olan strero bir jaktır.Sanırım TIP31 darlington iç yapılı bu transistörün devresini netten alarak siz ona bir de röle koyarak müzikle çalışan bir ışık modülatörü de yapmak niyetindesiniz.Profesyonel elektronik işlemlerde,devre tasarımlarında bu röle yerine,ac. 220 kısmındaki 220 volt ac. akkor bir lambayı (Veya lambaları) yakabilmek için sadece bir triyak kullanılır.Triyaktan önce de "Şebeke/dc. akımlı devre" tarafındaki bu mutlak izolasyon için de bir opto-kuplör kullanmak gerekecektir hiç şüphesiz.

Yukarıdaki devrede,TIP31'in e,b,c bağlantıları datasheetine göre bağlantıları çok doğru olarak da bağlanmışsa,yani transistör anahtarlama görevine uygun ve o şekilde bağlı çalışıyor ise,bu anahtarlamayı da yapar,bu anahtarlama rölede de ayni şekilde gerçekleşip,röle kontaklarından çıkışta da 220 volt ac. lambayı müzik (ses) ritmine uygun yakıp söndürebilir.Yalnız röle bağlantısında da normalde açık,normalde kapalı olabilen 2 ayrı seçimli kontak yerleşiminin doğru seçilip yapılmış olması da gereklidir.Örneğin bu kontaklar normalde kapalı yapılmışsa,220 volt ac. kontaklardan ses çıkışı belirli seviyede gelmese bile lamba yine sürekli olarak da yanar,sadece ses gelince (Transistör tetiklenince) lamba devresi röleden gelen bağlantıyla açılıp kapanacak şekilde de yanar.Bir de röle bobinine,dc kısmında yapılan bağlantı tarafında,paralel olarak artı uç kısmı +9 volta da gelecek şekilde de bir komütasyon diyodunu (1N400X serisi) koruma amaçlı olarak da koymak gerekir diye düşünüyorum ben.(Ters akımın TIP31'i içten bozmaması için gerekecektir bu) Tüm bunlara dikkat edin.Kolay gelsin.Başarılar.

Son düzenleme:
Merhaba.Devredeki hataları söyleyerek de başlamak isterim bu mesajıma.Akü üzerinde 12 volt yazmasına rağmen devrede dolaşan akım 9 volt dc.dir,ayrıca jakla gelen ses,mono ses sinyali olduğu halde jak stereo jak şeklinde üç bölümlü L,R,Toprak (Şase=eksi uç) bölümlü olan strero bir jaktır.Sanırım TIP31 darlington iç yapılı bu transistörün devresini netten alarak siz ona bir de röle koyarak müzikle çalışan bir ışık modülatörü de yapmak niyetindesiniz.Profesyonel elektronik işlemlerde,devre tasarımlarında bu röle yerine,ac. 220 kısmındaki 220 volt ac. akkor bir lambayı (Veya lambaları) yakabilmek için sadece bir triyak kullanılır.Triyaktan önce de "şebeke/dc. akımlı devre" tarafındaki bu mutlak izolasyon için de bir opto-kuplör kullanmak gerekecektir hiç şüphesiz.

Yukarıdaki devrede,TIP31'in e,b,c bağlantıları datasheetine göre bağlantıları çok doğru olarak da bağlanmışsa,yani transistör anahtarlama görevine uygun ve o şekilde bağlı çalışıyor ise,bu anahtarlamayı da yapar,bu anahtarlama rölede de ayni şekilde gerçekleşip,röle kontaklarından çıkışta da 220 volt ac. lambayı müzik (ses) ritmine uygun yakıp söndürebilir.Yalnız röle bağlantısında da normalde açık,normalde kapalı olabilen 2 ayrı seçimli kontak yerleşiminin doğru seçilip yapılmış olması da gereklidir.Örneğin bu kontaklar normalde kapalı yapılmışsa,220 volt ac. kontaklardan ses çıkışı belirli seviyede gelmese bile lamba yine sürekli olarak da yanar,sadece ses gelince (Transistör tetiklenince) lamba devresi röleden gelen bağlantıyla açılıp kapanacak şekilde de yanar.Bir de röle bobinine,dc kısmında yapılan bağlantı tarafında,paralel olarak artı uç kısmı +9 volta da gelecek şekilde de bir komütasyon diyodunu (1N400X serisi) koruma amaçlı olarak da koymak gerekir diye düşünüyorum ben.(Ters akımın TIP31'i içten bozmaması için gerekecektir bu) Tüm bunlara dikkat edin.Kolay gelsin.Başarılar.

Hocam yani bu işi yapabilicek nasıl bir devre olabilir size zahmet şema yapabılırsenız sevinirim.Yardımınız için çok teşekkürler.

Hocam yani bu işi yapabilicek nasıl bir devre olabilir size zahmet şema yapabılırsenız sevinirim.Yardımınız için çok teşekkürler.

Triyak Devreleri Tristör Devreleri » Elektronik Sitesi / Triyaklı ışık modülatörü devresi (320volt.com)

Merhaba,benim sözünü ettiğim şema birçok sitede var zaten,ama ben yine de ben bir tanesini açıklayarak nasıl çalışacağını da anlatayım.Burada ses çıkışından alınan ses sinyaliyle indirekt olarak da çalışan bu modülatör devresinde,hem empedans uydurma,hem de izolasyon sağlama amacıyla 3-4 watt.lık minyatür bir trafo,yalıtma/ses sinyalini iletme amaçlı da kullanılmış.Devredeki 100 k.'lık kondansatörler kutupsuz kondansatörlerdir,1.5k olarak bu triyaklı (3 lambayı ayrı ayrı müzikle değişen akımla modülasyona uyarak yakabilme) devredeki Gate'i (Kapıyı) tetiklemek için kullanılan direnç değeri,verimi artırmak amacıyla değiştirilebilir,bunu deneyip de görebileceksiniz tabiki.Trafo da 220 volt/12 volt ; ac/ac çıkışı olan 4 watt.lık kolay bulunan ve normal şebekede de (50hz.de de) kullanılan minik bir trafodur.Ses akımı (Müzik,ses) kısmından gelen verileri (Müzikle modülasyon edilmiş olan ,yani sinüs dalga çıkışına ses çıkışı bindirilmiş olan bu amfi çıkışı tarafına) bu modülatör tarafına bir izolasyonla aktarıp geçirmede de bunu kullacaksınız.

Dikkat: Bu minyatür trafonun 12 volt ac kısmı,yani ses akımının girdiği yer en güvenli bölgedir.Ama 220 volt ac. kısmı,yani bu modülatöre tristörün tetiklenmesinde,hem bu trafonun 220 volt ac. sarım çıkış kısmına,hem de ortak olarak 220 vac kısmına bağlanan kısmı ise güvensiz (220 volt şebeke elektriğinin çarpma tehlikesinin her zaman olduğu) kısımdır.Devreyi yaptıktan sonra bu bölgeleri elin değmeyeceği yalıtkan plastik bir kutuya alın ve bunu tam kapatarak,devre çalışırken el temasının hiç olmamasına özel dikkat edin.Kolay gelsin.Başarılar.

Son düzenleme:
Parcaları aldım yaparım paylasırım calısıp calısmadıgını.(program yazdıgım ıcın noktalama işaretleri çok dikkat edemiyorum kusra bakmayın)

Binbaşı yine bir olayı daha çözdün hem tebrik ediyorum hemde çok teşekkür ediyorum iyi çalışmalar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri