UZUN MESAFE GERİLİM DÜŞÜMÜ HESABI HK.

oorioon

Üye
400 Metre mesafedeki bir şantiye binasına 220V AC elektrik bağlayacağız. Tahmini yükü 20 kW olacak. Bu şekilde kablo kesiti hesabı yaptım. Daha çok aydınlatma olacağından % gerilim düşümünü 1,5 olarak aldım. Kablo kesitini hesapladığımda çok yüksek çıkıyor. Yanlış mı hesapladım diye şüphelendim. Ayrıca % 1,5 çokmu düşük.
Hesap şeklini de gösterirmisiniz. Ben 394 mm2 kesit hesapladım. hatalımı acaba.

Ayrıca 3 faz+N gönderip yerinde, 1 faz+N alıp kullanabilir miyiz. Buna göre kesit seçsek olurmu. Yoksa yine hesap 200V' a göremi yapılmalıdır. Uygulamada başına böyle bir durum gelen varmıdır. ( NYY ( YVV) kablo kullanmayı planlıyoruz.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
400 mt. mesafe için,trifaze besleme düşünmeniz daha doğru olur.İlker arkadaşımızın seçim programından yararlanabilirsiniz.

dostum bence trifaze hat götürmelisin. böylece 3x50+25 mm2 kablo ile çok ucuza halledersin monofazede çok yüksek kesit çıkıyor.
trifaze götürüp yükleri 3 faza eşit şekilde dağıtmalısın.

Sorularıma ayrı ayrı cevap verebilir seniz memnun olurum
1)Yaptığım hesap doğrumu. Hesap şeklini gösterebilir misiniz.
2) 3 faz götürebilirim ancak 220 kullanacağım için düzgün bir yük dağilımı yapabilir miyim bilmiyorum.Bir sıkıntı olurmu.
3) Ayrıca % 1,5 uygunmudur.4
4) Bu programı forumda bulamadım yardımcı olabilir misiniz.

Sorularıma ayrı ayrı cevap verebilir seniz memnun olurum
1)Yaptığım hesap doğrumu. Hesap şeklini gösterebilir misiniz.
2) 3 faz götürebilirim ancak 220 kullanacağım için düzgün bir yük dağilımı yapabilir miyim bilmiyorum.Bir sıkıntı olurmu.
3) Ayrıca % 1,5 uygunmudur.4
4) Bu programı forumda bulamadım yardımcı olabilir misiniz.

1) hesabınız doğrudur. programda hesaplayıp rapor ver'e tıklayınız.
2) üç faz götürmeniz sizin menfatinizedir. Yükleri eşit dağıtmaya çalışınız.
3) siz yüklerin çoğunluğunu düşünerek %1.5 kullandığını söylemişsiniz ama ilerisini düşünün derim ve %3 ile hesap yapınız
4) İMZA'daki programı indirebilirsiniz. yanlız programı yazarken % girme kısmını tam rakam 1-9 arası girilecek şekilde yapmışım. yakın zamanda yeni versiyonda orasını 1.5 girilebilecek şekilde düzenlerim.

iyi geceler.

Son düzenleme:
Teşekkürler. Ancak 3. maddeyi anlayamadım. Daha çok aydınlatma olacağı için % 1,5 seçtim. % 3' e göre hesap yaparsam kesit düşecek. İlerisi için % gerilim dişümünü daha düşürmek daha mantıklı. Belki Yük durumu artarsa kesit kurtarmayacaktır.Zaten şimdilik 220 V kullanılacak.

Programınız çok güzel ancak 2 ayrı yerde hesaplama var. Neden böyle bir tasarım yaptını. Kablolu elektrik hatlarında farklı bir hesapmı var.

Ayrıca programınıza 6300V hesaplamalarınıda katabilirseniz sevinirim.

teşekkürler.

Teşekkürler. Ancak 3. maddeyi anlayamadım. Daha çok aydınlatma olacağı için % 1,5 seçtim. % 3' e göre hesap yaparsam kesit düşecek. İlerisi için % gerilim dişümünü daha düşürmek daha mantıklı. Belki Yük durumu artarsa kesit kurtarmayacaktır.Zaten şimdilik 220 V kullanılacak.

Programınız çok güzel ancak 2 ayrı yerde hesaplama var. Neden böyle bir tasarım yaptını. Kablolu elektrik hatlarında farklı bir hesapmı var.

Ayrıca programınıza 6300V hesaplamalarınıda katabilirseniz sevinirim.

teşekkürler.

doğru söylüyorsun gece gece yanlış yazmışım. %1.5 ile kesit yükseliyor.
2 farklı yerde dediğiniz : 1cisi kablo kesit hesaplama 2cisi kablolu hatlarda gerilim düşümü hesaplama. ikisi hesaplama olarak farklı.
6300v yakında kalkacağını umuyorum. o yüzden eklemedim. eğer bana lazım diyor iseniz OG gerilim düşümü hesabı yapman lazım:
https://www.kontrolkalemi.com/forum...lim-dusumu-kablo-kesit-formulleri/sayfa3.html

Ağır sanayide 6300 V motorlar kullanıldığı sürece bu voltaj kalacaktır. Sadece tedaşın bu tip gerilimlerde trafoları kaldıysa kaldırabilir diye düşünüyorum.

Başka arkadaşlarada faydası olur diye yaptığımız testi paylaşmak istiyorum.

3*35+16 NYY
300 m kablo ile yapılan uygulamadaki sonuçlar:
boşta:
giriş voltajı
Hat başı
YÜK
çıkış voltajı
Hat sonu
232v
232v
231v
231v
232 v
232 v
404v
404v
yük tek faza bağlı iken
231
239
228
30A ( 8 kW)
213
231
237
402V
398V
yük dengeli iken
230
8A ( 2 kw)
232
232
16A ( 4 kW)
225
231
8A 2 kw)
231
401
397
NOT: Yük olarak 220 V, 2 kW' lık ısıtıcı kullanıldı.

arkadaslar merhaba. bir sorum olacaktı acil. şimdi kurulugücü 80 MVA olan bir sisteme 15 km mesafeden ,inidirici trafodan 36 kv ger,ilimle 1x240/25 XLPE kablo çekilecek.bu kablo uygun mudur, bir de eğer uygunsa her faza kaç tane xlpe gerekir. ben tüm sistemin akımını buldum 1283 A sonra her faz için 1283/4=427 A buldum. 1x240 xlpe kablonun akım taşıma kapasitesi 600 a tabloya göre,dolayısıyla 427<600 oldugu için kablo seçimi uygundur dedim. her faza da 1 tane yeterli olur dıye düşündüm, yanlış birşey varsa düzeltirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkurler.

Forum istatistikleri

Konular
128,157
Kullanıcılar
449,900
Son üye
adidas2131

Yeni konular

Geri