İlginç bir elektirik arızası, yorum lütfen...

smlcyhn

Üye
Arkadaşlar 3 yıldır kullandığım şofben elektiriği hattında ilginç bir arıza var.Ölçü aleti standart 220 voltu gösteriyor ancak prizde ısıtıcılar çalışmıyor veya çok az çalışıyor.Sigortaları,bağlantı noktaları kontrol etmeme rağmen her hangi olumsuz bir durum bulamadım.Böyle bir arızanın nedeni ne olabilir.Ayrıca evdeki diğer priz ve aydınlatmada hiçbir sıkıntı yok.:confused::confused::confused:

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Hatta problem var ek yerleri kontrol edin şofbenin takılı olduğu prizin bağlantıları kontrol edin kabloların ucunu temizleyin sigorta bağlantılarınıda bu şekilde kontrol edin, ek yerlerinde gevşeklik varsa 220 gösterir ama akım çekmeye başladığınızda ark yapmaya başlar akımı kısıtlar alıcılar çalıştırmaz hem bu tehlikeli bir durum ark esnasında kablolar olduğundan çok ısınır biran önce kontrol ettirin bilginiz yoksa bilgisi olana kontrol ettirin .. kolay gelsin

cevabın için teşekkürler, peki bu durumum nötr gevşekliğinde de olma durumu söz konusu mudur? faz hattının ek yerlerini ve klemenslerini kontrol ettim sorun yok

tabiki, faz nötr farketmez ikisindende enerji çekersiniz herhangi biri olmadan alıcımız çalışmaz :)

ısıtıcı yüzeylerinde kireçlenme olabilir bu yüzden de ısıtmıyordur.

muhtemelen nötr hattında problem var nötr hattınızı kontrol ediniz aynı olay başıma gelmişti sonuç nötr hattında oksit idi

Soruyu okumadan cevap olsun diye cevaplamayalım lütfen arkadaşın ısıtıcıları evdeki diğer hatlarda çalışıyormuş şofbenin bulunduğu hatta ısıtıcılar hiç çalışmıyormuş veya yarım çalışıyormuş hat boştayken voltaj okuyabiliyormuş buda anca hatta gevşeklik varsa oksit varsa olur. kolay gelsin

nötrle toprak prizde yanlış bağlanmış olma ihtimali fazla. topraklama zayıfsa yük olmayan aletler çalışabilir ama ısıtıcı gibi fazla güç çeken cihazlar azısıtır veya hiç ısıtmaz. nötr ve toprağı kontrol et.slm.

Bizim şofben de çok az ısıtıyor hatta harcadığı elektriğin hakkını vermiyor. Ben mahalleye gelen elektriğin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Şofbeniniz hiç mi ısıtmıyor yoksa az mı ısıtıyor? Benzer bir sorun olabilir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri