Elektrik Üretimi - Amper Ölçemiyorum Yardım Edin!!

Bir Dc Motorum Var. Milini Ters Yönde Çevirerek Akım Elde Ediyorum. Elde Ettiğim Akımın Voltunu Voltmetre Aracılığı İle Ölçebiliyorum. Ama Motor Mili Dönerken Ampermetreye Bağlayınca Mil Taş Kesiliyor Ve Dönmüyor. Benim Ürettiğim Elektriğin Amperini Ölçmem Lazım Ki Kaç Watt Akım Ürettiğimi Hesaplayabileyim. Bunun İçin Analog Ölçü Aletleri Kullandım (20 Yıllık Ölçü Aleti Bile Kullandım.) Digital Ölçü Aletleri Kullandım Ama Hiç Birinde Amperi Vermedi Çünkü Mil Taş Kesiliyordu Elle Bile Zor Çevriliyordu. Mili Çevirmeden Ölçü Aletinide Bağlasam, Mili Çevirdikten Sonra Ölçü Aletinide Bağlasam Sürekli Aynı Problemle Karşıkarşıya Kalıyorum. Bana Bu Konuda Yardımcı Olmanızı Rica Ediyorum. Benim Ürettiğim Elektriğin Kaç Watt Olduğunu, Ürettiğim Elektriğin Kaç Ampere Sahip Olduğunu Öğrenmem Lazım...

İndüksiyon Akımı Gerçekleştirdiğim Motorun Özellikleri: 24 Volt Dc Motor. Hollanda Yapımı. Katı Mıknatıslı(Muhtemelen Neodyumimyum). Benzersiz Bir Bakır Sarıma Sahip (Muhtemel Tel Çapı: 0.10 cm)

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Ampermetre bildiğiniz gibi devreye seri bağlanır ve idealde iç direnci sıfırdır, gerçektede bu değere yakındır, siz akım ölçmek için ölçü aletini motora bağladığınızda ölçü aleti düz bir tel gibi davranır, yani motorun çıkış uçlarını birbirine bağlamışsınız gibi olur yani kısa devre bu şekildede deneseniz yani motor çıkış uçlarını birbirine bağlayıp döndürmeye çalışsanız yine sizin tabirinizle taş kesilme durumuyla karşılaşırsınız, bunu anlamak içinde motorun çalışma prensibini anlamak gerekir şimdilik onu atlıyorum. Gelelim peki akımı nasıl ölçeceğiz konusuna;, zaten size kısa devre akımı gerekmiyor, siz bu motorun ürettiği elektriği bir cihazı çalıştırmak için kullanacaksınız, elinize değişik yükler alıp örneğin 24 V luk başka bir motor veya 12 voltluk motor, veya lamba 24 V u kaldırabilecek şekilde bağlı led grubu, direnç ile denemeler yapacaksınız, bu şekilde herbirinde gerilim ve akımı ölçüp bir grafik halinde bakacaksınız herbir yükte gerilim düşümüne göre motorunuzun ürettiği enerji farklı olacak buradan bir ortalama bulup gücünüzü bulmuş olacaksınız.

Motorun çıkışındaki kablolara seri olarak bir direnç ve ampermetre bağlandığında ampermetrenin bir akım göstermesi gerekir. Doğrudan 2 uç ampermetre bağlandığında kısadevre oluşur.

80 Volt Akım Alıyorum. Kaç K'lık Yada Ohm'luk Direnç Bağlamalıyım Peki??

Bir Dc Motorum Var. Milini Ters Yönde Çevirerek Akım Elde Ediyorum. Elde Ettiğim Akımın Voltunu Voltmetre Aracılığı İle Ölçebiliyorum. Ama Motor Mili Dönerken Ampermetreye Bağlayınca Mil Taş Kesiliyor Ve Dönmüyor. Benim Ürettiğim Elektriğin Amperini Ölçmem Lazım Ki Kaç Watt Akım Ürettiğimi Hesaplayabileyim. Bunun İçin Analog Ölçü Aletleri Kullandım (20 Yıllık Ölçü Aleti Bile Kullandım.) Digital Ölçü Aletleri Kullandım Ama Hiç Birinde Amperi Vermedi Çünkü Mil Taş Kesiliyordu Elle Bile Zor Çevriliyordu. Mili Çevirmeden Ölçü Aletinide Bağlasam, Mili Çevirdikten Sonra Ölçü Aletinide Bağlasam Sürekli Aynı Problemle Karşıkarşıya Kalıyorum. Bana Bu Konuda Yardımcı Olmanızı Rica Ediyorum. Benim Ürettiğim Elektriğin Kaç Watt Olduğunu, Ürettiğim Elektriğin Kaç Ampere Sahip Olduğunu Öğrenmem Lazım...

İndüksiyon Akımı Gerçekleştirdiğim Motorun Özellikleri: 24 Volt Dc Motor. Hollanda Yapımı. Katı Mıknatıslı(Muhtemelen Neodyumimyum). Benzersiz Bir Bakır Sarıma Sahip (Muhtemel Tel Çapı: 0.10 cm)
Bakın,bu denemenizden kesin bir amper ölçüm sonucunu alabilmek için,çıkış uçları ya bir wattmetreyle ölçülmeli(Çıkan bu watt değeri ölçülen volta bölününce, amper değeri otomatik olarak P=V.I formülüne göre kolayca çıkar)ya da daha basit ve kolay olarak da,biraz daha motor gücü olarak büyük bir dc. motorunu,karşı motor gücünü sağlayacak şekilde ayni mil üzerinden düzenli olarak çevirmektir.İki mili de tamamen içine alacak ince,fleksibl,şeffaf bir hortumla ikinci motor bir dc. kaynağı(Pil,akü,redresör gibi) döndürülürken,ampermetre seri olarak motorun watt değerinden biraz büyük,küçük bir ampüle bağlı(24 voltluk),voltmetre de paralel olarak çıkışa bağlı durumda bulunsun.Mıknatıslar neodyum türünden çok güçlü olsalar bile,güçlü motorun döndürme torkuyla,gücüyle,yine ters yönde(Zıt e.m.k.) oluşan elektriğin frenleme gücüne rağmen,yine de başarıyla sabit devirde ve düzenli şekilde döndürülecek,ancak bu şekliyle net bir akım ölçümünü de başarıyla yapabileceksiniz.

Aksi uygulamalarda,örneğin elinizle motor milini her defasında farklı tork(Döndürme kuvveti,gücü) tatbik ettiğinizde,net bir akım ölçümü elde edebilmeniz biraz daha zor olacaktır,çünkü her çevirmede,devirle orantılı olarak farklı akım değerlerini ölçerek,bunun aritmetik ortalamasını sonradan almak durumunda kalabileceksiniz.Kolay gelsin.

80 Volt Akım Alıyorum. Kaç K'lık Yada Ohm'luk Direnç Bağlamalıyım Peki??

Aldığınız 80 volt dc.değeri,motorunuzun boşta iken elle çevirmenizde,rotor bobinlerinde oluşan anlık bir öz-indüksiyon voltaj değeridir,sürekli olamaz.Yalnızca uçlar boşta olduğunda voltmetreniz bunu kaydetmiş olmalıdır.Sürekli olarak,yani motor yüke bağlıyken(Direnç,lamba,vb.)bu değerden daha düşük olan volt değerlerini alabilirsiniz.Siz boştayken 6 volt ve 3 watt.lık bir bisiklet dinamosunu elinizle çevirseniz ve uçları boştayken elinize temastaysa,yine bu self tarzda ve fazla olarak oluşan bu voltajlar yüzünden,eliniz hafif de nemliyse çarpılabilirsiniz.(Ayrıca bunu bir zamanlar denemiştim.)Kolay gelsin.

Aldığınız 80 volt dc.değeri,motorunuzun boşta iken elle çevirmenizde,rotor bobinlerinde oluşan anlık bir öz-indüksiyon voltaj değeridir,sürekli olamaz.Yalnızca uçlar boşta olduğunda voltmetreniz bunu kaydetmiş olmalıdır.Sürekli olarak,yani motor yüke bağlıyken(Direnç,lamba,vb.)bu değerden daha düşük olan volt değerlerini alabilirsiniz.Siz boştayken 6 volt ve 3 watt.lık bir bisiklet dinamosunu elinizle çevirseniz ve uçları boştayken elinize temastaysa,yine bu self tarzda ve fazla olarak oluşan bu voltajlar yüzünden,eliniz hafif de nemliyse çarpılabilirsiniz.(Ayrıca bunu bir zamanlar denemiştim.)Kolay gelsin.

Sabit Olarak 80 Volt Alıyorum. Anormal bir durum olabilir bu, çünkü anormal bir deney yapıyorum.

Amper Hesabını Hâlâ Ölçmüş değilim çünkü girişimlerimden çoğunda manyetik frenden dolayı generatörüme devir veremiyordum. son olarak yaptığım küçük bir deneyde birbirine seri bağlanmış 22 tane 3 volt'luk Led'i (N.Ş.A.)Max. parlaklıkla yaktım. Voltmetre Devreye Bağlıydı Ve 80 Volt Ölçtüm. Ben Kurduğum Düzenekte 80 Volt'u Zaten Sabit Olarak Sürekli Alıyorum. Generatörün devrini düşürdükçe otomatikmen bu volt değeri de düşüyor gerçi ama normal bişey bu. :)

Ben Tekrar sizden yardım istiyorum. ben bu ledleri yakınca Ledlerin çektiği amperi miliamper olarak ölçebildim. acaba ölçü aletimmi bozuktu yoksa gerçekten bunun hesabı yapıldığında alınan değerin mA mı olması gerekiyor??

Yada 22 Tane 3 Volt'luk Led Seri Bağlı Bi Şekilde 80 Volt Akımdan Kaç A Çeker??

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri