Ana sayaç ile makinaların sayaçlarının toplamı tutmuyor

mstblt2

Üye
Selamlar Arkadaşlar;
Benim çalıştığım fabrikada her makinanın ayrı ayrı enerji analizörü mevcut, merkezi sayacımızıda tedaş uzaktan izleme yaparak faturayı kesiyor. her makinanın analizöründen aldığımız kwh değerlerini topladığımızda faturada gelen aktif toplama eşit olması gerekirken, makinalar toplamı faturadaki aktif tüketim toplamından yaklaşık %10- %15 daha az çıkıyor. sebebi hakkında yorumları olan arkadaşların cevaplarını bekliyorum. forumda arama yaptım tam olarak birşey bulamadım. Yardımlarınızı rica ediyor iyi günler diliyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
1-Trafo kayıpları(Dağıtım trafosunun bakır kayıpları)
2-Kabloların bakır kayıpları
3-Okuma zamanı farkı(tüm sayaçlar aynı anda okunmalı)
4-akım trafosu ve gerilim trafosunun dönüştürme oranından kaynaklı hata.
5-Merkezi sayacın kendi ölçme hatası
6-Ölçüme dahil olmayan başka bir yükün var olması,

gibi nedenler olabilir.

Teşekkür ederim sayın hemmuhtek,
Peki sorun trafo kayıplarından ise bu fark zamanla artatmı? trafo kaybını önlemek için ne tarz bir hizmet almak gerekir acaba.
iyi çalışmalar

makinalar dışında başka bi şey yokmu aydınlatma dolap priz bilgisayar motorlar vb okumadığınız diğer yüklerden kaynaklanıyor.slm

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri