türkiyenin şebeke gerlimi frekansı hakkında bilgi

rasimm

Üye
Arkadaşlar ben türkiyenin Şebeke gerilimi frekansı ve neden 3 faz kullanılıyo neden 6 faz veya 5 faz kullanılmıyo bu konuda bana detaylı bilgi verebilecek varmı şimdiden teşekkür ederim ....

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Enterkonnekte şebekeyi kökten değiştirmek (şu vakitten sonra) biraz güç olacağı için olabilir.

bu işin temelinde herzaman tesla öyle yapmış biz de öyle kullanıyoruz var :p

geçenlerde neden bazı ülkelerin 110 volt kullandıgı hakkında bir konu açmıştım ve açıga çıkan sonuç onlarında 220 volt kullanma çabası içersinde oldugu fakat bunun için sistemlerini komple degiştirmeleri gerektigini ve bununda çok uzun zaman alacagını aynı zamanda maddi boyutununda çok büyük bir rakamla açıga çıktıgı anlaşılmıştı
zannedersen bu konuda aşagı yukarı aynı şey şeyi ifade ediyor.işte bundan dolayı olsa gerek.

3 fazdan 6 faza geçildiğini düşün sn.genç arkadaş 'ın dediğii gibi ''Enterkonnekte şebekeyi kökten değiştirmek'' çok zor bi işlem birde bütün cihazların değişmesi gerekir trafolar ,motorlar,......v.s frekansda değişse (şu anda 50Hz) 60Hz' e çıktığını kabul edelim 60Hz kadar çalışma aralığı olan cihazlar hariç evlerde kullandığımız cihazlarıda değişirtirmek zorunda kalırız saten şu anda 3 fazlı sistem (R,S,T) dünyada kabul edilen bir sistemdir dünya ile farklılık göstermeye gerek yok

birde türkeye enerji sıkıntısı çektiği zaman komşu ülkelerden enerji transferi alıyoveya yapıyo bu sistemde değişmek zorunda

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri