Cep Telefonu ve atan şalter

melih.58

Üye
bir sorum var. topraklaması bulunmayan priz normalde çalışıyordu ve buna üçlü uzatma priz takılıydı.bu üçlü prize sadece saç kurutma makinasını takınca şalteri attırdı ve o sırada prizde bir sorun olmuş ve biz bunu fark edemedik.artık kısa devremi oldu şase mi yaptı önemsemedik önce.daha sonrasında şalteri açtıktan sonra aynı uzatma prize cep telefonunu şarj etmek için taktım ve tekrar ana şalteri attırdı.bu sırada cep telefonuna bir zarar verir mi yoksa şarj aleti 220v yi geçirmeyeceğinden sıkıntı şarj aletinde mi olur.telefon şuan sıkıntısız çalışıyor ama benim içim pek rahat değil sormak istedim telde bir elektrik kaçağı vs. olur mu ?.Yardımcı olursanız sevinirim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
bir sorum var. topraklaması bulunmayan priz normalde çalışıyordu ve buna üçlü uzatma priz takılıydı.bu üçlü prize sadece saç kurutma makinasını takınca şalteri attırdı ve o sırada prizde bir sorun olmuş ve biz bunu fark edemedik.artık kısa devremi oldu şase mi yaptı önemsemedik önce.daha sonrasında şalteri açtıktan sonra aynı uzatma prize cep telefonunu şarj etmek için taktım ve tekrar ana şalteri attırdı.bu sırada cep telefonuna bir zarar verir mi yoksa şarj aleti 220v yi geçirmeyeceğinden sıkıntı şarj aletinde mi olur.telefon şuan sıkıntısız çalışıyor ama benim içim pek rahat değil sormak istedim telde bir elektrik kaçağı vs. olur mu ?.Yardımcı olursanız sevinirim.

Hayır olmaz..İçiniz rahat olsun..Uzatma çoklu prizi ve duvardaki prizi iyice kontrol edip arızasını giderin..Saygılar ve sevgiler..

Hayır olmaz..İçiniz rahat olsun..Uzatma çoklu prizi ve duvardaki prizi iyice kontrol edip arızasını giderin..Saygılar ve sevgiler..
Çok teşekkür ederim.2 gündür içimdeki sıkıntı az da olsa gitti diyebilirim.Çünkü çok kafaya takmıştım.Tekrar teşekkürler.

Merhaba.Bakın,bu topraksız prizinizde kullandığınız cep telefonu adaptörleri,genellikle topraksız,sadece 2 kutuplu olarak üretilirler.Bir de normal trafolu da olsa,smps'li adaptör de olsa şebekeden (Faz ve nötr 'den) tam bir izolasyon,bu dc.jak çıkışından (Cebe girmeden) önce mutlaka sağlanır.Cep o anda şarja bağlı bile olsa,faz ve nötr uçlarında oluşacak bir sorun,yaknızca KAR'ın (Kaçak akım rölesinin) ve sigortaların atması,düşmesi sonucunu ortaya çıkarır.Cebe şarj için dolaylı yoldan bu dc. hattan gelen bu doğru akım,bu dıştaki olaylardan normalde kolay kolay da hiç etkilenmez,bu bakımdan rahat olmalısınız.Saç kurutma makinelerinin de çok eski ve orijinal modelleri dışında da topraklama ucu (Hattı) da genelde bulunmaz.

Yani her iki durumda da benim size söylemek istediğim asıl konu,topraklama ucu kullanılmadığı halde, KAR'ın düşmesi,priz bağlantılarına gelen faz ve nötr ucu yerine,faz ve toprak ucunun doğrudan kullanılıyor olabilmesidir.Bu olasılıkta,eğer KAR da direk şebekeye bağlı olarak da varsa eğer,faz-toprak veya nötr-toprak temasında KAR'ın düşme prensipli çalışıyor da olmasıdır.Uzatma kablosunda kısa devreye neden olacak bir sorun,bu araştırmalarınız sonunda hiç çıkmazsa,ancak o zaman faz ve toprak bağlantısının yanlışlığından direk şüphelenebilirsiniz.Bu durumda elektrik konusundaki bilginiz azsa,bunu elektrikten iyi anlayan bir elektrikçiye mutlaka da kontrol ettirirsiniz.Aksi durumda (Yalnızca uzatmanın bir kısa devreye sebep olmasında) ise bu kontrole zaten hiç gerek kalmaz.

Çünkü böyle bir bağlantı çalışan topraksız bir prizde olur ve KAR'da bina girişinde takılı durumda olursa,gece lambası (30 mA akım çeken küçük bir yük) bile prizde takılı olsa prizdeki bu yanlış bağlantıdan dolayı KAR'ınız (Kaçak akım rölesi) sürekli düşer,bunun önüne geçemezsiniz.Bence kesinlikle de prize bağlanan bu kablo uçlarını en kısa sürede kontrol ettirin.Çoklu uzatma prizine,fişine ve kablosuna da kontrol amacıyla baktırın.

NOT: İlk önce saç kurutma makinenizde içsel bir kısa devreden (Rezistansın,motor kısmının,vb.) açıkçası şüphelendim.Ancak basit ve sağlam yapıda,çok küçük watt. değerli bir şarj cihazı yüzünden de ayni etkinin görülmesi,ya uzatmadaki bir kısa devreyi veya yukarıdaki varsayımımdaki sakıncalı (Doğru yapılmayan) bir bağlantıyı doğrudan doğruya benim aklıma getirdi.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba.Bakın,bu topraksız prizinizde kullandığınız cep telefonu adaptörleri,genellikle topraksız,sadece 2 kutuplu olarak üretilirler.Bir de normal trafolu da olsa,smps'li adaptör de olsa şebekeden (Faz ve nötr 'den) tam bir izolasyon,bu dc.jak çıkışından (Cebe girmeden) önce mutlaka sağlanır.Cep o anda şarja bağlı bile olsa,faz ve nötr uçlarında oluşacak bir sorun,yaknızca KAR'ın (Kaçak akım rölesinin) ve sigortaların atması,düşmesi sonucunu ortaya çıkarır.Cebe şarj için dolaylı yoldan bu dc. hattan gelen bu doğru akım,bu dıştaki olaylardan normalde kolay kolay da hiç etkilenmez,bu bakımdan rahat olmalısınız.Saç kurutma makinelerinin de çok eski ve orijinal modelleri dışında da topraklama ucu (Hattı) da genelde bulunmaz.

Yani her iki durumda da benim size söylemek istediğim asıl konu,topraklama ucu kullanılmadığı halde, KAR'ın düşmesi,priz bağlantılarına gelen faz ve nötr ucu yerine,faz ve toprak ucunun doğrudan kullanılıyor olabilmesidir.Bu olasılıkta,eğer KAR da direk şebekeye bağlı olarak da varsa eğer,faz-toprak veya nötr-toprak temasında KAR'ın düşme prensipli çalışıyor da olmasıdır.Elektrik konusunda bilginiz eğer azsa bunu elektrikten iyi anlayan bir elektrikçiye mutlaka da kontrol ettirin.Böyle bir bağlantı halen topraksız prizde olur ve KAR'da bina girişinde takılı durumda olursa,gece lambası (30 mA akım çeken küçük bir yük) bile prizde takılı olsa prizdeki bu yanlış bağlantıdan dolayı KAR'ınız (Kaçak akım rölesi) sürekli düşer,bunun önüne geçemezsiniz çünkü.Bence kesinlikle de prize bağlanan bu kablo uçlarını en kısa sürede kontrol ettirin.Çoklu uzatma prizine,fişine ve kablosuna da kontrol amacıyla baktırın.

NOT: İlk önce saç kurutma makinenizde içsel bir kısa devreden (Rezistansın,motor kısmının,vb.) açıkçası şüphelendim.Ancak basit ve sağlam yapıda,çok küçük watt. değerli bir şarj cihazı yüzünden de ayni etkinin görülmesi,yukarıdaki varsayımımdaki sakıncalı (Doğru yapılmayan) bir bağlantıyı doğrudan doğruya benim aklıma getirdi.Kolay gelsin.
Öncelikle soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Diğer konuya gelirsek apartmanda yaklaşıl 3 gündür panoda sigortaların değişmesi işlemi yapılıyor.Apartmanda da ısıtma sistemi henüz başlatılmadığından 32 dairelik apartmanda çoğu kişi elektrikli ısıtıcı kullanıyor ve hemen her akşam elektrik kesintisi yaşıyoruz.

Öncelikle soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Diğer konuya gelirsek apartmanda yaklaşıl 3 gündür panoda sigortaların değişmesi işlemi yapılıyor.Apartmanda da ısıtma sistemi henüz başlatılmadığından 32 dairelik apartmanda çoğu kişi elektrikli ısıtıcı kullanıyor ve hemen her akşam elektrik kesintisi yaşıyoruz.

Sayaçtaki sigortalar kaç amperlik sigorta ki ısıtıcılardan dolayı atıyo?..Yoksa atan kompakt şalter mi?

Merhaba.Bu kesintilerin tek sebebi de,hattın aşırı yüklenmesi ve otomatik sigortaların (Otomatların) anma akım değeri (Anma güçleri) çok aşıldığı için,bunların hemen veya gecikmeli olarak da açılmasıdır.Panoda da mutlaka sigortaların yüksek amperli olanlarıyla bir değiştirme işlemi (Kaloriferler yanıncaya kadar,kablo kesitleri de kalınlık olarak yeterliyse eğer belki geçici bir süreliğine) yapılıyor olmalıdır.(Devredeki toplam yüklerin bu fazlalığını otomatların hemen düşmeden de karşılaması içindir diye kuvvetle de tahmin ediyorum.)Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba.Bu kesintilerin tek sebebi de,hattın aşırı yüklenmesi ve otomatik sigortaların (Otomatların) anma akım değeri (Anma güçleri) çok aşıldığı için,bunların hemen veya gecikmeli olarak da açılmasıdır.Panoda da mutlaka sigortaların yüksek amperli olanlarıyla bir değiştirme işlemi (Kaloriferler yanıncaya kadar,belki geçici bir süreliğine) yapılıyor olmalıdır.(Devredeki toplam yüklerin bu fazlalığını otomatların hemen düşmeden de karşılaması içindir diye kuvvetle de tahmin ediyorum.)Kolay gelsin.
Sağolun teşekkürler.

Bu sigorta yükseltme işlemeleri kablo kesiti göz önüne alınarak yapılması lazım..Kablo kesiti düşük olup da sigorta olabildiğince yükseltilirse bu sefer tesisat yanar. Bu acemiliği yapan çok elektrikçi gördüm..Sonu tabiki de tesisat değişimi oldu.

Bu sigorta yükseltme işlemeleri kablo kesiti göz önüne alınarak yapılması lazım..Kablo kesiti düşük olup da sigorta olabildiğince yükseltilirse bu sefer tesisat yanar. Bu acemiliği yapan çok elektrikçi gördüm..Sonu tabiki de tesisat değişimi oldu.
Bu işlem yapılırken 2 elektrikçi değiştirildi.Yarın tekrar panoya bakılacağı söyleniyor.Bekliyoruz bizde.