Fabrika Genelindeki Bir Anormallik

xxxtoprak

Üye
sayın arkadaşlar bu gün ufak bir işletmede bir durum ile karşılaştım, kendimce Hormonik teşhisi koydum sizlerede durumu izah edeyim böyle bir durumla karşılaşan yada fikirleri olan arkadaşlar varsa yorumlarını esirgemesinler.
fabrika genelindeki tüm motorlar stabil çalışmakta kompanzasyon üzerinde cos 0.99 monofaze prizlere takılan şarj aleti,masa üstü pc gibi yani besleme katı smps olan elektronik cihazlar patlıyor diğer rezizstans vs. çalışmakta bizzat denedim şarj alati 10 dk takılı kaldı çok ısındı gitmek üzereydi fişi çektim 20 dk sonra takrar takayım derken anında kısa devre içerisindeki diyotlar iptal aynı keza AC-DC 24v psu 2 adet arıza verdi yorumlarınızı bekliyorum
.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
faz-nötr faz-toprak toprak-nötr gerilim olçümleri yaptın mı.bana nötr hatası gibi geldi

Arkadaşım eğer doğu ve güneydoğu bölgesindeysen kesinlikle gerilim alçalıp yükselmesindendir diyebilirim.

adana ilindeyim, 3 faz nötr arası ölçümlerde 225v-225v-216v değerleri okuyorum bu ölçümleri yaptığımda fabrika genelinde herhangi çalışan bir makine yok meger mevcut değil topraklama ölçümü yapamadım.

Nötr barasında bağlı şebekeden gelen papuç gevşek olursa nötr barası üzerinden zaman nötr kesildiğinde monofaze çalışan cihazlara iki faz gider 380 volt cihazlarda sorun olmaz monofaze çalışan cihazlar için en tehlikeli durum Şebeke nötr kesmesi

Nötr barasında bağlı şebekeden gelen papuç gevşek olursa nötr barası üzerinden zaman zaman nötr kesildiğinde monofaze çalışan cihazlara iki faz gider 380 volt cihazlarda sorun olmaz monofaze çalışan cihazlar için en tehlikeli durum şebeke nötr kesmesi

Bu ölçümleri belirli belirsiz periyotlarla yap.Mesela sabah fabrikalar devreye girmeden,fabrikalar devreye girdikten sonra,çay molası yemek molası vs. fabrikaların bu saatleri genelde aynı olur çalışma saatlerinde yüklenmeler olur.Bunlara göre değerlendir.Ölçümlerini bunlara göre yaparsan daha iyi anlaşılabilir.

Ben de, nötr sıkıntısı var diye düşünüyorum...

İşletme trafolu abone mi ? Şebekeden mi besleniyor ? Faz-faz ve faz-nötr gerilimleri herzaman doğruyu söylemez... Zor bir arıza, ama muhtemelen çok basit bir çözümü olacaktır...

Kolay gelsin...

çok büyük ihtimalle nötr sorunu var bence yükte iken gerilimi ölçmeniz sağlıklı olacaktır.

arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim, bu gün tekrar tekrar ölçüm yaptım değişen bir sonuç yok yanlız tespit ettiğim bir sonuç var, faz nötr arası 225v 225v 217v her iki 225v üzerinde elektronik cihazlara zarar veriyor 217v olan gerilimde elektronik cihazlar normal çalışıyor gün boyu smps adaptör gerekse şarj alatleri çok stabil ve normaldi denemek için 225v olan gerilime taktığım şarj aleti 8 sn sonra arızalandı.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri