6v 7A akü ile 12v şerit led kullanma

merhaba,
elimde 2 adet 6V 7A akü var, bu aküleri paralel bağlayıp oğlumun akülü arabasını çalıştıracağım. ayrıca 1M 12V'lik beyaz şerit led ile arabayı süsleyeyim dedim gücü de bu iki aküden almayı düşünüyordum. akülerini ikisini de ayrı ayrı denedim ledler yanmıyor. yardımcı olabilir misiniz? forumda da aradım ama benzer bir durum bulamadım.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
6 V akü 12 volt şerit ledi tek başına çalıştıramaz, ama elinizde iki tane var bunları seri bağlamanız lazım, yani 1. akü 2. akü dersek 1. akünün - sini ikinci akünün + sına bağlayın, artık bunu tek bir aküymüş gibi düşünebilirsiniz yani birinci akünün + sı yeni artınız, ikinci akünün eksisi yeni eksiniz olacak bu şekilde şerit ledde artı eksi işaretlerine bağlayın ledler yanar. Bu şekilde iken eğer araba 6 voltla çalışıyorsa hem arabayı çalıştırıp hem ledleri yakamazsınız, başka çözümlerde var ama çok uğraştıtır.

DC to DC converter kullanabilirsin.
Genel olarak step up converter derler.

Kendin yapmak istersen MC34063 gibi bir şey olabilir.

Akünün birini aracı çalıştırmak için diğerini ledleri yakmak için kullanabilirsiniz. Paralel bağlarsanız akımı artırırsınız. Seri bağlarsanız voltaj artar.

Ledler 9 volt pille bile çalışır. Eğer yakamadıysanız uçları değiştirince çalışacaktır. Hatta ledleri çalıştıran aküden tasarruf için ufak start butonu koyabilirsiniz. Pilin çıkışından ledlere gitmeden bir uç alarak olur. Anahtar vazifesi görür. Bastıkça yanar. Güzelde olur. Bu ledlerin mavi renkleri akşamları afilli yanıyor :)

ayrı bir güç kaynağı kullanma fikri aklımda, birinci ihtimal bu.
ikinci ihtimal dc-dc dönüştürücü,
üçüncü ihtimal olarak 1M lik şerit ledi ikiye bölüp birbirine paralel bağlamayı denedim ama yine yanmadı, yani direnç azalıp akım artarsa yanar diye düşünmüştüm ama voltajı arttırmak gerek herhalde.
güç kaynaklarını ayırmak işime gelmez lakin ben arabanın çalışma süresini arttırmak istiyorum.

başka bir seçenek önerecek varsa sevinirim.
cevap veren tüm arkadaşlara teşekkürler.

1m şerit led için dönüştürücü olarak "6V to 12V Converter" bunu kullansam olur mu?
giriş 2A 6V, çıkış 800mA 12V diyor anladığım kadarıyla.

Evet giriş 2A 6V, çıkış 800mA 12V, bu değerlerle 2 mt şerit ledide rahatlıkla sürebilirsiniz. Devrenizin Türkçe versiyonu

DC-DC Çevirici 6-12 V

Devrenin Açıklaması

Bu devre sayesinde 6 voltluk bir akü kaynağından 12 volt elde edebilirsiniz. Devre %75 verimle çalışır ve eğer elinizde 6 voltluk bir kaynak var ama 12 voltluk bir cihaz çalıştıracaksanız yararlı olacaktır.

Devremiz, 6 volt 2 amperlik bir kaynaktan, 12 voltta 800 mA verebilecek bir güç üretebilmektedir.

L1 şu şekilde yapılır:
40 mm. dış çaplı bir toroid çekirdek (elektronikçilerden bulunabilir) üstüne, 0,5mm. bakır telden (üstü yalıtkan bobin teli) 80 tur olacak şekilde arılır ve uçları şemaki yerlerine lehimlenir.

D3 zener diyot farklı voltajlarda seçilerek, çıkış voltajı 30 volta kadar değiştirilebilir. Ayrıca yüksek gerilim ve akımlar için büyük değerde bir C3 kullanmak gerekir.

Malzeme Listesi
R1-4 2,2 kohm (dirençlerin hepsi çeyrek watt'lık)
R2-3 4,7 kohm
R5 1 kohm
R6 1,5 kohm
R7 33 kohm
R8 10 kohm
C1-2 100 nF seramik
C3 470 µF/25V elektrolitik
D1 1N914
D2 1N4004
D3 12V 400 mW zener
Q1-2-4 BC547
Q3 BD679
L1 Yazıya bakınız

Elemanların Verileri

Toroid Bobin Görünümü ve Sarım Şekli

SORU-CEVAPLAR:

yavuz kütük:DC-DC Çevirici 6-12 V DEVRESİNDEKİ
1N914 YERİNE 1N 4148 KULLANABİLİRMİYİZ?
TEŞEKKÜRLER.

Derinelektronik:
Evet bu iki diyot, birbirinin yerine kullanılabilir.

Evet giriş 2A 6V, çıkış 800mA 12V, bu değerlerle 2 mt şerit ledide rahatlıkla sürebilirsiniz. Devrenizin Türkçe versiyonu

cahilliğimi bağışlayın ama, C3'ün altındaki toprak mı 12V nin negatif ucu oluyor. diğer topraklarda birleşip 6'nin negatif ucu olacak sanırım, doğru mu?

(Kendi adıma konuşuyorum) bizim ne haddimize bağışlamak ve bilgi arayışında olan bir kişiye cahil demek, keşke herkez sizin gibi soru sorsa öğrenmeye faydalı birşeyler yapmaya çalışsa, belki üniversite öğrencilerinden çok hobiciler bu işle ilgileniyor, neyse dönelim sorunuza; tam olarak dediğiniz gibi değil, bütün topraklar birleşecek eksi olacak diye düşünebilirsiiniz bu eksiye hem giriş yani akünün eksi bacağı bağlanacak hemde çıkış eksi kısmı buradan alınacak, çizimlede göstermeye çalıştım, bu arada çember içine aldığım çarpı şeklindeki yol x in tam ortası birbirine bağlı değil şeklinde yani biri diğerinin üstünden geçiyor anlamındadır.

(Kendi adıma konuşuyorum) bizim ne haddimize bağışlamak ve bilgi arayışında olan bir kişiye cahil demek, keşke herkez sizin gibi soru sorsa öğrenmeye faydalı birşeyler yapmaya çalışsa, belki üniversite öğrencilerinden çok hobiciler bu işle ilgileniyor, neyse dönelim sorunuza; tam olarak dediğiniz gibi değil, bütün topraklar birleşecek eksi olacak diye düşünebilirsiiniz bu eksiye hem giriş yani akünün eksi bacağı bağlanacak hemde çıkış eksi kısmı buradan alınacak, çizimlede göstermeye çalıştım, bu arada çember içine aldığım çarpı şeklindeki yol x in tam ortası birbirine bağlı değil şeklinde yani biri diğerinin üstünden geçiyor anlamındadır.

teşekkürler, parçaları edinip devreyi yapmaya karar verdim, inşallah yapabilirsem detaylı olarak yine buradan paylaşırım.

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri