arkadaşlar değerli hocalarım merhabalar. 256 konut tek katlı. konut başına kurulu güç 14550 w ve talep güç 7420 olmak üzere bu müstakil konutlara 6 adet box panodan da enerji verilecek. buna göre seçilecek trafo gücünü hesaplamama yardımcı olabilir misini?
teşekkürler!

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
43 daire bağlı herbir konuta,yönetmelikten 0,28 buluruz daire eşzamanlılık katsayısını.7,42x0,28x43=90kW yapar,6 blok için 540kW yapar.Boxlar arasında 0,8 eşzamanlılık alırız 432kW,20kW aydınlatma yükü,30kW da havuz gücü,25kW sosyal tesis yükü desek 507kW yapar, 507/0,95=533kVA, 630kVA uygun olur.

teşekkür ederim kinetik enerji bu konularda bi arşivin varsa paylaşırsan sevinirim. hesabı (acil ve işimi kaybetmemek için zorunlu olduğundan) yaptım ama eşzamanlılık katsayısında hata yapmışım konut sayısını baz alarak 0,23 yapmışım. şimdi geniş bir alanda bu boxların beslemeleri ve malzemeleri ile boxlardan dairelere kablo kesitleriyle uğraşmam lazım. yardının için tekrardan teşekkürler!

teşekkür ederim kinetik enerji bu konularda bi arşivin varsa paylaşırsan sevinirim. hesabı (acil ve işimi kaybetmemek için zorunlu olduğundan) yaptım ama eşzamanlılık katsayısında hata yapmışım konut sayısını baz alarak 0,23 yapmışım. şimdi geniş bir alanda bu boxların beslemeleri ve malzemeleri ile boxlardan dairelere kablo kesitleriyle uğraşmam lazım. yardının için tekrardan teşekkürler!

mesleki deneyim işte arşiv dediğiniz.Başkalarının yaptıklarını neden referans alayım kendim düşünürüm doğrusu neyse onu yaparım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri