BALIKESİR VE ÇEVRESİ TRAFO MERKEZLERİ

Arkadaşlar, iyi akşamlar. Sadece , kendi açımdan ilginç gördüğüm için böyle bir konu açmayı uygun gördüm.Elbette ki, 154 ve 380 kv trafo merkezleri, mesafeye ve şehrin nüfusuna bakılmaksızın, ihtiyaca göre, sanayi yükü vs gibi etkenler de gözönünde bulundurularak inşa edilirler. 266 bin nüfuslu Balıkesir merkezi ve 10-15 km yakınlarında 4 adet TM var (biri 380/154/34,5 , diğer üçü ise 154/34,5. 154 merkezlerimizden biri sadece Organize Sanayi bölgemize tahsis edilmiş) 1 milyon nüfuslu Konya' da da aynı durum sözkonusu, ancak OSB ler için özel TM yok. Ancak, bizdeki indirici transformatörler genelde 25-50 MVA . Konya'dakiler ise hep 100 MVA. Bu iki şehri mukayese etmek aslında çok zor, çünkü nüfus olarak da, enerji ihtiyacı olarak da arada muazzam fark var.Balıkesir'le hemen hemen aynı büyüklükte olan Manisa şehir merkezinde ise 1 adet 154/34,5 ve 1 adet 380/154/34,5 (o da başta 154/34,5 iken sonradan dönüştürülmüş) merkez var.
Yorumlarınız benim için değerlidir. Saygılarımla.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Oncelikle olarak dışarıdan birı olarak cok ayrıntılı bilgier elde etmişsın bir Uedaş çalışanı olarak seni tebrik ediyorum:) bizim içimizde çalışıpta bu kadar merak eden yok zaten herkes ilgili olsa daha iyi seviyelerde olurduk ülke olarak

Sorun trafo merkezinin sehre yakin olmasi durumu hakkindami yorum bekliyorsunuz yoksa trafolarin boyut kapasite gucleri hakkindami?

Sayın Serkan 48,
Trafo merkezlerinin şehre yakınlığı-uzaklığı durumu hakkında ,özellikle de, emniyet açısından mevzuatta belirli bir sınır var mıdır konusunda yorum bekliyorum.Tabii ki, diğer konularla da ilişkilendirerek yorum yazabilirsiniz

Trafo Merkezi sayısından ziyade, bu trafo merkezlerine gelen MW güçleri önemli. Trafo Merkezi sayısı önemli değil yani. Konyadaki 1 TM, Balıkesirdeki 5 TM'ye bedel olabilir.
Saygılarımla...

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri