Elektrik saati sorunu

Kullanmış olduğum binanın elektrik kutusunda tüm saatlerin digital olduğu halde benim dairenin saatinini analog olduğunu farkettim. tedaş yetkilileri sanırım tüm saatileri değiştirmiş fakat benimkini ne hikmetse es geçmiş neden değiştirmemişler acaba bu konuda bilgisi olan varmı...
Birde saatte bir anormallik keşfettim. şöyleki: saatin camına parmağımla vurduğum zaman kendi kendine dönmekte. yani içindeki sağdan sola doğru ilerleyen çubuk ben vurdukça kendi kendine dönüyor bir nevi yalama olmuş sallanıyor içinde..... bu saat sizce bu şekilde olunca azmı elektrik harcaması yapar çokmu harcar.. ve eğer bozuksa saat bana bir ceza gelirmi ne yapmam gerekiyor.....

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
bağlı bulunduğunuz elektrik kurumuna durumun içeriğini yazdığınız dilekçe ile başvurunuz. gelip sayacı değiştirip yeni sayacı işleyip sorununuzu çözeceklerdir.

sayaç 10 yılını doldurmamışsa değiştirmiyorlar. parmağınızla vurduğunuzda oynaması normal kabul edilir. eğer değiştirilmesini istiyorsanız dilekçe ile başvur yapmanız gerekir. slm

ölçü aletleri yönetmeliğine göre damga süresi 10 yılı geçmiş sayaçlar periyodik değişime tabidir ve yeni sayaçla değiştirilir.sizin sayacınızın damga süresi 10 yılı geçmemiştir.sayacın camına vurdukça diskin kıpırdaması normaldir.arıza göstergesi değildir.sayacın 1 kWh tüketim kaydetmesi için etiketinde belirtilen devir sayısı kadar diskin dönmesi gerekir.(bu 600,675,750,240,480 gibi olabilir.)

ölçü aletleri yönetmeliğine göre damga süresi 10 yılı geçmiş sayaçlar periyodik değişime tabidir ve yeni sayaçla değiştirilir.sizin sayacınızın damga süresi 10 yılı geçmemiştir.sayacın camına vurdukça diskin kıpırdaması normaldir.arıza göstergesi değildir.sayacın 1 kWh tüketim kaydetmesi için etiketinde belirtilen devir sayısı kadar diskin dönmesi gerekir.(bu 600,675,750,240,480 gibi olabilir.)

Benim evimdeki iki sayacta 1978 yilina ait halada degistirmiyorlar nasil 10 yilda bir degistiriyorlarmis :)

arm 10 cihazindan tapatalk vip ile gönderdi

1978 model bir sayacınız olabilir.imal yılı değil damga yılı 10 yılı geçmiş olacak.2008 yılına kadar sayaçlar bakımı yapılıp sıfırlanarak yeniden damgalanıyordu.yani 1978 de imal edilmiş bir sayaç 2008 de damgalanmışsa 2018 e kadar kullanılabilir.Ayrıca elektrik idareleri çeşitli sebeplerle bu sayaçları zamanında değiştiremiyor.küçük bir ihtimalde olsa sıra sizin sayaca gelmemiş olabilir.yeni yönetmeliğe göre artık periyodik değişimlerde abonelerden sayaç bedeli de alınmıyor.

Mekanik sayaçlarınızı değiştirmek için acele etmeyin arkadaşlar.Çünkü yaptığım kapsamlı testlerde elektronik sayaçların mekanik sayaçlara göre yüzde 10 - yüzde 15 arasında hassas kayıt yaptığını tespit ettim.yani faturanızda bu oranlarda yükselme olacağı kesin gibi bişey.

Mekanik sayaçlarınızı değiştirmek için acele etmeyin arkadaşlar.Çünkü yaptığım kapsamlı testlerde elektronik sayaçların mekanik sayaçlara göre yüzde 10 - yüzde 15 arasında hassas kayıt yaptığını tespit ettim.yani faturanızda bu oranlarda yükselme olacağı kesin gibi bişey.

Evet katiliyorum arkadasim vardi az yaziyormus tarifeliymis diye degistirmisti bin pismandi bende neden degistirelim dedim ya duz yazsin yeter ama tredas hepsini elektronik yapacakmis galiba buara birde iki gun once sayaclara tredastan bi arkadas geldi sadece ekranina bakiyo tablet pc var elinde birseyler girdi ona ve yapiskan birer etket yapistirdi altlarina sube no diye rakamlar var uzerinde butun komsulardada var ?

arm 10 cihazindan tapatalk vip ile gönderdi

tedaş işine geldiği gibi yapıyor eski oturduğum yerde birisi benim elektiriği kullanıyor arıyorum elektrikçi baksın diyor baksa ne yapacak
kabloyu kesecek benim ödediğim fazla ücret ne olacak diyorum gelin bakın bulun kullanan şahsa gerekli işlemleri yapın
bana dediği kaçak kullanmıyorki senin hakkını çalıyor sen uğraş o ara binadaki tüm sayaçlar değişti baktım bizimki duruyor aradım onu değiştirdiler fatura dahada arttı tekrar aradım sayaç arızalı imiş değiştirdiler yine eskiye döndü benden fazla alet kullanan kişiye 50 tl fatura gelirken bana 100 tl geliyordu 10 sene boşu boşuna fazla ücret ödedim sonra taşındım zaten şimdi 50 tl 60 tl geliyor

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri