Binada devamlı sigorta atıyor

cypriot

Üye
Merhaba,
5 katli 2011 yapimi bir bina.
Bir ay önce 2. katta (muhtemelen buzdolabi elektriginden) yangin cikti. 2. ve 3. kat bos. Yangindan önce de arasira sigorta ariyordu. Bina girisindeki paneldeki sigorta. Sigortasi kaldirinca yine normal calisiyordu.

Dün gece binada yine sigorta atti, uydu yayini gitti (Hala yok), asansör "kurtarildi" moduna gecti (lambasi yaniyor ama calismiyordu).

5. Katin sigortasi kaldirildi ve Elektrik geldi. 1. Katin sigortasi kaldirilmiyordu, kaldirilsa da Elektrik yoktu, 4. Kat ayni sekilde. 2. ve 3. Kat bos oldugundan önemsenmiyor ilk etapta.

Panelde "kacak akim Test butonu" var. Oraya Bastik ve Binanin tüm elektrigi gitti. Geriye alamadikta.

Sabah Elektrik Ariza ekibi, Binanin önündeki Elektrik kutusunda Biseyler yapmis, Elektrikler anca o zaman geldi sanirim. Oradan binaya giden baglantida hata varmis galiba.

Simdi bugün, 4 Saat önce ayni durum oldu ve binada yine Elektrik yok. Elektrik Ariza ekibini bekliyorum, kendim Sorup ögreneyim diye.

Sorun Ne olabilir? Ne yapilmasi lazim?

Kacak akim Test butonu ne ise yarar? Basinca komple sigortalar atarsa ne yapabiliriz?

Kombide calismiyor, Sogukta cepten internette bilgi ve cözüm ariyorum artik.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
binaya gelen elektrik normalse elektrik arıza birşey yapmaz onlar sadece binaya kadar elektriği getirir 3 faz 380V ..voltaj düşüklüğü yada yüksekliği olmadan..

binaya 3 fazı getirdikten sonra iş elektrikçiye kalıyor.elektrikçi sorun nerede oldugunu tesbit eder büyük ihtimalle..yada binanın elektriğini kim yaptıysa gidip onu bulacaksınız..

Merhaba,
5 katli 2011 yapimi bir bina.
Bir ay önce 2. katta (muhtemelen buzdolabi elektriginden) yangin cikti. 2. ve 3. kat bos. Yangindan önce de arasira sigorta ariyordu. Bina girisindeki paneldeki sigorta. Sigortasi kaldirinca yine normal calisiyordu.

Dün gece binada yine sigorta atti, uydu yayini gitti (Hala yok), asansör "kurtarildi" moduna gecti (lambasi yaniyor ama calismiyordu).

5. Katin sigortasi kaldirildi ve Elektrik geldi. 1. Katin sigortasi kaldirilmiyordu, kaldirilsa da Elektrik yoktu, 4. Kat ayni sekilde. 2. ve 3. Kat bos oldugundan önemsenmiyor ilk etapta.

Panelde "kacak akim Test butonu" var. Oraya Bastik ve Binanin tüm elektrigi gitti. Geriye alamadikta.

Sabah Elektrik Ariza ekibi, Binanin önündeki Elektrik kutusunda Biseyler yapmis, Elektrikler anca o zaman geldi sanirim. Oradan binaya giden baglantida hata varmis galiba.

Simdi bugün, 4 Saat önce ayni durum oldu ve binada yine Elektrik yok. Elektrik Ariza ekibini bekliyorum, kendim Sorup ögreneyim diye.

Sorun Ne olabilir? Ne yapilmasi lazim?

Kacak akim Test butonu ne ise yarar? Basinca komple sigortalar atarsa ne yapabiliriz?

Kombide calismiyor, Sogukta cepten internette bilgi ve cözüm ariyorum artik.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Binanın çizilmiş elektrik projesini bul,
1 - Önce proje teknik açıdan düzgün hesaplanıp çizilmişmi ona bak değilse tedaş mühendisini ve projeyi çizeni dava et...
2 - Eğer proje teknik açıdan doğru şekilde hesaplanıp çizilmişse tesisatın projeye uygun yapılıp yapılmadığına bak eğer projeye uygun yapılmamışsa yapı denetim firmasını dava et...

Yani benim tahminim sizin binanızın elektrik tesisatı baştan savma yapılıp size satılmış, projeyi çizen, projeyi onaylayan (tedaş mühendisi), projeyi uygulayan (yapı denetim mühendisi)... herkes işini baştan savma yapmış hepsini dava et... Yoksa sürekli elektrikçiye para verirsiniz yada Allah korusun yangın bile çıkabilir...

İlk olarak tesisatı yapanı çağırmak uygun olur diye düşünüyorum..çünkü bina çok yeni.
O işleri yapana kadar elektriksiz kalırlar.. müdahale edilirse tesisatı yapanlar müdahale edilmiş derler. neyse ,bu konular ayrı bir başlığın konusu..
Yapı denetimin sorumluluğu da 2. senenin sonunda bitiyor..ama hukuken ne olur bilemem.

Binanın çizilmiş elektrik projesini bul,
1 - Önce proje teknik açıdan düzgün hesaplanıp çizilmişmi ona bak ...
2 - Eğer proje teknik açıdan doğru şekilde hesaplanıp çizilmişse tesisatın projeye uygun yapılıp yapılmadığına bak...

Yukarıdaki 2 maddeyi yapabilecek bilgin varsa, sorunu bir DAHİ değil, sen DAHİ giderebilirsin.

Diğer taraftan sorun;
kullanılan kaçak akım rölesinin kendisinden kaynaklı bir sorun olabilir
binada bulunan bazı cihazların yalıtımlarında bozulma olmuş olabilir
cihazların yalıtımları iyi olmadığından toplam kaçak akım, kaçak akım rölesinin akım değerini aşıyor olabilir.

Sorunu kaçak akım rölesinin sorunlu olduğu bir yerdeki sorunu giderme becerisi yüksek bir teknisyen giderebilir.

kardeşim kolay kolay cözülecek gıbı deıl senın sorun bınayı yapanlar bulman lazım buyuk ıhtımalle kolon hattalarında sıkıntı var gıbı gorunuyo

en ilginci 5. kattaki sigortayı kaldırınca elektrik gelmesi. orayı iyice bi incelemek gerekir.benim aklıma kaçak elektrik kullanımı geliyor.slm

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,831
Son üye
aliardan

Yeni konular

Geri