Kısadevre Hakkında...

Merhaba Bugün Ataş Nikel Krom Olduğu İçin 30 tane seri bağlayarak ISıtmayı düşündüm (220v)

Elektriği Verdim. Fakat Elektrik Direğindeki İzolatörden Kıvılcım ve Patlama Sesi Geldi..

Ayrıca Priz de Resmen Lamba Gibi Işık Çıktı İçinden..

En Alttaki İzolatörde Oldu Bu Durum. Sanırım Nötr bu..

Elektrik Direğindeki Kabloda da grileşme oldu. rengi açıldı biraz..

Nasıl Oldu da Elektrik Direğine Kadar gitti ?

Sigorta Gereğinden Fazla Değil 20 A

Teşekkürler...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Abone kablonuzla havai hat iletkenini birleştiren klemens gevşektir. Normal zamanlarda idare eder derecede temas ediyordur. Kısa devre sebebiyle geçen yüksek akımdan ötürü bahsettiğiniz durum meydana gelmiştir.
Burada aslı sorun Sizin hangi cesaretle böyle bir şey yaptığınızdır. Elektrikçi iseniz; En azından I=U/R formülünü bilip elinizdeki ataşların direçlerini ölçerek kaç amper geçeceğini hesaplayabilirdiniz.....
Değilsenizzz.. Hep söylüyorum da Bana kızıyorlar "ELEKTRİKÇİNİN İŞİNİ ELEKTRİKÇİYE BIRAKINIZ"...
"ELEKTRİK BU ŞAKAYA GELMEZ"

Abone kablonuzla havai hat iletkenini birleştiren klemens gevşektir. Normal zamanlarda idare eder derecede temas ediyordur. Kısa devre sebebiyle geçen yüksek akımdan ötürü bahsettiğiniz durum meydana gelmiştir.
Burada aslı sorun Sizin hangi cesaretle böyle bir şey yaptığınızdır. Elektrikçi iseniz; En azından I=U/R formülünü bilip elinizdeki ataşların direçlerini ölçerek kaç amper geçeceğini hesaplayabilirdiniz.....
Değilsenizzz.. Hep söylüyorum da Bana kızıyorlar "ELEKTRİKÇİNİN İŞİNİ ELEKTRİKÇİYE BIRAKINIZ"...
"ELEKTRİK BU ŞAKAYA GELMEZ"

Merhabalar ... Cesaret Konusunda Gerçekten Ben de Kendime Pek İnanamıyorum :))

Son düzenleme:
tel inceldikçe direncinin arttığını bile bile yaptım..

yalnız sanırım yanlış anlaşıldım..

Klemensten Kıvlcım çıkmadı... Elektrik direğindeki porselen izolatörden çıktı.. ve kablonun rengi açıldı grileşti... gece vakti ayrıntılı bakamadım. yarın son durumu bildiririm...

teşekkürler...

Son düzenleme:
Merhabalar ... Cesaret Konusunda Gerçekten Ben de Kendime Pek İnanamıyorum :))

Elektrik Bilgisi Konusunda İse.. Çok İleri Değilim..

Ama Sıfır da Değilim. Tüketici Seviyesi Değil Yani...

en azından sıfırdan bir tesisat döşeyebilirim..

ancak trafodan çok ama çok az anlıyorum. normal tesisat bilgim var...

Böyle Testlerim Oldu Fakat İlk defa Elektrik Direğine Kadar Gitti :D

Normalde Bu Testlerimde Şalter Atardı Ama Atmadı.. ve Şimdi Aklıma Geldi Resmen Prizden Su Geldi. Sarı Sarı...
sizin başka işiniz yok galiba?:p

Evet kesit inceldikçe direnç artacaktır. Ama bu değer senin düşündüğün mertebelerde değildir. Sen ataş ile Rezistansı karıştırmışsın..:)
Bir daha böyle birşey yapmya kalkarsan (Bence Kesinlikle yapma) önce elindeki malzemenin direncini bir ohm metre ile ölç (bu kısa bir rezistansta olabilir). Sonra Şebeke gerilimini (Yani Faz-Nötr 220 volt) ölçtüğün değere böl, çekilecek Akımı bulursun.
Örn.
30 adet ataşı seri bağladın :) : Ohm metre ile ölçtün ve 2 ohm bulduğunu varsayalım.
I= U/R formülünden ....
I= Akım (Amper)
U= Gerilim (Volt)
R= Direnç (Ohm)
I= 220 / 2
I= 110 Amper olur... Buda çok yüksek bir akımdır.

[MENTION=17401]Ertek68[/MENTION]

Bir Daha Deneyeceğimi Sanmıyorum :) Teşekkürler verdiğiniz Bilgiler İçin...
[MENTION=224994]rez[/MENTION]istans

:D

Son düzenleme:

yalnız sanırım yanlış anlaşıldım..

Klemensten Kıvlcım çıkmadı... Elektrik direğindeki porselen izolatörden çıktı.. ve kablonun rengi açıldı grileşti... gece vakti ayrıntılı bakamadım. yarın son durumu bildiririm...
teşekkürler...

Malzemenin yalnızca ismine güvenip,bu direnç deneylerini cesaretle yapabilmeniz hem tehlikeli,hem de şaşırtıcıdır.Rezistans olacak her malzemenin,mutlaka belirli bir yüzde karışım oranı vardır ve siz yalnızca ataş ni-krom'dan yapılmış ve şu sayıda seri bağlarsam 220 volt ac.ye dayanır şeklinde düz mantıkla bu deneyleri yapmamanız gerekirdi.Örneğin bir ni-krom rezistansta,belirli yüzde değerleri,alaşım olarak beraberce dökülüp,bu oran tutturulunca,malzeme kafes yapısında,atomların geçişine direnç gösterip,elektron hızları (Voltajı) düşüp,çıkış ucundan 220 volt ac. de yavaşlamış,enerjisi bitmiş ve kısa devre yapamayacak duruma gelmiş olarak çıkarlar.Bu yavaşlatılma ve voltaj düşümü (Direnç olayı) ancak malzemelerin belirli bir oranlarında olur,o oran nikel ve krom için,ataş örneğindeki gibi,rezistans için düşünülmediyse eğer,tıpkı bir düz bakır tel,çivi gibi,alaşımlanmamış gibi, direk akımı geçirip(Kısa devre yaptırıp), sigortaya ve direkteki bağlantılara zarar verir doğal olarak.Film dirençlerde de çok çeşitli malzeme karışımları harman yapılıp film şeklinde ve çok ince katman halinde bir porselen yanmaz çubuğa kaplanır.Yani direnç olayı oldukça hassas olan bir konudur,atomların kafes yapısındaki yapılanmalarıyla,oluşumlarıyla ilişkilidir.

Grafite(Yumuşak karbon allotropu) az veya çok kil katılarak oluşturulan kurşun kalem de elektriği bir direnç gibi iletmeyebilir,kil oranına göre,elektrolizde kullanılan karbon(Saf grafit) çubuklar kadar da iletken olup,220 volt ac. de 500 taneyi de seri bağlasanız yine kontak olmasına,kısa devre akımının aşırı oranda da geçmesine neden olabilir.Bu oranların alaşımlanarak ayarlanabilmasi,direnç oluşturan atomik kafes yapısının oluşturulması amacıyla,çok hassas ve bilimsel hesaplarla bu işlem olur.Keşki ölçüm yapmadan önce,örneğin seri bağlı 100 ataşın omajını ohm. ölçerle ölçüp o şekilde prize takabilseydiniz.

Ben tamir ettiğim tüm elektrikli cihazları,basit olsun veya çok karmaşık bir elektronik devre olsun,cihazı fişe takmadan önce mutlaka omaj olçümünü yapar,düşük omajlı veya 0 omajlı durumda,bir kısa devreden şüphelenip devreyi en yeni baştan incelerim.Çalıştırmadan evvel yapılan son kontroller kanımca son derecede önemlidir,çünkü bizler neticede insanız her an her yerde,her çeşit hatayı,unutarak,yanlış düşünerek,yanlış şekilde devreyi hesaplayarak veya elimizde olmayan malzeme hataları nedeniyle,devrelerin içinde son anda yaşanan,istenmeyen sürpriz gelişmeler nedeniyle de yapabilmemiz,her zaman çalıştırmadan önce mutlaka son omaj kontrolünü yapmamız güvenlik amaçlı olarak büyük önem taşır ve mutlaka yapılması gerekir.Kolay gelsin.

Tel ısınınca direnci yükselir..

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri