Şantiye Şefi

coldflue

Üye
Mrb arkadaşlar ben şantiye şefliğine başlayacağım. Bu konuda pek bilgim yok yardımlarınızı bekliyorum, bilmem gerekenleri kısaca ne olmalıdır belirtirseniz sevinirim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Şantiye şefliği tecrüben olmayabilir ama teknik olarak ne durumdasın, bu ilk işin değil sanırım? Şantiye şefliği herhangi bir teknik servis yöneticiliğine benzemez. Daha dinamik, daha yoğun ve hararetli olacaktır. Teknik bilgin de eksiklikler görüyorsan bunları bir an önce gidermelisin. Çünkü şantiyelerde ast-üst ilişkileri daha gergin olacaktır. Özellikle meslekte yeni isen, gençsen, bilgi eksikliği hissederlerse ya da çekincen/şüphen olduğunu farkederlerse normal bir işletmedekine göre daha açık ve daha cesur bir şekilde üstüne geleceklerdir.
Ancak şu da var ki, şantiyede olmak, bir şey üretmek, işler ilerledikçe ortaya çıkanların testlerini yapmak, bunlar gerçekten her mühendisin yaşaması gereken bir heyecan, bir gurur, mesleğin doruk noktası gibi.

Şantiye şefliği tecrüben olmayabilir ama teknik olarak ne durumdasın, bu ilk işin değil sanırım? Şantiye şefliği herhangi bir teknik servis yöneticiliğine benzemez. Daha dinamik, daha yoğun ve hararetli olacaktır. Teknik bilgin de eksiklikler görüyorsan bunları bir an önce gidermelisin. Çünkü şantiyelerde ast-üst ilişkileri daha gergin olacaktır. Özellikle meslekte yeni isen, gençsen, bilgi eksikliği hissederlerse ya da çekincen/şüphen olduğunu farkederlerse normal bir işletmedekine göre daha açık ve daha cesur bir şekilde üstüne geleceklerdir.
Ancak şu da var ki, şantiyede olmak, bir şey üretmek, işler ilerledikçe ortaya çıkanların testlerini yapmak, bunlar gerçekten her mühendisin yaşaması gereken bir heyecan, bir gurur, mesleğin doruk noktası gibi.

ilk işim değil daha önce bir elektronik firmasında çalışıyordum, teoride ne kadar bilsem de pratik olarak şantiyede bulunmadım daha önce, hangi yönetmelikleri bilmem gerekir ? autocad biliyorum . ayrıca proje okumayıda çok iyi bilmiyorum.

Güç hesapları, kabloların akım taşıma kapasiteleri, iş güvenliği konuları (elektrikte çalışması yasal olan fen adamları kimlerdir, kimler kaç volta kadar çalışabilir, kullanılması gereken baret, yüksek gerilim kontrol kalemleri vs. gibi yardımcı ekipmanlar) güvenlik , elektrik tesislerinde kuvvetli akım yönetmeliği, elektrik tesislerinde topraklamalar yönetmeliği, yıldırımdan korunma yönetmeliği, panolarda kullanılması zorunlu ekipmanlar, Parafudr, kaçak akım röleleri (insan koruma 30mA, cihaz koruma 300mA), yıldırımdan korunma ekipmanları hangisi daha avantajlı faraday kafesi mi paratoner mi, hakediş hazırlama vs. gibi konuları bilmelisin. Proje okuma önemlidir, bunu çalışırken kolayca geliştirebilirsin, öğrenmek zor değil. Eğer OG'den enerji alınacaksa trafolar ve OG hücrelerini de bilmelisin. Otomasyon programları olacaksa, bunların da saha ekipmanları ve yazılımı konusunda bilgin olmalıdır. HVAC sistemleri, ısıtma, soğutma, asansörler, emergency aydınlatmalar, yangın senaryoları vs. Kuruluş aşamasında bulunacağın için bunları öğrenmekte çok zorluk çekeceğini sanmıyorum. Şantiyenin en zor yanı yaşanan çekişmeler olacaktır. Kabuller, toplantılar, teslimler vs. Ve tabii bir çok geceni orada geçireceksin. Yine de genç bir mühendis için gerçekten oldukça tatmin edici ve mesleğine anlam katabileceği bir ortamdır şantiyeler.

Güç hesapları, kabloların akım taşıma kapasiteleri, iş güvenliği konuları (elektrikte çalışması yasal olan fen adamları kimlerdir, kimler kaç volta kadar çalışabilir, kullanılması gereken baret, yüksek gerilim kontrol kalemleri vs. gibi yardımcı ekipmanlar) güvenlik , elektrik tesislerinde kuvvetli akım yönetmeliği, elektrik tesislerinde topraklamalar yönetmeliği, yıldırımdan korunma yönetmeliği, panolarda kullanılması zorunlu ekipmanlar, parafudr, kaçak akım röleleri (insan koruma 30mA, cihaz koruma 300mA), yıldırımdan korunma ekipmanları hangisi daha avantajlı faraday kafesi mi paratoner mi, hakediş hazırlama vs. gibi konuları bilmelisin. Proje okuma önemlidir, bunu çalışırken kolayca geliştirebilirsin, öğrenmek zor değil. Eğer OG'den enerji alınacaksa trafolar ve OG hücrelerini de bilmelisin. Otomasyon programları olacaksa, bunların da saha ekipmanları ve yazılımı konusunda bilgin olmalıdır. HVAC sistemleri, ısıtma, soğutma, asansörler, emergency aydınlatmalar, yangın senaryoları vs. Kuruluş aşamasında bulunacağın için bunları öğrenmekte çok zorluk çekeceğini sanmıyorum. Şantiyenin en zor yanı yaşanan çekişmeler olacaktır. Kabuller, toplantılar, teslimler vs. Ve tabii bir çok geceni orada geçireceksin. Yine de genç bir mühendis için gerçekten oldukça tatmin edici ve mesleğine anlam katabileceği bir ortamdır şantiyeler.

teşşekürler hocam

imza yetkisi kapsamı nedir nelere dikkat etmeliyim ,

Yap Mteahhitlerinin Kaytlar ile antiye efleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakknda Ynetmelik

Bu mevzuatın sana faydası olacaktır. Oldukça önemli noktaları vurguluyor. İmza yetkisi olarak kendi işinle ilgili işyeri içinde imza atabilirsin elbette ama bu SMM belgesi olanların ki gibi bir şey değil. Yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgelerini imzalıyorsun. Önemli olan işlerin projeye uygun yürümesi, belirlenen tarihlerde yetiştirilmesidir. Çalışanların gerekli izin belgelerinin sorumluluğu sendedir, güvenliği sağlama sorumluluğu sendedir ve bir de metrekare sınırlandırması bulunuyor. Ayrıca iş güvenliği uzmanlığı belgesi gerekiyor.

stress ve bu stress sonundaki tatmin vazgeçilmez :D zor olan başka güzeldir ofis çalşmasına göre insan psikolojisine daha uygun bir üretim alanı olarak düşünüorum ortada gözle görünür elle tutulur bir şey var bende yeniyim arkadaşların dediklerine katılıyorum yeni önerileri bekliyorum herkese ii çalışmalar..

@coldflue sanırım elektrik şantiye şefliğini kasdediyor..şantiye şefleri ile ilgili yönetmelik bunları bağlamaz.
bence şantiye şefi projeyi uygulatma ve yapılan işlerin metrajını çıkarıp yeşil deftere dökme işini bilmeli..başkaca önemli birşey de yok zaten..tabii sahadan sağlıklı bilgi gelmeli..
hangi konumda olduğu ve şantiyenin büyüklüğüde önemli..
yani inşaat firmasında mı yoksa elektrik firmasında mı çalışıyor , bu önemli..

Bir konuyu araştırırken bu konuya geldim...
"Atuan" yapı ruhsatına atılan imzalardan bahsetmiş ama ben aşağıdaki soruyu sormamışım;
müteahhitin şantiyesinde uygulamadan sorumlu mühendis yapı ruhsatına veya kullanma izin belgesine neden imza atsın ..
böyle bir uygulama var mı?

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri