300 mA lik kaçak akım rölesi

arkadaşlar bir yapı denetim firmasında yardımcı kontrol elemanı olarak çalışıyorum. Binanın birine kontrole gittiğimde ana panoya 300 mA lik kaçak akım rölesi konulmadığını gördüm. Yapı mütahitiyle görüştüğümde bunun eksik olduğunu söyledim. Elektirk tesisatçısı bunu koyduğunu yanlız tedaşın kaldırğını, ana sigortayla beraber koyduğunu söyledi böyle bişey mümkünmüdür. ilgilenirseniz sevinirim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Aynı gövde içinde sigorta ve kaçak akım cihazı olabilir...
(Kontrolu nasıl yapıyorsunuz bilmiyorum ama yanınızda her zaman bir fotoğraf makinası bulundurun yada telefonunuz ile gittiğiniz yerde fotoğraf çekin, yararlı olabilir.)

yapılan her işi fotoğraflıyoruz zaten bunu tekrar kontrol edecem teşekkürker

Arkadaşım, bilmeden nasıl kontrol mühendisi oluyorsun anlamadım..
1- Projesine baktınmı 300mA mi yoksa 30mA mi?
2- Panoda gözünle gördünmü tesisatçının bunu kullandığını
3- 300mA lik KAR yangın ihtimali bulunan yerlerde yangın çıkma ihtimaline karşı önlem olarak kullanılır.

Kaçak akım korumalı şalterler Schneider vs. tüm markalarda var. Üzerinden 300ma olarak ayar yapabilirsin. Dezavantajı şalter açtığında bir karmaşa yaşayabilirsin. Kısa devreden mi, kaçaktan mı başka bir şey mi? Ayrı olması daha iyidir.
Bir de bu durumda bütün tali panolara mutlaka Parafudr ve 30ma kaçak akım rölesi konulmasına dikkat etmelisin. Özellikle mutfak, banyo türü yerler önemlidir.

Arkadaşım, bilmeden nasıl kontrol mühendisi oluyorsun anlamadım..
1- Projesine baktınmı 300mA mi yoksa 30mA mi?
2- Panoda gözünle gördünmü tesisatçının bunu kullandığını
3- 300mA lik KAR yangın ihtimali bulunan yerlerde yangın çıkma ihtimaline karşı önlem olarak kullanılır.
arkadaşım bunların hepsini biliyorum benim sorum termik şartelle birleşik YKŞ oluyormu

arkadaşım bunların hepsini biliyorum benim sorum termik şartelle birleşik YKŞ oluyormu
evet olur...
siemens, legrand..vb üreticilerin tmş lerinde açtırma bobinleriyle ayrıca birleşik olarakta hem tmş hem ykş olanlar var üzerindende kaç mA değer istenirse ayar skalasıdan yapılıyor....

evet olur...
siemens, legrand..vb üreticilerin tmş lerinde açtırma bobinleriyle ayrıca birleşik olarakta hem tmş hem ykş olanlar var üzerindende kaç mA değer istenirse ayar skalasıdan yapılıyor....

teşekkürler hocam saolsın

Dairede sürekli kaçak akım rölesi atıyor şikayeti geldi. gittim baktım.daire içinde [h=1]30 Ma Schneider Kaçak Akım Koruma Rolesi var .apartman girişindede 300Ma röle var.ve sürekli atan apartman girişindeki 300Ma olan sebebi ne olabilir acaba.birde 300mA ile 30 Ma nın farlı nedir.yardımcı olursanız sevinirim[/h]

Dairede sürekli kaçak akım rölesi atıyor şikayeti geldi. gittim baktım.daire içinde 30 Ma Schneider Kaçak Akım Koruma Rolesi var .apartman girişindede 300Ma röle var.ve sürekli atan apartman girişindeki 300Ma olan sebebi ne olabilir acaba.birde 300mA ile 30 Ma nın farlı nedir.yardımcı olursanız sevinirim

Slm...30 ma daire içerisine takılan hayat koruma rolesidir..300 ma yangın koruma rolesi de apartman girişine takılır..Üzerinde yazan değer ve üstü kadar kaçak olursa kaçak akım roleleri açar...
1. Eğer rolede selectıve özelliği yoksa dairede olan kaçak akım da apartman girişindeki yangın koruma rolesini açtırabilir..Onun için selectıve özelliğini kontrol etmelisiniz.Bunu kontrol ettikten ve giderdikten sonra hangi dairede sorun oldugu ortaya çıkar
2. Toprakla nötr birleştirilmiştir...
3. Dairelerin kaçak akım rolelerini kapattıktan sonra atmaya devam ediorsa yangın koruma rolesi apartman girişi ile daireler arasında faz toprağa veya nötrden toprağa kaçak söz konuşudur..
saygılar...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri