TMŞ Ters Takılırsa Ne Olur?

enorma

Üye
Arkadaslar benim sorum şu;

Bir Termik Manyetik şalter sisteme ters takılırsa ne olur.Yani enerji verilen ucuna koruması gereken cihaz, kalan kısmınada enerji verilirse ne olur. Şahsen benim fikrim koruması gereken cihazı veya tesisatı korumayacagıdır.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaslar benim sorum şu;

Bir Termik Manyetik şalter sisteme ters takılırsa ne olur.Yani enerji verilen ucuna koruması gereken cihaz, kalan kısmınada enerji verilirse ne olur. Şahsen benim fikrim koruması gereken cihazı veya tesisatı korumayacagıdır.

Akım yönü önemli değildir miktarı önemlidir o yüzden hiç birşey değişmez.

bısey olmaz cunku amac enerjıyı kesmek yada anlık ksadevre kapatmak degılmı o yuzden sorun olmaz panolada salterler cogu kez alttan beslenır yanı tersten

Akım yönü önemli değildir miktarı önemlidir o yüzden hiç birşey değişmez.
Elektriksel olarak bir şey değişmez doğrudur yalnız karşıdan baktığınızda şalter ters takılmış olduğunda panonunuzun kapağını açtığınızda şalteriniz açmış gibi duracağından enerji yok diye bir yanılma söz konusu olabilir.Bu yüzden genelde düzgün takılması ve L1-L2-L3 uçlarından enerji girilmesi ve şalter kurma mandal yada kolunun yukarıya kaldırılma modunda enerjiyi geçirmesi daha iyidir.

Elektriksel olarak bir şey değişmez doğrudur yalnız karşıdan baktığınızda şalter ters takılmış olduğunda panonunuzun kapağını açtığınızda şalteriniz açmış gibi duracağından enerji yok diye bir yanılma söz konusu olabilir.Bu yüzden genelde düzgün takılması ve L1-L2-L3 uçlarından enerji girilmesi ve şalter kurma mandal yada kolunun yukarıya kaldırılma modunda enerjiyi geçirmesi daha iyidir.

Bildiğiniz üzere elektrik panolarına yetkili kişiler dışında kimse müdahale edemez. Ehliyetli bir elektrikçinin de buna dikkat etmemesi mümkün değildir. Elektrikçinin dikkatsizi fazla yaşamaz :)

Normlara ve standartlara uygun, sade ve anlaşılır uygulamalar(montaj) yapmak en doğrusudur tabiiki.

alternatif akım da yön kavramı yoktur istediğin şekilde tak ister yan yatır ister ters tak ister 45 derece açıyla eğik olarak panoya tak farketmez görevini yapar.

alternatif akım da yön kavramı yoktur istediğin şekilde tak ister yan yatır ister ters tak ister 45 derece açıyla eğik olarak panoya tak farketmez görevini yapar.

cevaplar için tesekkürler fakat alternatif akımda yön kavramı yoktur cümlesi sahsımca yanlıstır. örnek vermem gerekirse kompanzasyon..
akımın geliş ve gidiş yönleri bazı durumlarda önem arz eder kirchoff abimiz öyle demiş cünkü :)

Kirchhoff Kanunu'nun DC'de ve AC'de değişik olduğunu da düşünmemiz lazım. Her ne kadar benzese de birinde frekans bağımlı olup diğerinde olmadığını da hesaba katmamız lazım.

Bildiğiniz üzere devre teorisi ve alt kümelerinden olan Kirchhoff kanunu, elektromanyetizmanın temellerinden olan Maxwell denklemlerinin özel bir durumudur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
enerji sabit kontağa yük oynar kontağa verilir.nedeni tartışılır tabii.ustama neden diyemedim.

Forum istatistikleri

Konular
128,166
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri