Kaçak akım = Kısa devre akımı diyebilir miyiz?

mgyanar

Üye
Yoksa aralarında fark var mı?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
basit bir devre düşünürsen kaçak akım devreyi takip etmesi gereken bi akımın farklı bi yoldan toprağa veya nötre gitmesidir.
ama kısa devre akımın fazdan direk nötre gitmesidir yani faz ve nötrün bir kablo olması gibi bişeydir.

basit bi devre düşünerek çözebilirsin arasındaki farkı

yanlış yorum yapmak istemiyorum ama basit çe benzerlik var fakat 30ma olması kısa devre olmasına ayrıcalık kazandırıyor yani 30ma gibi akımın değişkenliği gibi bir dırumda tabiki devre dışı kalıyor selamlar kolay gelsin

teşekkürler arkadaşlar

anladığım kadarıyla eğer fazlar veya nötr arasında temas varsa ve akım bu yol üzerinden devreyi tamamlıyor yük üzerinden geçmiyorsa kısa devre, iletkenin yalıtım hatası sonucu gövdeye temas etmesi ve bu yolla toprağa gitmesi durumunda kaçak akım kavramından bahsediyoruz. sanırsam türkiyede bazı iletim hatlarında nötr toprağa bağlandığı için bu iki kavram arasında da karışıklık yaşanıyor diye tahmin ediyorum.

Fazlar arası veya faz toprak arası(yıldız noktası topraklanmış ise) bağlantı oluşursa kısa devre.
yıldız noktası izole sistemde, faz toprak bağlantısı olursa buna da "faz -toprak değmesi" deniyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri