3 Fazlı çalışan makinalarda nötr'e neden ihtiyaç duyulmaz?

hako84

Üye
Arkadaşlar 3 fazlı sistemlerde nötr neden kullanılmıyor bunun avantajı ve dezavantajları nedir.Yardımcı olursanız sevinirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşım bunun açıklaması fizikteki lami teoremidir. yani 120 derece açıyla aynı gerilim değerine sahip 3 fazın bileşkesi 0 ( sıfır ) ı verir. elektrik üretim santrallerinden nötr hattı çekilmesi maliyetli olduğu için bu nedenle nötr hattı uzak yerlere taşınmaz bu üç fazın bileşkesindeki sıfır noktası kullanılır zaten bu yüzdendir ki nötr iletkeninin diğer adı sıfırlama iletkenidir

Söylediklerin doğru bunları biliyorum peki o zaman nötr sıfırlama olduğundan 3 fazda da fazlar arasındaki bileşke sıfır olduğu için mi nötr kullanılmıyor.Bu bileşke gerilime bağlı ise eğer fazların gerilimi farklı olursa o zaman bu sıfır olur mu?

sıfırlama yapmak için :d

Üçfazlı sistemde nötr kullanılır (En asgarisi güvenlik için)

İkinci sorun 3 adam düğümlenmiş 3 ipi çekiyor eşit çekerlerse hareket olmaz ama biri fazla çekerse bir taraflara (muhtemelen çok çekenin yönüne) giderler.

Üç fazlı bir sistemde nötr kullanılmıyorsa bu bir dez avantajdır !
Nedeni : Ölçü ve karşılaştırma için mutlaka bir referans noktası (nötr hattı) kullanılmalıdır. Aksi takdirde yükün fazlara etkisi net olarak gözlemlenemez(BKNZ Yük dengesi, yükün şebekeye geri beslemesi, nötr çökmesi vs vs )
kolay gelsin

Üçfazlı sistemde nötr kullanılır (En asgarisi güvenlik için)

İkinci sorun 3 adam düğümlenmiş 3 ipi çekiyor eşit çekerlerse hareket olmaz ama biri fazla çekerse bir taraflara (muhtemelen çok çekenin yönüne) giderler.

Üç fazlı bir sistemde nötr kullanılmıyorsa bu bir dez avantajdır !
Nedeni : Ölçü ve karşılaştırma için mutlaka bir referans noktası (nötr hattı) kullanılmalıdır. Aksi takdirde yükün fazlara etkisi net olarak gözlemlenemez(BKNZ Yük dengesi, yükün şebekeye geri beslemesi, nötr çökmesi vs vs )
kolay gelsin
arkadaşım güvenlik için nötür kullanılmaz eskiden kullanılırdı ama kaçak akım röleleri çıkınca sorun olmaya başladı iyisimi güvenlik için topraklama kullanmak üç fazlı motorlarda fazdan faza kullanılır üç fazın çakışımından nötür elde edilmiyor motorlarda 6 sargı olur bunların ikişer ikişer seri bağlanarak çalışır ve her gurubun bağlantısı fazdan faza yapılır nötür kullanılmaz

Arkadaşlar 3 fazlı sistemlerde nötr neden kullanılmıyor bunun avantajı ve dezavantajları nedir.Yardımcı olursanız sevinirim.

3 Fazlı sistemlerde nötr genel olarak kumanda devresinde kullanılır.Enerji hatları 3 faz olarak taşınır ve alçaltılıp yükseltilir, haliyle bu 3 faza dengeli olarak yüklenilmesi gerekir.

Trafolarda yıldız ve üçgen bağlantılar kullanılır.

Yıldız bağlanmış sargıya dikkat edilirse 4 tane uç bulunur. (primer yada sekonderde) 3 tane kenarda 1 tane
ortada gibi.

Yıldız noktasından (ortadaki birleşme noktası) diğer 3 uca bakıldığında etkin değer olarak eş gerilimli 3
faz ucu gözükür. Bu eş uzaklığın ortası nötr dür. Dağıtım şebekeşerinde nötr ve 1 faz ucu evimize gelir.
Evler genellikle 1 faz ile beslenir. Dağıtım şebekelerinde nötr gereklidir.(olmazsa olmaz) Bu yüzden enerji dağıtım güç trafolarının sekonderi çoğunlukla yıldız olarak bağlanır.

Oysa üçgen sargıda sadece 3 farklı gerilimli uç vardır. Nötr yoktur.

Enerji iletim hatlarında ise nötr hattına gerek yoktur (bir 3 fazlı sistem dengeli ise nötr hattı olsa bile
nötr den akım akmaz, bu nedenle 3 fazlı iletim ‐ dağıtım sistemleri dengeli yüklenecek şekilde
planlanır ve dengelemek için özel önlemler alınır.

Şehirler arası enerji taşıyan o büyük direkli sistemlere bakıldığında 3 faz iletkenleri ile en üstte alttaki
iletim hatlarını yıldırımdan koruyan, nispeten ince koruma iletkenleri mevcuttur. NÖTR HATTI
YOKTUR. Bu nedenle iletim trafolarının bazılarının sekonderi üçgen bağlanır. Yada Dağıtım trafolarının
çoğunun girişinde (primerde) nötr e ihtiyaç olmadığından ve bazı başka ileri sebeplerden dolayı üçgen
bağlantı kullanılır. Örnek olsun, mahallelerimizdeki orta gerilim dağıtım trafolarının hemen hemen
hepsi Dy5 türündendir. D=delta=üçgen, y=yıldız, 5=primer fazör sistemi ile sekonder fazör sistemi
arasında 5x30=150 derecelik faz farkı olduğu anlamına gelir.

arkadaşım güvenlik için nötür kullanılmaz eskiden kullanılırdı ama kaçak akım röleleri çıkınca sorun olmaya başladı iyisimi güvenlik için topraklama kullanmak üç fazlı motorlarda fazdan faza kullanılır üç fazın çakışımından nötür elde edilmiyor motorlarda 6 sargı olur bunların ikişer ikişer seri bağlanarak çalışır ve her gurubun bağlantısı fazdan faza yapılır nötür kullanılmaz

Kaç adet fabrikada "Kaçak akım" rölesi kullanılıyor ?

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri