AC/AC DÖNÜŞTÜRÜCÜLER

fırat k.

Üye
İyi günler...
AC/AC dönüştürücüler nedir ,ne işe yararlar ? Elinde geniş konu anlatımlı döküman olan varsa paylaşabilir mi ?
Teşekkür ederim şimdiden...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Ac / Ac dönüştürücü mü? Dc / Ac olmasın o? yada ac / ac anlamadım.

Evet AC/AC Kıyıcı diye geçiyor hatta?

http://www2.aku.edu.tr/~mcaner/getr.pdf

AC/AC converter - Wikipedia, the free encyclopedia

AC/AC dönüştürücüler omik yüklerin güç kontrolü,genel ısı ve ışık kontrolü,düşük güçlü motorların devir kontrolünü tristör,triyaklarla gerçekleştiren statik düzenlerdir.Doğal komütasyonludurlar,düşük hızlarda da kontrol imkanını sağlarlar.Asenkron motorlarda devir kontrolü işlemi yalnızca frekans değiştirerek yapılabidiğinden(PWM ile),bunun için burada kullanılan cihazlara frekans konvertörleri denilir,statik yapıdaki bu cihazlarla ac'den ac'ye dönüşüm yapılırken frekans değişimiyle geniş aralıklarda bir devir kontrolü sağlanır.

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Evet AC/AC dönüştürücü diye geçiyor sorunumun kaynağında

Herkesten özür diliyorum konuyu hortlatmış gibi oluyorum fakat adı geçen devre ile eksik olan bir açıklamayı eklemeden yapımadım ki şuanda bu tip bir devre tasarımına uğraşırken konu karşıma çıktı AC-AC çeviriciler Dc devrelerdeki regülatör işlevinide AC de gerçekleştirmede kullanılırlar örnek vermek gerekirse generatör çıkışlarında yeni olanları diye kısıtlamış olursam konuyu yerinde olur sanırım switch mod ac-ac devreler kullanılarak çıkıştaki voltaj dalgalanmaları önlenmiş olur konuyla alakalı youtubeda örnekler vardır.Tasarlıyamasamda şuan için çalışması hakkında azçok bilgi sahibiyim giriş voltajı belirtilen değerler arasında dc ye çevriliyor öncelikle aynen bilgisayarlarımızdaki psu yada laptoplardaki adaptörlerdeki gibi bir adet köprü diyot vasıtasıyla ardından istenilen ""Frekans" ile osilatörde pwm sinyalimiz oluşturuluyor istenilen voltaj çıkışına yükselmemizi sağlayacak uygun bir switch mode trafosuyla çıkış voltajımız ayarladığımız frekansla kıymetli mosfetlerimizle yüke iletiliyor bilgi ve becerimize göre yüke aktarım esnasında akım,kısadevre vb korumalarımızda bu esnada kontrol edilebiliyor.

Nacizane açıklamamdan çıkan sonuçla AC-AC çevirici frekans voltaj akım vb uygunlaştırma işlerine yarar diyor ve iyi günler diliyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri