Baca ve Kablo gecisi hakkinda

cemele

Üye
Merhabalar,
Yeni uye oldum forumu begenerek uye olmadan takip edenlerdendim.

Yeni yaptirmakta oldugumuz iki katli mustakil evin elektrik tesisat semasini kendim karalama usulu cizdim. Tavan(sorti) borularinida kaliplar cakilinca alt kati baska birine ust kati kendim attim. Buraya kadar sorun yok. Fakat elektrik tesisatini cekecegim ve bir kac noktada tikandim.

1.) Odanin birinde alt kattan gelen bir baca var. Bacanin oruldugu ic duvardan degilde dis duvar yuzeyinden boru gecirsem sorun olurmu? Yani duvarin koridor ve salonu ariyor. Salon kismindan baca cikiyor ben ayni duvarin koridor kismini kullanacagim.
2.)Her Priz linyesi icin ayri toprak cekmiyoruz. Her iki katta da ortak toprak kullanabiliyorum. Dogrumu?
3.) 14 mm lik boru icine maximum kac tane 2.5 luk kablo sigar. Kablonun dis kalinligini 3.2mm kabul edersek 4 tane anca gecer diyebilirmiyiz.

4.) Tavana 3cm kalinliginda kopu koydurduk. Gerek duymam halinda tavandaki bu kopuk arasina boru icin yer acmak sureti ile elektrik tesisatini degistirmem uygun olurmu?

Not: İnsaat asamasinda ben baska sehirde oldugum icin bu baca sorunu ortaya cikti.
Tesekkurler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
1. Aslında mimariyi - projeyi- dikkate alarak orayı da tavandan hasır boru şeklinde atma gerekirdi...
O geçmiş.. Dışarıdan yapma evin tabanına iniş yap... tabandan geç...Fakat v,borun standart boru olmasın 10 ATÜ lük boru at...

2.Her kata sigorta kutusu koyacaksın herhalde... O kutunun içine toprak klemensi koyarsın ... Her bir priz linye hattı ile beraberce giden topraklama iletkenleri olur... Evde 20 tane priz varsa buatlardan geçiş yaparak hepsini köprüleme

3.Yaklaşık olarak doğrudur...

4.Tavsiye etmem ... ( İç Tesisat Yönetmeliğine göre zaten yapamazsın) Isıyı hesaba kat...

1. Aslında mimariyi - projeyi- dikkate alarak orayı da tavandan hasır boru şeklinde atma gerekirdi...
O geçmiş.. Dışarıdan yapma evin tabanına iniş yap... tabandan geç...Fakat v,borun standart boru olmasın 10 ATÜ lük boru at...

2.Her kata sigorta kutusu koyacaksın herhalde... O kutunun içine toprak klemensi koyarsın ... Her bir priz linye hattı ile beraberce giden topraklama iletkenleri olur... Evde 20 tane priz varsa buatlardan geçiş yaparak hepsini köprüleme

3.Yaklaşık olarak doğrudur...

4.Tavsiye etmem ... ( İç Tesisat Yönetmeliğine göre zaten yapamazsın) Isıyı hesaba kat...

Cevap icin tesekkurle Mesut Bey,
Biransim elektrik ama hic yapmadim. Proje kapsaminda yapabiliyorum. Bizim evin mimari projeside yok. Onuda ben cizdim.

Ev koyde pek ruhsat filan aranmiyor. Elektrigi nasil baglatacagiz oda soru isareti. İnsaatin basinda duramadigim icin bazi yerlerde sorunlar cikti bu yuzden yoksa en kolay sekilde olurdu. Birde ben yanlis strateji meslegi uygulamadigim icin aydinlatma sortileri haric tavandan boru gecirmedim daha dogrusu borulari atacak kisi sadece aydinlatma gelecek yerlerin merkez noktasini bulup bu noktadan herhangi bir duvara boru atacak kapasiteye sahipti.

Bacadan kacinmak icin zemine inebilirim ama oda cok hosuma gitmiyor.
Yani bacanin geldigi duvarin disindan cekmek problem diyorsaniz o zaman ben köpük bulunan tavanda köpügü kesip mumkun oldugunca betonu kırarak tavandan cekmeyi dusunuyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri