gerilim düşümü, akım kontrolü linye seçimi

frakist

Üye
Merhabalar;

gerilim düşümü gibi hesapların tüm linyeler için yapılması gerektiğini biliyodum. ancak projeyi süresinde yetiştirebilmek için sanıyorum, incelediğim mevcut projelerde tek bir linye üzerinden çalışıldığını gördüm. (örn. çamaşır makinesi beslemesi)

burada hesap için seçilen linyeye neye göre karar veriliyor? çamaşır makinesi, elk. su ısıtıcısı, bulaşık makinesi yada standart priz arasındaki seçim neye göre yapılıyor?

teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
gerilim düşümü en uzaktaki ve en güçlü linye için yapılır. o linye kurtarıyorsa, diğer linyeler daha kısa mesafede ve daha düşük güçlerde olduğundan onlarda gerilim düşümü hesabında daha küçük çıkacaktır.

en uzaktaki linyeye göre yap hesabı. En uzaktaki kurtarıyorsa yakındakiler de kurtarıyor demektir

frakist arkadaşın dediği gibi en güçlü ve en uzun linyelere göre hesap yaparsın diğer linyeler zaten uygun olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri