Nötr-Toprak Direnci

nötr toprak arası meselesi daha önce çok konuşulmuş hep voltajdan bahsedilmiş drençten pek bahsedilmemiş yani genelde 2 voltu geçmemesi lazım denmiş ama sisteme yük girip çıktıkçada bu 2 volt değişiyor bu nasıl olacak sistemin kapasitesi dahilinde yüklenmelerde bu 2 volt hep sabit mi durmalı ? ikinci sorum da şu :nötr ile toprak arasına ölçü aletini omaj konumunda değdirdiğimizde kaç ohm okursak normal sayabiliriz . saygılarımla.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
soru güzelde kesin cevap verilecek bi konu gibi gelmiyo bana,voltaj altında direnç ölçmek?,olması gereken dediğin gibi 2V bilemedin 5V da çalışan sistemde mi,çalışmayan sistemdemi direnç.direkt şebekeye bağlı bir hatta mı,bağımsız bir trafo hattındamı bunlar muhtemelen soruyu çıkmaza götürecektir gibi geliyo bana.ama şöle düşünürsek direnç değeri çok çok düşerse kısa devre ye yakın o zaman voltajıda göremeyiz demi.topraklama işiyle haşir neşir ustalar bişeyler yazar tahminimce.

bende aynı Nötr-Toprak arası sıkıntısını bende yaşadım her ne kadarda sıfırlama yapmak önerilmesede ben Gaziantep'te bir çok fabrikada sıfırlama yapılarak çalışıyor yani Nötr-Toprak kıssa devre ediliyor. Fabrikaya şebekeden 3 Faz çekiliyor Toprağıda zaten fabrikanın temeli atılırken çekiliyor Nötr hattı dışarıdan çekilmesi gerek ancak hangi fabrikaya bakarsam bakayım hep 3 kablo giriyor oda 3 Faz Nötr çekilmiyor elektrikçiler ise sıfırlama yapıyor.

sormak istediği şu diğerlerini geçtim bir ölçü aletini elimize aldığımızda boş bir prizin toprak ile nötrüne omaj kademesinde değdirdiğimizde kaç ohm görmeliyiz? kaç ohm a kadar normaldir.

dostum eğer bu şekilde topraklama olup olmadığını kontrol etmek istiyorsan yanlış bir yol izliyorsun. soruna gelince şu ohmdur diye bir net değeri yoktur.

ama bazı yerlerde omaj yüksek bazı yerlerde düşük gözüküyor bu yoldan bişey çıkmaz mı acaba

50 ohm'a kadar yolun var dostum tabi bu boştayken ideal ölçü değeri. buna yakın çıkması lazım 5,10 ohm önemli değil.

bende aynı Nötr-Toprak arası sıkıntısını bende yaşadım her ne kadarda sıfırlama yapmak önerilmesede ben Gaziantep'te bir çok fabrikada sıfırlama yapılarak çalışıyor yani Nötr-Toprak kıssa devre ediliyor. Fabrikaya şebekeden 3 Faz çekiliyor Toprağıda zaten fabrikanın temeli atılırken çekiliyor Nötr hattı dışarıdan çekilmesi gerek ancak hangi fabrikaya bakarsam bakayım hep 3 kablo giriyor oda 3 Faz Nötr çekilmiyor elektrikçiler ise sıfırlama yapıyor.
dünyanın çin i varsa bizimde antebimiz var antep işi :)

Nötür toprak arası direnç şu olacak denemez, topraklamanın direncide sizin ölçtüğünüz 2 V tu çok etkilemez, topraklamayı 0V olarak referans alır ve nötürde biriken akım ile nötür kablosu direnci üzeinde oluşan gerilimi okursunuz, Yükleri mümkün olduğunca dengelerseniz nötürden akan akım azalır, nötür kesiti düşük bile olsa( yüksek direnç ) nötür toprak arasını düşük okursunuz, Yeni bir sistem kurarken dengesizikleride göz önüne alarak nötür kesitini yüksek tutmak gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri