2 katlı ev faz dağılımı

muhhendis

Üye
arkadaşlar merhaba;
elektrik projesi çizmeye yeni başladım. fakat aklıma takılan birşey var. 2 katlı normal bir evin projesini çizerken faz dağılımı nasıl olur? mesela ilk kata R fazı diğer kata S fazını versek T fazını kullanmamış oluyoruz. o zamanda dengeli yükleme yapılmamış oluyor. her iki kata 3 fazlı sayaç koyup yükleri dengelemekmi gerekir? fikir verirseniz sevinirim. iyi paylaşımlar

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşım köy de bulunan meskenler hariç il ilçe ve belediyelik olana mahallerde artık tek katta olsa daha yüksek katlı binalarda olsa R.S.T. fazlarını her eve girmen lazım . Artık eskisi gibi 1 faz 1 nötr 1 toprak olayı bitti. Sitemiz içinde arama yaparsan konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsin.

evleri ya trifaze sayaç ile besliceksiniz yada 2 kat lı ise dubleks gibi tek faz ile yapacaksin burada talep gücüne göre 2x6,2x10 nyy kablo kullabilirsiniz. Şahsen ben 2x10 dan büyük çıkarsa trifazeya geçiyorum.Her daireyi trifaze beslemen daha mantıklı yükleri dengeli dağıtırsınız olur

birde ek bilgi: proje çizerken kolon hattında yedek çıkar ve yükleme cetveline ekle ortalama gücü 2500w olabilir çünkü günümüzde artık klima lüks değil ihtiyaç haline geliyor o yüzden yedek bırak daha sağlıklı olur şahsen ben yapıyorum ama her projede yapacaksın diye bir kaide yok

https://www.kontrolkalemi.com/forum/elektrik-genel/22655-proje-nasil-cizilmeli.html

ustalar gerekeni söylemişler...tek katlı da olsa trifaze yapmak sağlıklı...şohben gibi elektrik canavarlarını unutmamak lazım...saygılar...

cevaplarınız için teşekkür ederim. peki benim dediğim şekilde proje çizilse,yani zemin kata r fazı 1. kata s fazı yüklense t fazı boşta kalsa tedaş onaylarmı yoksa 3 fazlı olarak değiştirmemi mi ister?

cevaplarınız için teşekkür ederim. peki benim dediğim şekilde proje çizilse,yani zemin kata r fazı 1. kata s fazı yüklense t fazı boşta kalsa tedaş onaylarmı yoksa 3 fazlı olarak değiştirmemi mi ister?
trifazede 1 fazı boş bırakmakla trifazenin anlamı kalmaz..neden r s t fazlarından birini boş bırakasın ki..bir yükü 3 kişi mi kaldırırsa kolay olur 2 kişi kaldırırsa mı kolay olur? tabiki de 3 kişi kaldırırsa kolay olur...

tedeş kendi yük dengesi bozmamak için size sistemi tek faz yapın veya 3 faz yapın der
en sağlıklısı 3 faz yapmak tek maliyet; kolon sigortası ,sayaç,kaçak akım trifaze olur

anlıyorum ama fazları dağıtırken 3 e bölemiyorum ev 2 katlı olunca. fazlardan birini boş bırakmak olmaz diyosunuz.o zaman her daire için 3 fazlı sayaç şart sanırım. doğrumu anlıyorum sizce?

anlıyorum ama fazları dağıtırken 3 e bölemiyorum ev 2 katlı olunca. fazlardan birini boş bırakmak olmaz diyosunuz.o zaman her daire için 3 fazlı sayaç şart sanırım. doğrumu anlıyorum sizce?
evt..3 fazlı sayaç alacaksınınız sayın muhendis....

Her kata bir faz verip artan 3. fazıda ortak sayaça kullanabılırsınız. yada daireleri trifazeye cevırebılırsınız. ben 2 yıllık okudugum için bızde sınırlandırma var ama bende belkı bı el atarımm bu proje işine.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri