Kolon Hattı Ana Panodan Tali Panoya Kadar Nerden-Nasıl Döşenir?

elekos2000

Üye
merhaba,

yeni mezunum ve yapı denetimde çalışmaya başladım

kolon hattı ana panodan tali panoya kadar nerden-nasıl döşenir

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
10 bağımsız bölüm varsa kablo bacasından döşenir.
bağımsız bölüm sayısı 10'dan az ise dikey geçişler için merdiven boşluğu kullanılır.

teşekkürler,

bağımsız bölümden kasıt nedir acaba (her bir odamı, her bir dairemi, her bir tali panomu) ve merdiven boşluğundan nasıl çıkartılır kablolar açıktamı yoksa duvar içindenmi?

sormaya devam ediyorum ama biraz daha ayrıntılı anlamak için kusura bakmayın

not: aslında bana bu bina elektrik tesisatı ve onun denetlenmesiyle ilgili (hiç bilmeyene anlatır gibi anlatan) eksiksiz olarak anlatan bi kaynak lazım internetten bulabilirmiyim acaba biliyormusunuz? işin kötü yanı sadece elktrik sistemini bilmek yetmiyor binaya uygulanışında diğer alanlar hakkında da (inşaat,kolon,döşeme,aks,filiz,perde,sıhhi tesisat,hidrofor vs.) bilgi sahibi olmak gerekiyor çünkü hepsi birbiriyle entegre benim nelere dikkat etmem gerektiğini bile bilmiyorum!

dostum elektrik meslek resmi isimli kitap senin işini görür

teşekkürler,

bağımsız bölümden kasıt nedir acaba (her bir odamı, her bir dairemi, her bir tali panomu) ve merdiven boşluğundan nasıl çıkartılır kablolar açıktamı yoksa duvar içindenmi?

sormaya devam ediyorum ama biraz daha ayrıntılı anlamak için kusura bakmayın

not: aslında bana bu bina elektrik tesisatı ve onun denetlenmesiyle ilgili (hiç bilmeyene anlatır gibi anlatan) eksiksiz olarak anlatan bi kaynak lazım internetten bulabilirmiyim acaba biliyormusunuz? işin kötü yanı sadece elktrik sistemini bilmek yetmiyor binaya uygulanışında diğer alanlar hakkında da (inşaat,kolon,döşeme,aks,filiz,perde,sıhhi tesisat,hidrofor vs.) bilgi sahibi olmak gerekiyor çünkü hepsi birbiriyle entegre benim nelere dikkat etmem gerektiğini bile bilmiyorum!

son dönemde yapımına başlanan tüm binalarda enerji odası ( ana panonun konulduğu oda ) yapılmaktadır. bu odaya yakın bir yerdende şaft dediğimiz kolon kabloların geçişi için enerji odasından en son kata kadar çıkan bir alan tesis edilir. bu odaların olmadığı ( artık kaldı mı bilmiyorum ???) binalarda ise ana panodan çıkışı yapılıp merdiven boşluğundan direk en son kata çıkan kolon hattı kablolarının gececeği borular döşenir. bu şekilde daireler beslenirdi.

bu tür denetlemelerin sağlıklı yapılması için yönetmelikleri çok iyi bilmek gerekir. dolasıyla sana tavsiyem kuvvetli akım iç tesisler yönetmeliğini çok iyi bilmen.

iyi çalışmalar.

Ek olarak basit tarzda kısa cümlelerle şöyle;

* 10 bağımsız bölüm veyahut 4 kattan sonrasına kablo bacası şarttır! Yalnız bu kablo bacası herkesin kafasına göre koyduğu ölçülerle değil belirli bir standartı vardır.Muhtemelen çalıştığınız işyerininin elinde o kılavuz vardır. katta kaç daire olduğuna vs. göre 20-50'den başlar , 52-20... diye gider.

*Enerji odası 10sayaçtan sonrasına mecburdur.Oda 120-50den başlar onunda kılavuzu vardır.Ve kontrol ederken üst katında ve içinden sıhhi tesisat geçmediğini kontrol etmeniz ve odadan aks geçiyor ise bu akstan sonrasını ölçmeniz pano yerleşiminde karşılaşacak zorlukları önler ve projenin düzgün olmasını sağlar.Ayrıca kontrol şartnamenizde panonun yerden 50cm yukarıda olacağına dair ibare vardır.

Bu iki madede baca ve odada kenar duvarları en az 10'luk duvar olucaktır.

Yukarıda açıklamaları arkadaşların yazdıkalrına ek anektodlar olarak ekledim.
Sorduğunuz soruya gelirsek tr'da mantık şöyle ''o kabloyu üst katlara kablo bacası ile çıkarda merdiven başında yine eski yöntemle götürebilirsin'' mantığına göredir.

Onun haricinde sığınak olan yapılarda makinecinin mekanik havalandırma için mimari çizeni yönlendirmesi ve bunun mimariye işlenmesi projeci kişininde bu çizimdeki motorları yerlerine koyması gerektiğidir.

Onun dışında mt'ye (merdiven başı panosu) numara vermemişiniz, mt'nin ismi yazmıyor gibi basit şeylere takılmak yerine gerekli olan şeyleri çizen kişilerden istemek kontrolürlükteki önemli şeylerden diye düşünüyorum

Şimdilik aklıma gelenler bazı şeyler bunlar!

Son düzenleme:
projelerde her şey bellidir onları iyi takip et onların üzerinden işleri kontrol et

Cevaplayan arkadaşlara çok teşekkür ederim.....

Kablo bacası olmayanlarda sıva altı örme duvar içinden çıkartılıyor benim anladığım bu ok sağolun.......

Kontrol yada yapı denetim mühendislerinin birinci görevi iş'i kendisine verilen onaylı proje ve şartnamede belirtilen hususlar çerçevesinde uygulatmaktır. Sizin bahsetmiş olduğunuz hususlar ise birinci derecede proje müellifinin sorumluluğundadır. Ancak Kontrol mühendisleri yönetmelikleri, uygulama esaslarını çok iyi bilmelidir çünkü kontrol mühendislerinin projedeki hataların uygulamaya geçmeden düzelttirmesi gibi ek bir sorumluluğu da vardır.
Tüm teknik elemanların kendi meslek dalıyla ilgili yönetmelikleri ve uygulama esaslarını anlayarak okuması ve bilmesi gerekmektedir. Meslektaşlarımın en büyük hatası bunu yapmak yerine kulaktan dolma bilgilere inanıp onun bunun söylediklerini doğru kabul etmeleridir.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri