Kilowatt Saat Hesabı

uma350

Üye
Merhaba,

16f877 ile şebekenin gerilimini(tek fazlı) , yükün çektiği akımı ve güç katsayısını pic ilebuluyorum.

Programda her bir döngüde (programın baştan sona işlenmesi) ile bir güç değeri buluyorum.(watt olarak.)

Tüketilen enerjiyi kWh olarak LCD de göstermem gerekiyor.
Ancak kafama takılan kısım şu.Ben ortalama 70-80 ms de bir güç hesabı yapıyorum(watt olarak) ve bu benim elimde olan birşey istersem gecikme ile saniyede bir de bir güç hesabı yapabilirim.

Bu durumda elde ettiğim güç değerini nasıl kWh'e dönüştürmem gerekir ? Formülüzasyonu nasıl olmalıdır ?

Bu arada yapmaya çalıştığım şey bir akıllı elektrik sayacı tasarımı.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Mekanik sayaçlarda enerji ölçümü kolaydı...Çünkü sayaç bir elektrik motoru gibi çalışır.Anlık olarak ; akım yüksek ise hızlı döner
Akım az ise yavaş döner idi.Böylece disk akıma-gerilime göre döner ,numaratör atar ve ölçülen anlık değer bir öncekine eklenerek toplanır idi.

Senin de aynı işlemi ,program üzerinde halledebilmen lazım...

Saniyelik Watt değerini ölçüp ; dakikada 60 anlık WATT xSaniye değerini hesaplayıp;
Her bir döngüde bir önceki toplam ile toplaman gerekir.

Örnek ile açıklarsak:

U:220 volt
saniyelik akım : 1 amper ölçülüyor

anlık güç değeri: 220x 1 =220 W tır..

1 saat boyunca akım aynen 1 amper olursa ne olur?

220x 60 x 60 = 792000 değeri çıkıyor...

Yani her saniyede bir hesaplayıp toplarsan bu değeri bulursun...

792000/3600 = 220 Wh yani 0,22 kwH sayacın değeri artması lazım...

Ama çekilen akım pratikte bu şekilde olamaz...

Devamlı değişkendir...

O zaman güç değişkeni ile zaman değişkenini devamlı çarpıp geçen zamana bölmen lazım...

Biraz karışık oldu...Sanırım

Bir ara vereyim...

bence sebeke voltajında önemli bir dalgalanma olmayacagı varsayımı ile periyodik aralıklarla akım degerleri ölcülüp ortalaması alınarak yapılacak hesaplama yereli olacaktır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri