Tavsiye Ricası

istralya

Üye
Merhaba,

Forumda Topraklama ve Potansiyel Dengeleme konusundaki paylaşımların çoğunu okudum.

Bir çok kıymetli bilgi ve dökümana ulaştım.

Tek katlı, müstakil, 375m2, 5-6 yaşında bir ev'in ilk sahibi olarak 2 senedir oturuyorum.

Evimde yaşadığım bazı sorunlar sonrasında yukarıda bahsettiğim gibi forum'u inceledim ve edindiğim bazı bilgilere göre basit kontrolleri kendim yaptım.

Evimde yaşanan sorunlar;

* 2 yıl içinde 2 Adet buzdolabı, 4 adet tost makinası ve bir çamaşır makinası bozuldu.
* 1 adet 24.000 BTU Arçelik klima var, dış ünite motoru devreye girince lambalar bayılıyor.
* Aynı bayılma olayı fırın çalışınca da oluyor.
* Evin girişindeki elektrik panosunda iki adet kontaktör var, bir Şebeke, bir jeneratör, ikisi de deli gibi zırıldıyor - vınlıyor.

Siteden edindiğim bilgiler doğrultusunda yaptığım ölçümler;

Not: Klima motoru ve dolap vs. çalışırken;

* Faz - Nötr 222V
* Nötr - Toprak 18V
* Toprak - Faz henüz ölçmedim.

Not: Klima motoru, fırın vs. çalışmaz iken;

* Faz - Nötr 222V
* Nötr - Toprak 8V (evin tüm prizlerini ölçtüm teker teker)
* Toprak - Faz henüz ölçmedim.

Bir de multimetre prize takılı iken klimayı açıyorum, devreye girdiğinde en fazla 218V'a düşüyor faz-nötr, daha aşağı düşmüyor.

Oturduğum yer ve bina ile ilgili bilgiler;

* Ev içinde sadece girişte koca bir elektrik pano/dolabı var, sigortalar da burada, evde başka sigorta kutusu vs. yok.
* Eve şebeke ve jeneratör hattı geliyor.
* Ev trafo binasına yaklaşık 800-1000 metre uzaklıkta.

Şimdi gelelim soruya;

Ben bütün bu olaylardan sonra, müteahhit ile görüşüp, evin elektrik tesisatını yapan adamı Cumartesi günü eve çağıracağım.

Tahminim şu ki, zaten bu gelecek adam bu tesisatı kötü şekilde yaptığından, düzeltmek ile ilgili çok faydası olmayacak.

Soru 1

Siz böyle bir projeye gelseniz, sırası ile hangi kontrolleri yapardınız ve sonuçların ne olmasını beklerdiniz?

Verilecek cevaplara göre adamı tartacağım bakalım işini bilen biri mi?

Yoksa direk dışarıdan birine yaptıracağım işi...

Soru 2

Sizce bu adam muayenesini yaptıktan sonra, kardeş benim evime "potansiyel dengelemesi yap", bara koy vs. desem bu gibi işlemler tesisatı hazır bir evde kolayca yapılabilir mi?

Değerli zamanınız ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Sevgiler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
1.si topraklama hattınızı kontrol ettirin çünkü 0-2V arasında olmalı topraklama ile nötr arasındaki gerilim. ayrıca ev ile trafo binası arası mesafe de azımsanacak kadar değil. yaşadığınız gerilim düşümü buna bağlı olarak gerçekleşmiş muhtemelen. TEDAŞ yetkililerine 2. durumu bildirmeniz halinde kendileri üstlerine düşeni yapacaklardır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri