Yedek Sayaç

ozkanucok

Üye
Merhaba;

Tüketim tesisleri için yedek sayaç zorunluluğu var mıdır? Var ise hangi koşullarda yedek sayaç takılması gerekmektedir?

Kaynak gösterebilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kurulu gücü 9kW tan yüksek olan binalarda kombi sayaç ve normal sayaç kullanılır.

Abonelerin bir sayacı olur.Dağıtım şirketi tarafından mühürlenen bu sayaç dışında bir sayaç zorunluluğu yoktur.Abone isterse farklı tüketim noktaları için süzme sayaç takabilir.Bu sayaçlar kendisi içindir.Resmi makamları ilgilendirmez.

Son düzenleme:
Cevaplar için teşekkürler.

Ben de yaptığım araştırmalar sonucunda şu bilgilere ulaştım:

1- Sayaç Tebliği'ne göre; dengeleme ve uzlaştırma sayaçlarının (Üretim tesislerinin şebekeye bağlantı noktalarına, dağıtım sistemlerinin iletim şebekesine bağlantı noktalarına, iletim sistemine doğrudan bağlı tüketici tesislerinin şebekeye bağlantı noktalarına ve ithal ve/veya ihraç edilen elektrik enerjisinin ülke sınırındaki teslim noktalarına tesis edilen sayaçlar) ana ve yedek sayaç olarak tesis edilmesi gerekiyor. Fakat dağıtıma bağlı tüketim tesisleri için böyle bir zorunluluk söz konusu değil.

2- Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'ne göre; dağıtım şirketleri, teknik gereklilik halinde müşteri tesislerine ilave ölçü ve kontrolcihazları tesis edebiliyorlar. Fakat yine herhangi bir zorunluluk bulunmamakta.

Saygılarımla.

Son düzenleme:
Süzme sayaçlara çalıştığım kurumda izin vermiyoruz.Ayrı her binaya ayrı abonelik yapıp sayacını takıyoruz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri