Kontrol Kalemi hakkında

veysel28

Profesyonel Üye
Arkadaşlar kolay gelsin kafama takılan bir soru var.Şimdi benim ayağımda 10.000v yalıtkanlı antistatik iş ayakkabısı var.Bu ayakkabıyla kontrol kalemini faza dokununca nasıl oluyorda yanıyor.?Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşlar kolay gelsin kafama takılan bir soru var.Şimdi benim ayağımda 10.000v yalıtkanlı antistatik iş ayakkabısı var.Bu ayakkabıyla kontrol kalemini faza dokununca nasıl oluyorda yanıyor.?Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

sayın veysel28 kapasite işin içine giriyo. ayagında lastik ayakkabı oldugunda topraktan kendini yalııtgını öne sürerek bu soruyu sordugunu düşünüyorum..bu sefer de elin kontrol kalemindeyken vücudundan akım geçer.fakat bu sefer yanan kontrol kalemi öncekilere nazaran daha az ışık verir. yani senin yere olan kapasitenden dolayı vucudundan akım geçer ve ışık yanar. topraga bastıgında ısık daha kuvvetli yanar...ayrıca senin ayakların yerde olmasa bile olsa yine ışık yanar..

sayın veysel28 kapasite işin içine giriyo. ayagında lastik ayakkabı oldugunda topraktan kendini yalııtgını öne sürerek bu soruyu sordugunu düşünüyorum..bu sefer de elin kontrol kalemindeyken vücudundan akım geçer.fakat bu sefer yanan kontrol kalemi öncekilere nazaran daha az ışık verir. yani senin yere olan kapasitenden dolayı vucudundan akım geçer ve ışık yanar. topraga bastıgında ısık daha kuvvetli yanar...ayrıca senin ayakların yerde olmasa bile olsa yine ışık yanar..
Yani vücüdumun kapasitif etkisinden dolayımı yanıyor yoksa yanlışmı anladım.

ohm kanunu drenç=gerilim/akım
Sn rezistans ohm kanununu biliyorum asıl soru burada akımın nasıl ve neden oluştuğu 10.000v a dayanıklı ayakkabı ile topraktan nasıl olurda yalıtım sağlanamıyor hatta DGN FIRAT arkadaşımız dediği gibi ayağımız havada olsa dahi ışık yanar.Aslında ohm kanunu değilde kirşofun akımlar ve gerilimler kanunun da elektrik her zaman geldiği yere geri döner ama burada toprağa karşı herhangi bir iletkenlik söz konusu değil elektrik geldiği yere geri dönmüyor:) mesele burada..?

Son düzenleme:
Antistatik Önlük ve Ayakkabılar: Önlükler değişik boylarda, %89 naylon,
%11 karbon alaşımlıdır. Karbon yedirilmişkumaşelektriğin iletkenliğini sağlar.
Dışarıdan ya da kıyafetlerin oluşturacağıstatik yüklenmeyi önler. Tek katmanlı
ve iletken olmalarıgerekmektedir. Bileklikle de bağlanabilecek şekilde dizayn
edilmiştir.

Merhaba,selamlar.Yukarıdaki alıntı bir yazıyı sizin için biraz açayım isterseniz,sn.veysel28.Antistatik malzemeler yalnızca statik elektrik yüklerine karşı bizim vücudumuzdaki birikmiş yükün toprağa akmasını sağlar.Bunu nasıl yaparlar biliyormusunuz,malzeme yapısına katkılanmış toz karbon (İletken grafit tozu) ile bunu sağlar,elbiselerin,ayakkabının antistatik olmayan zemine sürtünmesi veya dış etkilerle oluşup da vücudumuza gelen statik elektriği,bu iletken karbon tozu emdirilmiş örgülü kafes yapıları sayesinde nötr hale getirir,toprakla ayni voltaja getirirler ki,hassas elektronik parça imalatında çalışıyorsak eğer,vücudumuzdan bir kıvılcım atlaması ile bu entegrelere bir zarar vermemiş olalım.

Yani sonuç olarak bu karbon katkılı,elbiseler,ayakkabılar sadece statik elektriğin deşarjı,hiç oluşmaması için tasarımlanmıştır,sözünü ettiğiniz yüksek volltaj da (10 000 volt) sadece sürtünmeyle elde edilen statik elektrikten oluşan bir voltaja karşı,bu özel ayakkabı ve elbiselerin max.bir voltaja dayanım gücüdür,yani esas bizim kullandığımız Şebeke elektriği,YG hatları için değildir.Bunlar için,yani YG'de direkt çalışan elektrikçilerin kullandığı,özel yalıtımlı ve elektriğe karşı tam yalıtımlı botlar ve tamamen yalıtkan plastikten olup da,araçtaki bir asansörle yükseltilebilen kabinler de mevcut biliyorsunuz.

Bu durumda da,giydiğiniz bu antistatik ayakkabı,omaj değeri olarak da tam sonsuz değerde olmuyor,yani size yalıtkan görünmesine rağmen,antistatik özellik için,içine örgülü kafes veya toz olarak dağılmış iletken grafit tozları sayesinde bir miktar iletken sınıfına giriyor,çünkü başka türlü,iletim yapamayarak,bu statik yükleri de toprağa boşaltamaz bildiğiniz gibi.Ayaklarınızda da bir miktar nem,ter de mevcutsa eğer,iletkenlik vasfı bir miktar daha büyümüş oluyor.Ohm kanununa göre,yani I=V/R formülüne göre de şebekedeki voltajla doğru,direncin artmasıyla (Ayakkabinin yalıtkanlık direnci değeri) ters orantıda bir akım,kontrol kalemi ve vücudunuz üzerinden akıp toprağa geçerken içinde seri bağlı direncin ucundaki neon tüpü yakıyor.Bildiğimiz gibi megaohm.'lar civarındaki kalemin içindeki dirençten,çok küçük akımlar da geçebilse,voltaj belirli bir değerde olduğundan neon lambamız yanacaktır.

Biz uçan balonlarla havada asılı,yani kendi ağırlığımızla bu balonların kaldırma kuvveti dengeye gelip de,bir elimizde kontrol kalemi ile direkten geçen faz iletkenine dokunsak,kontrol kalemi bu durumda da hiç yanmayacaktır,çünkü bu durumda zemin direnci sonsuzdur,hiç bir omaj değeri yoktur.I=V/R'den I=220/ sonsuz I=0 amper olur.(Bir sayının sonsuza bölümü,sıfıra matematik olarak eşit olur.)Ancak zemine temasta (Yalıtkan dediğimiz her malzemenin mutlaka düşük de olsa bir omaj değeri,çok hasssas ölçü aletleriyle ölçülebilen bir değeri vardır,sonsuz direnç değeri de göstermezler.)olduğumuz bir malzeme üzerinden kontrol kalemi yanabilir,bir kapasitif etkilenim,bir mağnetik etkilenim burada ayrıca söz konusu da olamaz.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Son düzenleme:
Antistatik Önlük ve Ayakkabılar: Önlükler değişik boylarda, %89 naylon,
%11 karbon alaşımlıdır. Karbon yedirilmişkumaşelektriğin iletkenliğini sağlar.
Dışarıdan ya da kıyafetlerin oluşturacağıstatik yüklenmeyi önler. Tek katmanlı
ve iletken olmalarıgerekmektedir. Bileklikle de bağlanabilecek şekilde dizayn
edilmiştir.

Merhaba,selamlar.Yukarıdaki alıntı bir yazıyı sizin için biraz açayım isterseniz,sn.veysel28.Antistatik malzemeler yalnızca statik elektrik yüklerine karşı bizim vücudumuzdaki birikmiş yükün toprağa akmasını sağlar.Bunu nasıl yaparlar biliyormusunuz,malzeme yapısına katkılanmış toz karbon (İletken grafit tozu) ile bunu sağlar,elbiselerin,ayakkabının antistatik olmayan zemine sürtünmesi veya dış etkilerle oluşup da vücudumuza gelen statik elektriği,bu iletken karbon tozu emdirilmiş örgülü kafes yapıları sayesinde nötr hale getirir,toprakla ayni voltaja getirirler ki,hassas elektronik parça imalatında çalışıyorsak eğer,vücudumuzdan bir kıvılcım atlaması ile bu entegrelere bir zarar vermemiş olalım.

Yani sonuç olarak bu karbon katkılı,elbiseler,ayakkabılar sadece statik elektriğin deşarjı,hiç oluşmaması için tasarımlanmıştır,sözünü ettiğiniz yüksek volltaj da (10 000 volt) sadece sürtünmeyle elde edilen statik elektrikten oluşan bir voltaja karşı,bu özel ayakkabı ve elbiselerin max.bir voltaja dayanım gücüdür,yani esas bizim kullandığımız şebeke elektriği,YG hatları için değildir.Bunlar için,yani YG'de direkt çalışan elektrikçilerin kullandığı,özel yalıtımlı ve elektriğe karşı tam yalıtımlı botlar ve tamamen yalıtkan plastikten olup da,araçtaki bir asansörle yükseltilebilen kabinler de mevcut biliyorsunuz.

Bu durumda da,giydiğiniz bu antistatik ayakkabı,omaj değeri olarak da tam sonsuz değerde olmuyor,yani size yalıtkan görünmesine rağmen,antistatik özellik için,içine örgülü kafes veya toz olarak dağılmış iletken grafit tozları sayesinde bir miktar iletken sınıfına giriyor,çünkü başka türlü,iletim yapamayarak,bu statik yükleri de toprağa boşaltamaz bildiğiniz gibi.Ayaklarınızda da bir miktar nem,ter de mevcutsa eğer,iletkenlik vasfı bir miktar daha büyümüş oluyor.Ohm kanununa göre,yani I=V/R formülüne göre de şebekedeki voltajla doğru,direncin artmasıyla (Ayakkabinin yalıtkanlık direnci değeri) ters orantıda bir akım,kontrol kalemi ve vücudunuz üzerinden akıp toprağa geçerken içinde seri bağlı direncin ucundaki neon tüpü yakıyor.Bildiğimiz gibi megaohm.'lar civarındaki kalemin içindeki dirençten,çok küçük akımlar da geçebilse,voltaj belirli bir değerde olduğundan neon lambamız yanacaktır.

Biz uçan balonlarla havada asılı,yani kendi ağırlığımızla bu balonların kaldırma kuvveti dengeye gelip de,bir elimizde kontrol kalemi ile direkten geçen faz iletkenine dokunsak,kontrol kalemi bu durumda da hiç yanmayacaktır,çünkü bu durumda zemin direnci sonsuzdur,hiç bir omaj değeri yoktur.I=V/R'den I=220/ sonsuz I=0 amper olur.(Bir sayının sonsuza bölümü,sıfıra matematik olarak eşit olur.)Ancak zemine temasta (Yalıtkan dediğimiz her malzemenin mutlaka düşük de olsa bir omaj değeri,çok hasssas ölçü aletleriyle ölçülebilen bir değeri vardır,sonsuz direnç değeri de göstermezler.)olduğumuz bir malzeme üzerinden kontrol kalemi yanabilir,bir kapasitif etkilenim,bir mağnetik etkilenim burada ayrıca söz konusu da olamaz.Kolay gelsin.Saygılarımla.

kontrolkalemdevresi.gif

sayın binbaşı hocam mrb. eksiğim veya yanlış yorumladıgım bir yer varsa lütfen düzeltin ve acemiliğimizi maruz görün. Şimdi toprakla temas ettiğimde alternatif bir gerilimle beslenen R(direnci) yükü, toprakla temas etmediğimizde ALTERNATİF BİR GERİLİMLE BESLENEN R-C YÜKÜ( DİRENÇ KAPASİTE) oluşur. HER İKİ DURUMDA DA KONTROL KALEMİ İÇİNDEKİ LED YANAR. ŞİMDİ BURADAN ÇIKARDIGIMIZ SONUÇ AYAKLAR YER İLE TEMAS ETMESE BİLE KONTROL KALEMİ YANAR MI YANMAZ MI? BEN YANAR SONUCUNU ÇIKARIYORUM. AMA BİZZAT UYGULAMALI DENEMEDİM. CEVABINI BEKLİYORUM HOCAM...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri