Isıtıcının Çektiği Akım Nasıl Hesaplanır?

Çalıştığım işyerinde 3 fazlı eski bir ısıtıcımız var.30 A Akım çekiyor.Gücünü hesaplarken;
P=1,73*380*30*cos fi den yaptım 16 kW Çıkıyor.değer çok fazla geldi bana.
Acaba yanlış mı hesaplıyorum çıkan akımı 1,73 e bölmem mi gerekiyor.yardımcı olursanız sevinirim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Her fazdan 30A çekiyorsa eğer ısıtcının gücü yaklaşık 20kW:
P=1,73.U.I
P=1,73.380.30 (380 yerine, şebekenizden ölçeceğiniz gerçek gerilim değerini yazın!)
P=19,7kW

selam arkadaslar sorunuzu ve cevabınızi okudum hesaplarinizda yanlislik var 30 a ceken birfaz 30x220 6600wat tir 660x3=19800wat olur toplamgüctür

hasancavus,
Ben "Her fazdan 30A" derken yanlış cüme kurdum. 30'ar amper demek istedim ve hesap buna göre.
Gördüğünüz gibi sonuçlarımız da aynı (19,7kW, 19,8kW) Aynı düşüncedeyiz.

dogru haklısın benimde yanlıs anladıgım kısımlar olmus aslinda cevaplarımız aynı kusura bakma arkadasım cevaplarımızı herkesin anlayacagi gibi cevplarsak daha iyi olur bazen benbile anlamakda zorluk cekiyorum

sayın genç arkadaş
bu formülde cos fi değerini neden kullanmadınız,bunu açıklayabilirmisiniz?yani p=u.ı.1.73.cos fi değilmidir güç formülü?

sayın genç arkadaş
bu formülde cos fi değerini neden kullanmadınız,bunu açıklayabilirmisiniz?yani p=u.ı.1.73.cos fi değilmidir güç formülü?
ısıtıcı rezistanslar omik yüktür cos fi =1 dir. ısıtıcı 380 v ise 19,7 kw doğrudur
ama ben öyle düşünmüyorum ısıtıcıya 380 v girip dağılımları faz nötr olarak yapılmıştır 30A çeken ısıtıcı 6,6Kw tır.
ısıtıcı direncide 7,33 ohm dur

- - - Updated - - -

Çalıştığım işyerinde 3 fazlı eski bir ısıtıcımız var.30 A Akım çekiyor.Gücünü hesaplarken;
P=1,73*380*30*cos fi den yaptım 16 kW Çıkıyor.değer çok fazla geldi bana.
Acaba yanlış mı hesaplıyorum çıkan akımı 1,73 e bölmem mi gerekiyor.yardımcı olursanız sevinirim

ısıtıcı rezistanslar omik yüktür cos fi =1 dir. ısıtıcı 380 v ise 19,7 kw doğrudur
ama ben öyle düşünmüyorum ısıtıcıya 380 v girip dağılımları faz nötr olarak yapılmıştır 30A çeken ısıtıcı 6,6Kw tır.
ısıtıcı direncide 7,33 ohm dur

yanlış hesap o ısıtıcı toplam 30 amper çekiyorsa ortalama faz başına 10 amper çekiyor diyelim.o zaman gücü 6600 watttır.her fazdan 30 amper çekiyorsa 19800 watt gücü vardır.

Omik,yani direnç devrelerinde güç formülü;Akımın karesiXDirenç=Güç olarak kullanılır.Alternatif veya doğru gerilim için geçerlidir.Direnç çalışmaya başladıktan bir müddet sonra ısındığında çekilen akım biraz düşer.Isınan reziztansın değeri bir miktar arttığı için.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri