Tedaş Elektrik Birim Fiyatları

sHoWeL

Üye
epdk'nın 1/10/2011 tarihinden itibaren uygulanank Fonsuz tarifeler birim fiyat listesindeki çift terim sanayi abaonesi için geçerli;
gündüz:13,504
puant: 24,346
gece:5,686 kr/kWh
ancak 1/10/2011 tarihinden sonraki işletme sorumlusu olduğumuz çift terim sanayi abonesi firmanın elektrik faturasındaki birim fiyatlar şu şekildedir.
gündüz:16,724
puant: 28,675
gece:8,106 kr/kWh

bu fiyatlar neden örtüşmemektedir.
epdk birim fiyat listesinin en altında şöyle bir ibare bulunmaktadır.
* fon payı vb yasal yükümlülüklerayrıca ilave edilecektir.Burada belirtilen fiyatlar nedir.
Yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar.Şimdiden Teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
fikri olan yokmu arkadaşlar.

Sayın Showel sanırım EPDK nın yayınlamış olduğu yeni tarifelerde yanlış alana bakıyorsunuz. Ekim 2011 tarifelerini aşağıdaki linke ekledim. Bahsettiğiniz birim fiyatlar ilk sayfadaki Diğer Tüm Dağıtım Sistemi Kullanıcıları - Çift Terimli Tarife - Sanayi bölümündeki fiyatlar. Hangi alandan faturalandırıldığınıza iyi bakın. Tarifelerde 323A, 323B gibi kodlar var. Burası kafanızı karıştırmış gibi olabilir. Bildiğim kadarı ile bu tarife kodları EPDK nın 323 nolu kararı A bendinde belirtilen veya B bendinde belirtilen kullanıcılar için geçerli olan fiyatlar.

Ekim 2011 Elektrik Tarifeleri

323 A) İletim Şalt Sahalarının Orta Gerilim Baralarına 36 kV ve Altındaki Gerilim Seviyesinden, Müstakil Fider ile Mülkiyeti ve İşletmesi Kendisine Ait Hatlarla Doğrudan Bağlı veya Bağlanacak Tek Bir Tüzel Kişi Durumundaki Üretici ve Tüketiciler için Uygulanacak Dağıtım Sistemi Sistem Kullanım Fiyatları

323 B) İletim Şalt Sahalarının Orta Gerilim Baralarına 36 kV ve Altındaki Gerilim Seviyesinden, Müstakil Fider ile Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiye Ait Hatla Doğrudan Bağlı veya Bağlanacak Tek Bir Tüzel Kişi Durumundaki Üretici ve Tüketiciler için Uygulanacak Dağıtım Sistemi Sistem Kullanım Fiyatları

sayın ndakota1987 benim vermiş olduğum dağıtım şirketinin birim fiyatlarıdır (kayıp kaçak birim fiyatları içinde).aradaki birim fiyat farkınıda çözdüm.sayaç ilk ve son okuma tarihleri arasında birim fiyatlar değiştiği için bir kargaşa yaşandı hepsi bu arkadaşlar.

sayın ndakota1987 benim vermiş olduğum dağıtım şirketinin birim fiyatlarıdır (kayıp kaçak birim fiyatları içinde).aradaki birim fiyat farkınıda çözdüm.sayaç ilk ve son okuma tarihleri arasında birim fiyatlar değiştiği için bir kargaşa yaşandı hepsi bu arkadaşlar.
Yeni zamlı tarife, sayaç okuma tarihlerinin arasındaki günden itibaren geçerli olduğundan dağıtım şirketleri, ortalama birim fiyatla fatura gönderdiler. Dolayısıyla, Ekim ayının içinde gelen faturadaki birim fiyatlar tarifeden farklı gerçekleşti.

Bundan daha önemli olmak üzere; konuyu sorgulamayan bir çok abonenin farkında olmayan bir konu var. Gerçekleşen zamlar, basında yer alan oranlardan farklı.

Örneğin; basında OG sanayi için açıklanan zam oranı % 9,26
Bu tarife için tek terim üç zamanlı abonenin birim fiyatlarına gelen zam ortalama % 16,13 olurken, kayıp/kaçak bedelindeki %14,66 oranındaki indirim nedeniyle ödenecek toplam tutarda gerçekleşen zam oranı %9,14

Bununla birlikte, çift terim üç zamanlı abonenin birim fiyatlarına gelen zam, gündüzde %26,78, puantta %17,62, gecede %65,94, ortalama % 36,78 olurken, kayıp/kaçak bedelindeki %3,06 indirim nedeniyle ödenecek toplam tutarda gerçekleşen zam oranı %18,94

Basında yer alan oran ve birim fiyatları, -nedense- yeni tarifenin hiç bir tarafında birebir bulabilmiş değilim.

Yeni zamlı tarife, sayaç okuma tarihlerinin arasındaki günden itibaren geçerli olduğundan dağıtım şirketleri, ortalama birim fiyatla fatura gönderdiler. Dolayısıyla, Ekim ayının içinde gelen faturadaki birim fiyatlar tarifeden farklı gerçekleşti.

Bundan daha önemli olmak üzere; konuyu sorgulamayan bir çok abonenin farkında olmayan bir konu var. Gerçekleşen zamlar, basında yer alan oranlardan farklı.

Örneğin; basında OG sanayi için açıklanan zam oranı % 9,26
Bu tarife için tek terim üç zamanlı abonenin birim fiyatlarına gelen zam ortalama % 16,13 olurken, kayıp/kaçak bedelindeki %14,66 oranındaki indirim nedeniyle ödenecek toplam tutarda gerçekleşen zam oranı %9,14

Bununla birlikte, çift terim üç zamanlı abonenin birim fiyatlarına gelen zam, gündüzde %26,78, puantta %17,62, gecede %65,94, ortalama % 36,78 olurken, kayıp/kaçak bedelindeki %3,06 indirim nedeniyle ödenecek toplam tutarda gerçekleşen zam oranı %18,94

Basında yer alan oran ve birim fiyatları, -nedense- yeni tarifenin hiç bir tarafında birebir bulabilmiş değilim.

Sayın electrica bahsettiğiniz konu ile ilgili bende bir konu açmıştım. Sizinde söylemiş olduğunuz gibi bahsedilen zam ile faturaya yansıtılan zam çok farklı. Yaklaşık %19 civarında bir zam yapılmış. Bunun nedeni de TETAŞ tarafından elektriğin birim fiyatına yapılan %19 luk zam sanırım.

Arkadaşlar elektriğe yapılan zamlarla ilgili elektrik firması ile görüştüm. Basına yansıyan zam tüm tüketici gruplarına uygulanan farklı zam oranlarının ortalaması olduğunu belirttiler. Bazı tüketici gruplarına örneğin %0,5 bazılarına %20 civarı yapılmış. Bütün bu oranların ortalaması %9,26 ediyormuş. Kafasına takılan arkadaşların bilgisine...

arkadaşlar sekonder ölçüm yapan bir işletmedeki trafo kaybı nasıl hesaplanır.örnek bir faturada T1+T2+T3 = 67.820 kWh dir.Trafo kaybı ise 753 kWh yazmaktadır.Bu nasıl hesaplanır.Toplam tüketimin %3.5 olarak biliyordum.Yardımcı olursanız sevinirim.

normal sanayi grubu (4) ve çift terimli tarife birim fiyatları (ekim faturasına göre yazıyorum, basından değil)

0.148855
0.268363
0.062676

bilgilerinize...

normal sanayi grubu (4) ve çift terimli tarife birim fiyatları (ekim faturasına göre yazıyorum, basından değil)

0.148855
0.268363
0.062676

bilgilerinize...

bizim faturalarda ise birim fiyatlar şu şekilde

0.16724
0.28675
0.08106

bu birim fiyatların için kayıp kaçak birim fiyatları da vardır.

trafo kaybı sorusu ile bilginiz varsa yardımınızı bekliyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri