110 Voltluk Abd şebekesinde 220 Voltu 3 Volta çeviren adaptör kullanımı ?

obilgic

Üye
Merhabalar,

Bu konu forumda çok var biliyorum ancak benim sorum adaptör uyumluluğuyla ilgili, dolayısıyla hiç rastlayamadım, kısa süre sonra Abd ye gideceğim, ve birkaç ufak alet (traş makinası vs.) götüreceğim, elimdeki bazı şarj aletlerinde 100-230 Volt uyumu belirtilmesine rağmen, birkaç adaptörde bu yok, ve onları da diğer aletlerle kullanamıyorum uçları farklı olduğu için. Örneğin götürülen saç kurutma makinlerinin yavaş çalıştığını biliyorum voltaj düşüklüğünden dolayı, ama sonuçta 110 da 220 de 3 Voltun üstünde acaba adaptörüme fiş dönüştürücü taksam çalışırmı? tehlikeli olurmu?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Aslinda gittigin yerden o kucuk aletleri alsan daha kullanisli olur gibi. Diğer turlu biraz urasirsin. Kolay gelsin,

Öncelikle ben abd ye gidiyor olsam örneğin kısa süreli gitsem yanımda saç kurutma makinası götürmek son aklıma gelecek şey yok ki saçlarım epey uzun aklımda bu oranda kısa :) ama pahalı bir alet için bu düşünülebilir tabiki. yavaş çalışmadaki problem şöyle açıklanabilir bir adaptör 220 voltu 3 volta çevirecek şekilde yapıldıysa 110 voltu 1,5 volta çevirir gibi düz bir mantık kurulabilir bu her zaman doğru olmasada bir fikir sahibi olmamızı sağlar bunun yanısıra 220 volt veya 110 voltun 3 volttan büyük olması birşey ifade etmez önemli olan güçtür yani 1 voltlada 220 volt üretebilirsiniz bu hususta birde akım olduğunu, kaba hesapta akım ve gerilim çarpımının güce eşit olduğunu hatırlamak gerekir, gücünde zamanla çarpımı enerjiyi verir, yani 220 voltla veya 110 voltla aynı aleti çalıştırırken aynı sürede harcadıkları enerjiler eşit olacaklardır (verimlerinin aynı olduğu kabul edilirse) şimdi 110 volt ile çalışmaya ayarlanmamış bir cihazı 110 volta takarsanız ve eğer içinde motorlu bir sistem varsa bu cihazı yakma ihtimalinizde mevcut, bu pek dikkat çekmeyen bir konu olsada Türkiye de gerilim düşmelerinden cihaz yanması yaşanmamış bir durum değildir fakat genelde gerilim yükselmesinden yandıkları düşünülür tabi burada birde Şebeke frekansı dalgalanmalarının etkisi söz konusu olmaktadır neyse çok uzattım en iyisi sadece 110 volta uyumlu cihazlarınızı götürün ve diğerleri için 110 voltla çalışan adaptörler alın, ayrıca bir zamanlar Türkiye ye dışarıdan getirilen 110 voltluk cihazlar için 220-110 V dönüştürücüler vardı belki piyasada 110-220 V dönüştürücüde mevcuttur, varsa bundan alıp kullanmanızda mantıklı.

Cevabınız için teşekkür ederim, topu topu 1 ay için biçok şey alıp almamak arasında kaldım şu an =) en iyisi deneyip görmek olacak galiba..

Forum istatistikleri

Konular
128,150
Kullanıcılar
449,894
Son üye
Mehmet Denizz

Yeni konular

Geri