Kızdan elektirik teknisyeni olurmu göstermem lazım.

doom_axn

Üye
Merhaba arkadaşlar acil yardım bu saatte ayaktayım... kusura bakmayın bilgisayar bilgim pek yok. umarım doğru yere açmışımdır konuyu. ben lise son sınıf öğrencisiyim. kız olduğum için hocalar pek zorlamadılar bende ne yalan söylim pek takmadım dersleri ama meslek dersinden çaktım. hoca kurtarma sınavı yapacak yarın ama ben halen bulamadım aradığımı ne olur acil yardımınız lazım.
soru 1: tek fazlı motorda ileri geri çalıştırma sağlanırmı? 3 fazlı buldum ama tek fazlı bulamadım.
soru 2: eğer varsa devre şeması lazım. Ne olur yardım. :(((
sabaha kadar cevap bekliyeceğim teşekkurler şimdiden

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Ne olur yardım arkadaşlar ileri ve geri çalıştırma kontaktörü ile bu iş oluryormuş ama nasıl?

Teşekkürler arkadaşım ama hocanın istediği bu değil. devrede ilk başta bir sigorta var hemen yanında stop butonu van sonra 2 tane kontaktör ver birisi no birisi nc ve uçlar motora bağlı yarın bunun devresini kuracağım ama ben devre okuyamıyorum halen. bana bağlantıları nasıl yapacağım lazım ama kimse yardımcı olamayacak galiba bana,,,

teşekkürler arkadaşım ama hocanın istediği bu değil. Devrede ilk başta bir sigorta var hemen yanında stop butonu van sonra 2 tane kontaktör ver birisi no birisi nc ve uçlar motora bağlı yarın bunun devresini kuracağım ama ben devre okuyamıyorum halen. Bana bağlantıları nasıl yapacağım lazım ama kimse yardımcı olamayacak galiba bana,,,
keşke daha önceden açsaydınız konuyuu..illaki cevap veren ustlar olurdu..dar zamanda açmışsınız konuyu

Bir fazlı asenkron motorlar üç fazlı asenkron motorlar gibi her iki yönde de çalışmaya elverişlidirler. Bir fazlı asenkron motorların devir yönünü değiştirmek için ana veya yardımcı sargıdan herhangi birinin uçları yer değiştirilir. Bu
sargıların herhangi birinin uçlarının değiştirilmesi ile stator alanın dönüş yönü ters çevrilir. Sonuç olarak da motorun devir yönü de değiştirilmiş olur.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta merkez kaç anahtarı ile kontrol edilen yardımcı sargılı motorlarda motorun çalışırken devir yönünün değiştirilememesidir. Çünkü motor yalnız ana sargı ile
çalışmaktadır. Bu nedenle motor ilk önce durdurulmalı yada merkez kaç anahtarı yardımcı sargıyı devreye sokana kadar devri düşürülmeli sonra sargılardan birinin uçları yer değiştirilmelidir

Adsız.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri